19.  6.  2012    Ostatní

Který malware a balast se uhnízdil ve vašem systému?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Jestliže se řadíte mezi pokročilejší uživatele, mohou pro vás být univerzální čisticí nástroje velice povrchní. Díky HijackThis najdete všechny doplňky a rozhodnete, co s nimi.

Mezi nejvíce populární a profesionální nástroje pro odhalování různého balastu ve Windows patří zdarma dostupný program HijackThis. Projde dostupné doplňky a různé další rozšíření či nastavení webových prohlížečů, automaticky spouštěné programy a další. Můžete se pak rozhodnout, které odebrat a jaké naopak nechat. Výhodou je možnost přímého spuštění, a tak odpadá potřeba kompletní instalace.

Varování! Aplikace HijackThis přímo nerozlišuje mezi škodlivými a neškodlivými objekty, takže při odstraňování nalezených položek buďte opatrní. Vždy si vyhledejte doplňující informace na internetu, protože smazáním důležitého objektu můžete zapříčinit nesprávnou funkčnost systému, prohlížeče nebo některých dalších aplikací.

Spuštění testu proveďte stisknutím tlačítka Do a system scan only, pokud byste v budoucnu chtěli spolu s kontrolou systému zároveň vytvořit podrobný záznam o jejím průběhu, pak klikněte na tlačítko Do a system scan and save a logfile. HijackThis prozkoumá všechny důležité oblasti operačního systému a nalezené položky zobrazí ve formě seznamu, kde každý řádek odpovídá jedné hodnotě. Zahrnuty nejsou pouze hodnoty vztahující se k Internet Exploreru, ale také další kritické oblasti registru.

hj1.png
Ukázka výpisu různých objektů, které program HijackThis během kontroly nalezl

Zpracování nalezených objektů

Nejdelší část položky představuje její název a podobu tak, jak je reprezentována v systému. První sloupec vypovídá o jejím typu, který může nabývat některé řady hodnot. Pokud položka začíná písmenem R, jedná se o hodnotu registru, F označuje konfigurační INI soubory, N standardní stránky webových prohlížečů a konečně O veškeré další oblasti.

Položku, kterou si přejete opravit, označte klepnutím na políčko umístěné vlevo od ní. Náprava souvisejícího problému může zahrnovat několik akcí, například u záznamů typu R a F se nejčastěji jedná o smazání hodnoty registru či údaje v konfiguračním INI souboru. Který krok bude podniknut, můžete zjistit stisknutím tlačítka Info on selected item a přečtením posledního řádku. Stisknutím zvýrazněného tlačítka Fix checked zahájíte opravu označených problémů.

hj2.png
Informace o vybrané položce

Pokud si nepřejete, aby aplikace HijackThis napříště opakovaně vypisovala některé z nalezených položek, označte je a stiskněte tlačítko Add checked to ignorelist. Tohoto postupu využijte například v případech důvěryhodných automaticky spouštěných programů. Seznam ignorovaných položek můžete kdykoliv upravit prostřednictvím konfiguračního dialogu, který zobrazíte stisknutím tlačítka Config v hlavním okně programu.

Tip navíc: Pokud byste se na HijackThis v jeho původní formě nechtěli spolehnout, můžete využít nadstavbu v podobě RSIT, tedy random's sysem information tool.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 15

Poslední komentáře Komentáře

Re: Jednicka mrůňa 18.  11.  2012 11:14
Re: Si děláte srandu. bluenite 22.  7.  2012 12:35
RSIT pali 23.  6.  2012 15:24
Re: Si děláte srandu. branob 20.  6.  2012 23:56
Re: Si děláte srandu. lední brtník 20.  6.  2012 14:17
Přidat příspěvek Zobrazit vše