29.  7.  2011    Ostatní  |  Vyzkoušejte

LastPass: Vyléčíme vás ze zapomínání hesel

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Máte monitor oblepený lístečky a nemůžete se vyznat v tom, které heslo patří k jaké službě? Při přihlašování heslo hádáte a než se přihlásíte, vyzkoušíte jich několik? Vysvobodíme vás.

Zkušenější uživatelé určitě znají několik bezpečnostních pouček, které se týkají hesel. Ale buďme upřímní: kdo dodržuje zásadu, že do každé služby máte mít jiné složité heslo? S jednoduchými hesly vám neporadíme, ale na špatnou paměť vám lék pomůžeme najít.

Možná řešení máte v zásadě dvě, jedním z nich je použití některé online služby, která vám umožní přihlašovat se jedněmi údaji na více stránek. Neumíte si pod tímto popisem nic představit? Pokud máte profil na Facebooku, můžete se přes něj přihlašovat i na jiné stránky. Takto se můžete přihlásit třeba k Vodafone Parku. A když nechcete použít Facebook jsou tu další služby – například OpenID nebo MojeID.

Nevýhodou těchto služeb je, že je musí podporovat přímo daná stránka. S OpenID se k Seznamu přihlásíte, ale už se k němu nepřihlásíte s Facebookem. Co teď? Používat více takových služeb? To by bylo zbytečně komplikované. Ještěže existují správce hesel. Vybrat si jich můžete z nepřeberného množství – jak přímo jako klasický program, tak pro váš prohlížeč. V minulém díle jsme však mluvili o sdílení záložek mezi počítači, budeme ve stejném duchu pokračovat.

Vaše poslední heslo

Většina z vás nepoužívá jen jeden počítač. Většinou máte doma stolní počítač, studenti si nosí do školy notebook, nebo máte nějaký počítač v práci, v kapse zase chytrý mobil. Použijte tedy službu LastPass, jejíž záběr je skutečně velice široký. Zvládne obsloužit nejrůznější prohlížeče (Internet Explorer, Chrome, Firefox, Operu i Safari) napříč operačními systémy (Windows, Linux i Mac OS X) či na různých mobilních platformách (iPhone, Android, Symbian i další).

instalator.png
Instalací budete provedeni v češtině

Na webových stránkách LastPass vám služba nabídne, která varianta vašemu počítači sedne nejlépe (například univerzální instalaci pro Windows). Tu si poté stáhněte a nainstalujte. Stránky jsou částečně v češtině, instalace však je v češtině již celá, takže jí budete lehce provedeni. Na konci instalace budete vyzváni k vytvoření nového účtu či přihlášení k již existujícímu.

Silné heslo je základ

Ke svému LastPass účtu vytvořte silné heslo. Na začátku jsem psal o jistých bezpečnostních poučkách, které nikdo nedodržuje, avšak uvědomte si, že toto heslo chrání vaše ostatní hesla, stačí vám tak pamatovat si pouze jediné heslo, může tedy být složité. Dokonce musí, potencionální útočník by se po překonání jednoduchého hesla měl vaše ostatní hesla jako na dlani.

Vřele doporučuji kombinaci velkých a malých písmen, čísel i nějaké speciální znaky (závorky, zavináč, podtržítka). Stačí si odvodit něco snadno zapamatovatelného, avšak pro jiného člověka neodhalitelného. A pokud jsem vás teď zmátl a vás nic nenapadá, LastPass vám nabízí možnost vygenerování náhodného hesla.

Po instalaci vám program nabídne spuštění nejrůznějších videí, kde je práce s programem popsána. Ta jsou sice v angličtině, ale i tak se z videa naučíte s programem dostatečně pracovat. Po instalaci se ve vašem prohlížeči objeví nové tlačítko s logem LastPass. Šedé znamená, že službu máte vypnutou, červené tlačítko značí aktuální používání služby.

Pokud jste někdy používali správce hesel ve vašem prohlížeči, zjistíte, že práce s LastPass se od něj nijak neliší. Při novém přihlášení na nějakých webových stránkách budete vyzváni k uložení těchto přihlašovacích údajů. Při příštím přístupu k těmto stránkám budete mít již jméno a heslo pro přístup předvyplněno.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 14

Poslední komentáře Komentáře

Re: Já LastPass vespetr 29.  8.  2011 10:23
Re: hazard s hesly petr 1.  8.  2011 16:49
promo fea 1.  8.  2011 10:27
Re: Já LastPass Powlcz 31.  7.  2011 23:37
Re: rozdíl? lubos777 31.  7.  2011 17:01
Přidat příspěvek Zobrazit vše