29.  3.  2011    Internet  |  Vyzkoušejte

Milujete pivo a web? Foursquare a Gowalla vás dostanou!

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Moderní geohry Foursquare a Gowalla jsou internetovým hitem. Ukážeme si, jak se jimi zabavit, ale také jak při tom chránit své soukromí.

Stačí vám obyčejný mobil (s iPhonem nebo androidovým telefonem to ale bude pohodlnější) a můžete se zapojit do převratu v sociálních sítích i herním průmyslu. Skutečná, voňavá vepřová kolena se ve světě geoher potkávají se získáváním virtuálních odznáčků a výlety na zajímavá místa zase s předáváním virtuálních dárků.

Uvedený tip čerpá z dřívějšího vydání časopisu Computer, který vám každé dva týdny přináší tipy a triky pro Windows, Office a zajímavé webové služby. Najdete v něm však také recenze žhavých novinek, unikátní redakční testy a představení nejnovějšího hardwaru.

Foursquare: Starostujte své hospodě

Nebudeme si lhát: je to blbina. Naprostá. Ale zábavná a návyková: kdykoliv si někde sednete na kávu, pivo nebo jídlo, slovy foursquaristů se „checknete do venue“, česky řečeno dáte službě v mobilní aplikaci nebo ve webovém prohlížeči vědět, kde sedíte. Vezme to jen pár sekund. Služba vede statistiku, a kdekoli jste byli v posledních šedesáti dnech nejčastěji ze všech uživatelů, označí vás jako „mayora“, tedy starostu či echt štamgasta. V několika českých podnicích už za přihlášení či starostování můžete získat pozornost, jako je klobása zdarma, takže proč to nevyzkoušet?

Registrace je jednoduchá. Na hlavní stránce stačí klepnout na Join Now a pak vyplnit tradiční osobní údaje. Také se můžete přihlásit přímo pomocí svého účtu na Facebooku. Foursquare by asi nebylo moc zábavné, kdybyste neměli možnost interagovat s přáteli: sledovat, kam často chodí nebo jak se kde najedli. Cesta k nim vede přes odkaz Friends nahoře na hlavní stránce. Nejjednodušší bude, pokud pomocí Facebook Connect provážete svůj účet na Foursquare s Facebookem a zjistíte, kdo z vašich zdejších kontaktů této službě propadl. Samozřejmě můžete hledat i podle jména.

Pamatujte na to, že na Foursquare lze získat perfektní přehled o tom, kam a kdy nejraději chodíte, kdy jste pryč z bytu, vlastně i kde žijete – přidávejte si tedy pouze lidi, které znáte z reálného světa a kterým důvěřujete. Jinak se taky můžete ze své oblíbené čtvrteční partičky karet na druhém konci města jednou vrátit do vybíleného bytu.

_01reg.png
Rychlá registrace do služby Foursquare pomocí jednoduchého webového formuláře

Přímo na mapě

Do podniků (venues) se můžete přihlašovat i z mobilního prohlížeče, stačí navštívit adresu m.foursquare.com. Tak ale nelze rychle určit vaši polohu, takže jeden check-in zabere i víc než minutu, protože musíte podnik nalézt v databázi podle přesného názvu. Máte-li iPhone nebo telefon s Androidem, stáhněte si oficiální aplikace, na které Foursquare odkazuje hned z hlavní stránky po přihlášení do služby. Kromě možnosti „checknout“ se během několika sekund nabízejí i přehledné mapy, doporučení ostatních uživatelů a další funkce. Nepotřebujete ani GPS modul, telefon si zjistí vaši přibližnou polohu z GSM sítě a nabídne vám seznam nejbližších podniků pro přihlášení se.

Foursquare nabízí otevřené aplikační rozhraní a na www.foursquare.com/apps si tedy můžete stáhnout řadu dalších aplikací. Pokud používáte symbianovou Nokii, můžu doporučit navigační aplikaci Waze, která je zdarma a jako jednu ze svých funkcí nabízí rychlé přihlašování do míst na Foursquare. Foursquare vás bude průběžně odměňovat odznáčky, které se zobrazují ve vašem profilu a říká se jim badges. Je to trochu infantilní, ale některé jsou vtipné – můžete třeba získat placku „Crunked“ (ochmelka) za to, že se přihlásíte během jedné noci ve čtyřech podnicích, Pizzaiolo za návštěvu dvaceti pizzerií nebo Don’t stop believin’ (podle textu jedné písničky) za tři večery na karaoke během jediného měsíce.

