7.  11.  2012    Windows 8

Ladění obrazovky Start v nových Windows 8

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Klasická nabídka Start ve stylu dřívějších Windows již v nové verzi vzala zasvé, nahradilo ji přepracované rozhraní a dlaždice. Jak si aktuální podobu upravit podle svého?

Inovované uživatelské rozhraní, dříve nazývané Metro, se většině uživatelů již během testovacích verzí Windows 8 vrylo do paměti a podvědomí hlavně kvůli nové úvodní obrazovce Start. Ta nejenže nahrazuje standardní nabídku, která byla dříve dostupná z pracovní plochy a tvořila součást hlavního panelu, kromě toho nabízí i zcela nový koncept práce. S tím přišli také nové možnosti ladění a uspořádání.

Prvním krokem při ladění vzhledu úvodní obrazovky Start ve Windows 8 by se vám mělo stát uspořádání a změna velikosti či odebrání dlaždic. Při koupi nového počítače s Windows 8 nebo ruční instalaci tohoto systému jsou k dispozici také dlaždice, které jen stěží často použijete, a tak je zbytečné jimi obrazovku Start přeplňovat. Dlaždici můžete z nabídky Start odstranit klepnutím pravým tlačítkem myši a volbou příkazu Odepnout z úvodní obrazovky.

mistninab.png
Místní nabídka dlaždice úvodní obrazovky

Jestliže naopak potřebujete program kompletně odebrat, můžete to provést volbou odpovídajícího příkazu z téže nabídky ve spodní části obrazovky. Nezapomínejte na to, že s dlaždicemi nemusíte pracovat pouze po jedné, ale také v hromadném výběru – více dlaždic v různých umístěních na obrazovce jednoduše vyberte postupným označením klepnutím pravým tlačítkem myši, aktuálně vybrané jsou označené symbolem zatržítka v pravém horním rohu.

Přeskupení a změna velikosti

Jakmile máte úvodní obrazovku s dlaždicemi pročištěnou od nepotřebných dlaždic, resp. jim odpovídajících aplikací, můžete přejít k uspořádání rozmístění. Drtivá většina uživatelů bude chtít mít po ruce vždy ty nejčastěji používané nástroje, jelikož právě jejich rychlé spouštění by se mělo stát jedním z hlavních poslání inovované úvodní obrazovky Start – rychlé spouštění často používaných programů, tedy například kontrola pošty.

Přeskupení dlaždic probíhá velice intuitivní pomocí přetažení za stisknutého levého tlačítka myši. Takto si můžete přeskládat dlaždice v úvodní obrazovce Start podle potřeby, jako by se jednalo o klasické „puzzle“ připravené ke skládání podle vašich představ. Nezapomínejte na to, že dlaždice budou na úvodní obrazovce přibývat a ubývat podle toho, jaké další nástroje a aplikace do budoucna do Windows 8 přidáte či je naopak uberete.

01tazeni.png
Přeskupení dlaždic přetažením - právě se přemisťuje dlaždice Pošta

Jedna z nevýhod dlaždic spočívá v jejich poměrně velké prostorové náročnosti, a tak zejména na displejích s menším rozlišením může být vhodné upravit velikost některých z nich. Navíc je pak lze také snáze uspořádat podle potřebných kritérií na prioritu. Velikost dlaždice můžete upravit jejím označením a poté volbou příkazu Větší či Menší v zobrazené místní nabídce.

Úprava grafických motivů

Základnímu zobrazení inovovaného uživatelského rozhraní Windows 8 kromě úvodní nabídky Start vévodí také takzvaná zamykací obrazovka. Jak již její název napovídá, zobrazuje se ve chvíli, kdy je počítač zapnut, ale uživatel aktuálně přihlášen s uzamknutou obrazovkou, případně se čeká na přihlášení jiného uživatele. Její součástí jsou vybrané komponenty, typicky zobrazení data a času společně se základními informacemi o stavu připojení k síti.

zamykaci.png

Konfigurace zamykací obrazovky v nastavení počítače

Pro změnu fotografie této zamykací obrazovky v novém uživatelském rozhraní následujte příkaz Nastavení počítače, kde pak v sekci Přizpůsobení vyberte položku Zamykací obrazovka a změňte požadovaný motiv. Stejně tak si ve stejném dialogu v části Úvodní obrazovky vyberte grafickou podobu standardní úvodní obrazovky Start, a to jak její zpracování, tak barevný odstín pomocí jezdce ve spodní části.

uvodni.png
Volba grafického motivu úvodní obrazovky

Nejen při ladění vzhledu nového uživatelského rozhraní Windows, ale také dalších úpravách pamatujte na to, že stále zůstala zachována možnost detailní konfigurace v rámci standardní pracovní plochy, tedy formou Ovládacích panelů. Typicky tedy při změnách podoby úvodní obrazovky Start nebo zamykací obrazovky se jedná jen o část individuálního nastavení, stále si přímo na ploše můžete upravit všechny parametry desktopového zobrazení, jak tomu bylo i ve Windows 8. Někde se naopak zase nastavení prolínají a snaží se dodržet základní koncept – v novém prostředí provedete rychlé a jednoduché změny, detailní ladění pak poskytují tradiční Ovládací panely.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

Dlaždice Vojta 22.  1.  2013 7:19
Da se to nějak vypnout ? Petr 5.  12.  2012 12:58
Přidat příspěvek Zobrazit vše