19.  3.  2012    Internet  |  Vyzkoušejte

Kontrola dat online: Nemáte zavirované soubory?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud potřebujete svůj počítač otestovat na přítomnost virů, ale nechcete nebo nemůžete instalovat „velký“ antivir, vyzkoušejte služby online skenerů.

Výhodou online skenerů je jejich jednoduché a rychlé použití bez zbytečných zásahů do systému. Prohlížeč si automaticky stáhne odpovídající součást a ta již zvládne kontrolu souborů na vašem disku. Nemusí přitom jí pouze o aktuální škodlivý kód, který se zneužitím skuliny Windows bleskově šíří, ale také průběžnou kontrolu. Jedním z povedených webových antivirů je například BitDefender QuickScan.

Na domovské stránce nástroje BitDefender QuickScan stiskněte tlačítko Start Scanner a poté následujte odkaz Scan now. Pokud se v Internet Exploreru zobrazí žádost o instalaci doplňku, potvrďte ji:

qs.png
Pro spuštění online kontroly je zapotřebí povolit odpovídající komponentu

Nyní se již automaticky spustí kontrola kritických oblastí, QuickScan se oproti jiným online testům zaměřuje především na ty části systému, které patří mezi nejčastěji infiltrované - aktuálně běžící procesy, data ve složce Program Files, soubory v instalační složce Windows, procesy přistupující k síti, doplňky prohlížeče apod. Po skončení kontroly máte možnost projít si detailní výsledek kontroly stisknutím tlačítka View report, daná zpráva má čistě textový formát a podrobně shrunuje všechny testované soubory i výstup kontroly.

Tip navíc: Pokud byste nehodlali QuickScan používat prostřednictvím jeho domovských stránek, využijte instalace v podobě specializovaného rozšíření webového prohlížeče - pro Chrome i Firefox.
qskontrola.png
Průběh kontroly pomocí BitDefender Online Scanner přímo v okně webového prohlížeče

ESET Online Skener

Výše popsaný BitDefender QuickScan se zaměřuje pouze na nejčastěji ohrožené oblasti, nicméně občas může být zapotřebí zkontrolovat také všechna ostatní data. Testování sice logicky nebude natolik rychlé, nicméně můžete objevit i prozatím skryté hrozby v infiltrovaných ZIP souborech, zavirované dokumenty apod. S tím vám pomůže například ESET Online Scanner.

Pro jeho spuštění je v Exploreru zapotřebí mít zapnutou podporu ActiveX, aby se mohla daná komponenta nainstalovat. V opačném případě se využije specializovaná varianta offline instalace, která pak po sobě počítač zase "uklidí", tedy v systému nezanechá součásti zprostředkovávající jednorázovou kontrolu. Právě tento takzvaný ESET SmartInstaller zajišťuje kompatibilitu i s ostatními prohlížeči.

V úvodním dialogu můžete určit, jestli se mají infikované soubory během kontroly také vyléčit, případně zapnout kontrolu archivů. Výhodou je, že díky celému online pojetí se také rovnou stáhne aktuální databáze signatur, a tak je zajištěna detekce i nejnovějších známých infiltrací.

eset.png
Možnosti nastavení kontroly ještě před jejím spuštěním

VirusTotal

Uvedená dvojice principiálně odlišných online služeb je ideální pro kontrolu disku, jestliže ale chcete otestovat jen jeden soubor nebo pár vybraných, je lepší volit opačný postup: soubor nahrát pomocí specializované služby a nechat zkontrolovat jádry řady antivirů najednou. Jednou z nich je například VirusTotal. Pomocí jednoduchého grafického rozhraní nalistujete právě potenciálně infikovaný soubor ve svém počítači a VirusTotal jej během pár okamžiků zkontroluje desítkami antivirových enginů.

vt.png
Možnost kontroly souborů pomocí služby VirusTotal

Pokud byl navíc soubor již v minulosti kontrolován, použije se rychlá analýza záznamem v databázi na základě jeho hash kódu. Nevýhodou je omezení velikosti kontrolovaného souboru na 32 MB, což však pro většinu spustitelných souborů, DLL knihoven a dalších často zneužívaných typů souborů pohodlně postačuje. Kromě kontroly klasických souborů můžete využít také testování konkrétní internetové adresy – použijí se takzvané link scannery šestnácti různých kategorií.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 9

Poslední komentáře Komentáře

Re: mno Misaz640 15.  7.  2012 9:40
Re: Online scanovani Will 15.  7.  2012 0:12
Re: Znám uživatele počítačů Fuggas 4.  7.  2012 9:56
VirusTotal Zwick 21.  3.  2012 9:33
Online scanovani tc 21.  3.  2012 9:30
Přidat příspěvek Zobrazit vše