26.  7.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

ManicTime: Strávíte víc času prací, nebo zábavou?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Občas může být praktické, abyste prozkoumali, nad kterými aplikacemi a webovými stránkami trávíte nejvíce času. Podrobné statistiky nabízí povedený program ManicTime.

Po spuštění aplikace máte na výběr ze dvou základních licencí, prostřednictvím kterých je program ManicTime dostupný. Pro běžné domácí použití plně postačuje verze Standard – využívat ji můžete zcela zdarma, podrobné srovnání funkcí vzhledem k placenému vydání Professional najdete na této stránce. Po zvolení licence Standard program během několika málo okamžiků potvrdí její automatickou aktivaci a můžete se pustit do sledování své práce ve Windows.

Aplikace ManicTime ve výchozím nastavení při svém běhu monitoruje všechny právě spuštěné programy, využití systému a otevřené dokumenty (včetně webových stránek). Vzniká tak přehledná historie vaší činnosti, která dokáže prozradit, jak moc jste se konkrétnímu úkolu či zábavě věnovali. V horní části okna najdete roletovou nabídku sloužící k výběru dne, lze tak z databáze i zpětně vydolovat všechny údaje i z historie.

manicmain.png
Hlavní okno programu ManicTime

Souhrn jednoho dne nemusí být v delším časovém horizontu příliš vypovídající, proto využijte filtr na záložce Statistika, který sdružuje souhrnné statistiky vámi definovaného období. Kromě souhrnu dne si můžete projít i nejpoužívanější aplikace či dokumenty – kolik že času to vlastně trávíte na Facebooku v době vyhrazené k práci?

manicstat.png
Souhrnné údaje pro vybrané časové období na záložce Statistika

Podrobné statistiky o všem důležitém

Zpět na záložce Den se průběžně aktualizují nejen statistické hodnoty, ale také orientační graf využití jednolitých nástrojů. Pomocí grafického odlišení již během chvíle odhadnete, nad čím jste strávili nejvíce času, pokud nad vybranou část této grafické časové osy umístíte ukazatel myši, získáte detailní souhrn. Po klepnutí levým tlačítkem myši (případně označením za stisknutého levého tlačítka myši) se v závislosti na vybrané kategorii vypíšou odpovídající detaily:

  • Využití počítače – podrobnosti o čase spuštění systému a době jeho běhu, především v rámci aktuální relace.
  • Aplikace – výpis aplikací, které byly spuštěny, a to včetně odpovídajících časů otevření a ukončení. Zahrnuty jsou i okna webových prohlížečů s názvy stránek, v pravé části okna se zobrazí grafické znázornění času stráveného během jednotlivých programů.
  • Dokumenty – v této sekci nejsou zobrazeny pouze klasické soubory, ale také přesné adresy webových stránek, které jste navštívili. Díky přesným hodnotám času otevření a zavření takovýchto položek máte možnost prozkoumat, čemu se ve skutečnosti nejvíce věnujete.
export.png
Možnosti exportu údajů z programu

Filtrování a možnosti nastavení

Abyste se v rozsáhlých statistikách programu ManicTime neztratili, využijte pole Filtr, které je umístěné ve spodní části okna a s jehož pomocí zúžíte právě zobrazené výsledky. V závislosti na typu položky navíc můžete po klepnutí pravým tlačítkem myši na její název v jednotlivých kategoriích provést další rozšiřující akce, které slouží k efektivnějšímu třídění výsledků. Hodláte-li s výsledky pracovat dále v některé z dalších aplikací nebo generovat podrobné reporty, poslouží vám export v univerzálně zpracovatelném formátu CSV pomocí příkazu Nástroje a možnosti | Exportovat.

nastav.png
Podrobná konfigurace ManicTime

I tak principálně jednoduchý (přesto velice praktický) program jako ManicTime nabízí důležité volby konfigurace, a to po následování příkazu Nástroje a možnosti | Možnosti. Na záložce Obecné můžete upravit základní chování programu, detailní konfigurace pak čeká především v části Sledování, kde lze změnit například dobu nečinnosti, po které je uživatel označen za nepřítomného. Alternativně lze tuto hodnotu ponechat na období, kdy je spuštěn spořič obrazovky.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

po česku kert 27.  7.  2012 7:10
Přidat příspěvek Zobrazit vše