13.  12.  2011    Internet  |  Vyzkoušejte

LibraryThing: Vy ještě vážně nemáte vlastní knihovnu?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Vystavovat fotky na webu je praktické - můžete je snadno sdílet s přáteli a vlastně je elegantně zálohujete. Proč tedy nemít na internetu také knížky?

Všech možných služeb pro online sdílení souborů na internetu je spousta. Sdílet můžete dokumenty, videa, fotografie nebo třeba hudbu. Se službou LibraryThing můžete sdílet svou domácí knihovnu. Stejně jako u jiných služeb i zde si nejprve musíte po klepnutí Join now vytvořit bezplatný účet.

V dalším kroku si zvolte uživatelské jméno, zadejte přihlašovací heslo a funkční e-mailovou adresu. Uživatelské jméno musí být jedinečné, pokud již existuje uživatel s vámi zvoleným jménem, zvolte si jiné a pomocí roletky vyberte typ účtu. Na výběr máte osobní (personal) nebo firemní účet (organization). V následujícím kroku vás ještě čeká netradičně zpracované ověření, že jste opravdu živý člověk a ne počítačový program. Do prázdného pole ve spodní části opište jméno autora knihy, jejíž obálka se vám zobrazí a klepněte na tlačítko Submit.

Vyhledávání a přidávání knih

Po registraci vás LibraryThing uvítá osobní stránkou s několika záložkami. Přestože služba na první pohled může působit poněkud nepřehledně, brzy zjistíte, že orientace v ní nijak komplikovaná není. Pro přidání knihy, zvolte záložku Add books a do vyhledávacího pole zadejte název knihy, jméno autora nebo unikátní ISBN kód. Výchozím zdrojem hledání je americký Amazon.com, který je sice největší na světě, knihy v češtině v něm ale nenajdete. Klepněte proto na odkaz All 700 available sources, z roletky vyberte češtinu a vyberte si některou z nabízených českých databází knih.

hled.png
Rychlé hledání v databázi dostupných knih

Pokud je hledání úspěšné, přidejte si vyhledanou knihu do své sbírky klepnutím na její název. Mnohem častěji se vám ale stane, že vyhledávání úspěšné nebude. V takovém případě knihu přidejte jednoduše ručně.

Ve spodní části klepněte na odkaz Add manually a vyplňte zobrazený formulář. Není nezbytně nutné vyplňovat všechny položky, chybět by rozhodně neměl název knihy (Title), autor (Author) a ISBN kód. U jména autora volte doporučený tvar Příjmení, Jméno. Doporučujeme doplnit i jazyk knihy (Primary language). Čeština se vám v roletce zobrazí až po klepnutí na volbu show all languages. Tlačítkem Save, knihu uložíte.

Pro lepší přehlednost je dobré doplnit knihu obrázkem jejího přebalu. V záložce Your books klepněte na přebal knihy, kterou chcete změnit a poté zvolte odkaz Change Cover. Na následující stránce si můžete zvolit, zda obrázek nahrajete z disku počítače, vložíte odkaz na obrázek v internetu, nebo použijete některou z již dostupných obálek. Stejným způsobem můžete přidávat další knihy do své knihovny.

upr.png
Úprava podrobností vybrané knihy

Užitečné statistiky

Jakmile bude vaše knihovna obsahovat základní porci knih (doporučujeme alespoň 10, čím více, tím lépe), můžete si vyzkoušet nejzajímavější část LibraryThing – statistiku. Vraťte se na výchozí záložku Home a klepněte na odkaz Recommendations (doporučení). Zde totiž najdete seznam knih, jež mají ve své knihovně uživatelé, kteří v ní zároveň mají i vaše knihy. Jedná se o velice efektivní způsob jak najít nové tituly odpovídající vašemu vkusu. Tento způsob doporučování ostatně používá například populární internetově sociální rádio Last.fm.

Nejen milovníci statistik si na své přijdou po klepnutí na odkaz Statistics/Memes. Kromě údajů o průměrném hodnocení svých knih zde najdete i takové perly, jako je počet postav ve vašich knihách, přehled míst, která se v nich objevila (Common Knowledge) nebo třeba přehled vašich oblíbených autorů či statistiku žijících a již mrtvých autorů (Memes).

Pokud vás LibraryThing zaujme, můžete si doplnit podrobnosti do svého sociálního profilu (Profiles), propojit službu s Facebookem, exportovat a importovat záznamy o svých knihách nebo využívat veřejný odkaz na svou online knihovnu. LibraryThing má i svůj sociální rozměr a možná díky ní najdete nové přátele s vytříbeným vkusem.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 7

Poslední komentáře Komentáře

Re: legálnost anytanweh 14.  12.  2011 14:56
Re: legálnost anonym 14.  12.  2011 13:16
Re: legálnost ramazo 14.  12.  2011 9:10
Re: legálnost Ondra 14.  12.  2011 8:50
Re: legálnost VfB 14.  12.  2011 7:58
Přidat příspěvek Zobrazit vše