_02mobile.png
Minimalistická mobilní verze Foursquare

Na službě se mi nejvíc líbí to, že pomocí ní lze snadno zjistit, do kterých hospod se vyplatí zajít na pití či jídlo – ať už ve vašem vlastním městě, nebo na dovolené. Ke každému podniku lze na jeho profilu přidávat tipy. Jednak tak můžete poradit ostatním, co si objednat nebo čemu se naopak vyhnout. Zároveň si můžete rady zkušenějších kavárenských povalečů přidávat do svého „to-do“ – až budete chtít zapít výplatu, stačí se podívat do seznamu věcí, které vás zaujaly. Za vyzkoušení stojí služba www.fourwhere.com, která promítá informace z Foursquare a dalších sítí přímo do mapy. Můžete tak zjistit, kde mají co dobrého k snědku, a nemusíte přitom ani být uživateli Foursquare.

Jste-li posedlí statistikami, klepněte na svém profilu na záložku Stats. Uvidíte, kam chodíte nejčastěji, který den v týdnu chodíte do nejvíc hospod a spoustu dalších naprosto neužitečných, přesto zábavných informací. (Jde o soukromá data, které Foursquare nesdílí ani s vašimi přáteli.)

Jak se chovat a co nastavit?

Tak jako byste se měli chovat slušně v restauracích samotných, platí určitá pravidla etikety i na Foursquare:

  • Nepřihlašujte se tam, kde nesedíte a nemáte objednáno. Není to fér k ostatním.
  • Necheckujte se ani v místech, kde pracujete – potom by všude byl mayorem provozní či hlavní číšník.
  • Netapetujte svými check-iny Twitter a Facebook, i když vám Foursquare tuto možnost nabízí. Jednak tím ohrožujete své soukromí, zadruhé to ostatní začne brzo otravovat; tím spíš, když službu neznají. Sám jsem si nastavil pouze zveřejnění svých nových mayorství na facebookovém profilu – je to vlastně tip pro ostatní, že tyto restaurace mám rád a měli by je vyzkoušet.
  • Nezakládejte divná místa, ani se do nich nepřihlašujte. Přesnou definici venue jsem nikde nenašel, ale můžu je pro účely tohoto článku popsat jako veřejné místo, kde dostanete pití do skleničky nebo kelímku. Kromě restaurací a kaváren jsou to tedy různá bistra a stánky nebo kulturní domy, posilovny a sportoviště. Venue určitě není pobočka spořitelny, zastávka tramvaje anebo váš byt.

Nezapomeňte na záložku Settings: měli byste si tu nastavit, co všechno o vás můžou vaši přátelé vědět. Foursquare se vcelku snaží chránit vaše soukromí, takže cizí lidé prakticky nemají možnost zjistit, kde vlastně jste (dokonce se tu schovává příjmení, vystupujete pouze jako Michal K. nebo Lojza X.). Přesto ale třeba chcete úplně vypnout možnost stát se starostou nebo netoužíte po tom, aby o vašich častých návštěvách věděli majitelé podniků – tady máte příležitost vše zakázat.

_03nast.png
Možnosti nastavení služby

Na vašich cestách za jídlem a pitím vás už může potkat jediná nemilá věc: že se usadíte v podniku, který na Foursquare není. Databázi tvoří z velké části sami uživatelé, klepněte tedy na odkaz Add a venue a vyplňte nezbytné údaje. Ve Foursquare existují tři úrovně takzvaných superuživatelů, kteří mohou k vámi založenému bodu (venue) doplnit informace jako upřesnění polohy, zařazení do kategorie a podobně. Rovněž jej případně mohou smazat, pokud bod neodpovídá pravidlům hry. Samozřejmě mazat může až superuživatel nejvyšší úrovně, který je dostatečně důvěryhodnou a prověřenou osobou. O tom, zda se stanete superuživatelem, tedy jakýmsi adminem na té či oné úrovni, rozhoduje sám Foursquare alias provozovatel této hříčky.

Gowalla: Výlety za špendlíky

V Česku zatím méně populární služba Gowalla má podobný princip jako Foursquare. Taky se tu přihlašujete do míst, nejde ale o vymetání kaváren a restaurací, jako spíš o poznávání měst, kde žijete nebo která navštěvujete. Registraci díky integraci s Facebookem zvládnete velmi rychle – nezřídka za necelou jednu minutu.

Rovněž zde budete potřebovat mobilní aplikaci, nebo aspoň prohlížeč. Račte stahovat z www.gowalla.com/apps nebo navštívit m.gowalla.com, to pokud máte chytrý telefon s Windows Mobile či Symbianem anebo pouhý a docela obyčejný mobil. Přihlašování do konkrétních míst funguje velice podobně jako ve Foursquare: spustíte aplikaci nebo prohlížeč, prohlédnete si seznam blízkých míst, vyberete si to, kde jste, a klepnete na velké Check in.

Přece jen tu ale je jeden rozdíl: po světě jsou rozházené virtuální předměty (items), které můžete sbírat a přenášet. Při check-inu vám Gowalla ukáže, co si můžete odnést – já jsem si z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity vypůjčil kufr. Zároveň můžete předměty zanechávat pro ostatní, takže si z brněnského arboreta může někdo odnést stolní hru.

