21.  12.  2011    Windows 7

Kontakty Windows: Podceňovaný správce přátel a kolegů

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Přímo ve Windows můžete využít speciálního typu souborů, který slouží pro ukládání kontaktů. Důležité informace o svém okolí tak budete mít kdykoliv po ruce, a to se všemi podrobnostmi.

Ve Windows 7 kromě jiných najdete také aplikaci (resp. speciální složku) s názvem Kontakty, s jejíž pomocí máte možnost spravovat všechny své kontakty – známé, obchodní partnery, kolegy z práce apod. Pro rychlé otevření seznamu kontaktů stačí, abyste do pole pro hledání v nabídce Start vložili text kontakty a stiskli klávesu Enter. Automaticky se zobrazí dostupné kontakty vašeho uživatelského účtu.

Soubory s kontakty jsou úložištěm předem definovaných dat, z nichž si můžete vybrat, které vyplníte. Některé z nich jsou podstatné více, další zase méně, v každém případě se vám však u nově přidávaného kontaktu nabízejí položky jméno a příjmení, e-mail, adresa, telefonní čísla, obrázek nebo poznámka. Pro rychlé přidání kontaktu s těmito detaily následujte možnost Nový kontakt.

Jednotlivé kontakty nejsou ničím jiným, než speciálním typem souboru s koncovkou .contact – můžete tedy s takovýmito soubory pracovat jako s kterýmikoliv jinými (kopírovat, mazat, přejmenovávat apod.). Při otevření souboru s kontaktem se odpovídající informace automaticky zobrazí právě v okně Kontakty, což je vlastně speciální forma Průzkumníka.

01vlozeni.png
Ukázka vložení nového kontaktu vyplněním požadovaných údajů

Tisk a export kontaktů

Oproti jiným programům a typům souborů se v případě kontaktů liší dialog pro tisk, který je mírně upraven. Při tisku v různých formátech si počínejte následovně:

  1. Stiskněte tlačítko Tisk, čímž se zobrazí dialog pro vytištění.
  2. Ve skupině voleb Vybrání tiskárny klepnutím zvolte požadovanou tiskárnu.
  3. Skupina Styl tisku dovoluje určit vzhled tisku vybraného kontaktu. Pokud zvolíte Zápis, získáte jednoduchý formát tisku, kdy se na stránku pod sebe umístí jméno, e-mail a všechny další zadané údaje. Naproti tomu Vizitka připraví kompaktní formát tisku, který ale opět uvádí všechny přidružené údaje, a konečně Telefonní seznam slouží pro vytištění jmen jednotlivých kontaktů a s nimi spojených telefonních čísel.
  4. Stiskněte tlačítko Tisk.

Abyste nebyli odkázáni na zpracování kontaktů pouze v uvedené podobě, můžete je uložit v jiném formátu následováním příkazu Exportovat. Dostáváte na výběr ze dvou možných formátů exportovaných dat, jejichž význam je následující:

  • CSV – zkratka pochází z anglického označení Comma Separated Values a jedná se o čistě textový formát, který dále dokáže zpracovat většina databázových programů. Výjimkou v tomto ohledu není například ani aplikace Microsoft Excel, v níž tedy můžete dále detailně zpracovávat exportovaná data jednotlivých kontaktů.
  • Vizitky vCard – rozšířený formát, který zajišťuje zpětnou funkčnost i ve starších verzích operačního systému Windows, stejně tak široké podpory se těší dokonce také v jiných systémech. Výsledné soubory mají koncovku .vcf.

Po vybrání požadovaného formátu již pak jen stačí stisknout tlačítko Export a určit složku, do níž se výstupní data uloží.

02export.png
Jednoduchý průvodce exportem kontaktůX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 5

Poslední komentáře Komentáře

Re: Import z gmailu Dan 25.  12.  2011 19:47
Kontakty nebo Adresář ? mungo 25.  12.  2011 18:57
Re: Import z gmailu ic 25.  12.  2011 18:39
Import z gmailu Honza Výzvák 25.  12.  2011 17:03
Asi jo Michal 25.  12.  2011 11:14
Přidat příspěvek Zobrazit vše