04_gov.png
Domovské stránky služby Gowalla

Gowalla vám dá pár věcí do začátku, dohromady existuje kolem stovky různých předmětů, z nichž některé jsou reklamní. Upřímně moc nechápu, čím je tato funkce zajímavá, ale při hledání tipů jsem v diskusích objevil pár lidí zoufale hledajících poslední chybějící kousek do své sbírky. Třeba vás to taky chytne. V Gowalle se nestáváte mayorem, ale na profilu každého místa najdete až deset lidí, kteří se na něm přihlašují nejčastěji. Na rozdíl od Foursquare tu nejsou žádné rady, co na místě dělat nebo co si objednat, ale jen přehled toho, kdo se tu přihlásil a jaké dárky si odnesl. Výhodou naopak je, že si u řady míst můžete prohlédnout fotografie, což to pro změnu nejde na Foursquare.

Nemusíte jen tak náhodně bloudit po místech, Gowalla obsahuje velkou databázi výletů (trips). Jejich kouzlo spočívá v tom, že si někdo dal tu práci ukázat ostatním, na jaká místa kde zajít. Náš kolega Marek Lutonský třeba před květnovou Nocí kostelů zanesl do Gowally všechny brněnské kostely, a vy jste tak s pomocí této služby mohli ťapat ze svatostánku do svatostánku. Výlet najdete na této adrese.

Další výlety je možné najít na záložce Trips, a co víc, můžete tu vytvořit vlastní cestovní plány, které pak ukážete ostatním. Klepněte na Create your first trip, vymyslete mu název a popis a potom na profilech míst, která chcete přidat, klepejte na „do stuff - add to trip“. Nakonec na profilu výletu klepněte na Publish. Uživatelskému profilu se tu říká romanticky Passport, tedy pas. Můžete tu určit zhruba dvě desítky svých oblíbených míst (highlights), tedy ukázat ostatním, kam jste chodili na školu, kde vám nejvíc chutná pizza nebo kde se rádi koukáte na hvězdy.

Kromě předmětů nalezených na různých místech sbíráte v Gowalle i známky a špendlíky. Přehled najdete právě ve svém „pasu“. Zdejší známky jsou obdobou těch dřevěných turistických, které si můžete koupit na různých vyhlídkách, jde o graficky hezky vyvedený seznam míst, kde jste se přihlásili. Špendlíky dostanete třeba za absolvované výlety. Podobně jako u Foursquare vás hra vyznamená speciálním špendlíkem, třeba když navštívíte deset hospod nebo deset mexických restaurací.

Všichni dohromady

Na seznamu špendlíků je ale nejzajímavější záložka Regions – budete-li hrát Gowallu roky (uvidíme, zda tahle zábava lidem vydrží), budete se tu moci kochat seznamem zemí, které jste navštívili.  Ani na Gowalle nesmíte zapomínat na to, že se s okolím dělíte o vcelku dobře zneužitelné informace. A pozor: Gowalla má výchozí nastavení pěkně volné. Pospíchejte tedy do Settings | Privacy, kde přepněte Your Passport Privacy z Off na On. Tak zabráníte cizím lidem v tom, aby si mohli zobrazovat detailní informace z vašeho profilu. A protože Gowalla pracuje na rozdíl od Foursquare také s vaším plným jménem, doporučuji si zkrátit při registraci příjmení.

  • Foursquare si oblíbíte, pokud rádi jíte venku, chodíte do klubů a hospod. Pomůže vám objevit zajímavé podniky a subjektivně vzato má o něco jednodušší princip a ovládání. Nevýhodou je, že Foursquare leze do peněz: když vás chytne, snadno se rozčílíte tím, že vám někdo přebral starostovství. Namísto dvou večerů doma pak vyrazíte do hospody jen proto, abyste získali zpátky pomyslnou korunku.
  • Gowalla je hra hlavně pro ty, kteří se rádi toulají městem nebo přírodou. Jestliže jste propadli geocachingu nebo hrám na hrdiny, dost možná vás chytne i Gowalla.

Foursquare ani Gowalla nejsou určené k průběžnému sledování kontroly vašich přátel. Zjistíte pouze, kde se naposledy přihlásili – a někdy u této informace ani nenajdete přesný čas. Pokud z nějakého důvodu chcete být s ostatními v takto úzkém kontaktu, využijte služby Google Latitude, která umí pomocí mobilní aplikace Google Maps sdílet přesnou polohu uživatele.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 10

Poslední komentáře Komentáře

výlety Marek 27.  11.  2017 19:53
e Ribona 30.  3.  2011 12:53
co je s tím článekm? ic 29.  3.  2011 19:06
Re: oprava umístění straka.michal 29.  3.  2011 15:51
Beerborec Sasakr 29.  3.  2011 15:32
Přidat příspěvek Zobrazit vše