28.  3.  2009    Windows XP  |  Windows Vista

Multimédia: 10 úkolů, které Windows zvládnou sama

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Některé možnosti práce s fotkami, hudbou nebo videem jsou na první pohled skryty, přitom se v praxi často hodí. Jaké funkce takto nabízí Vista hned po instalaci?

Windows nelze brát jako kompletní systém, s nímž byste bez instalace dalších aplikací zvládli drtivou většinu úkolů. Přesto ale existují některé základní problémy, se kterými si v oblasti hudby, fotek a videa poradí, často o nich ale uživatelé ani neví. Vybíráme ty méně známé, kvůli kterým není zapotřebí instalovat speciální programy. Jedná se hlavně o občasné použití, při častějším se samozřejmě vyplatí stáhnout specializované aplikace s dalšími funkcemi.

1. Automatická úprava fotek

Mezi začínajícími uživateli je oblíbenou funkcí automatická oprava fotky, díky níž Windows Fotogalerie sama zvolí co možná nejlepší parametry. To, co v tomto ohledu zvládá, jiné komerční aplikace nabízejí za poplatek. Funkce je dostupná po vybrání fotky a stisknutí tlačítka Opravit – automaticky se upraví jas, kontrast nebo třeba sytost barev.

auto.png
Automatická úprava fotky ve Windows Fotogalerii

2. Přehrávání streamů

Klasický Windows Media Player zvládá bez problémů přehrávání webových streamů, můžete jej tedy využít, pokud nevyžadujete doplňující funkce. Jestliže adresu některého streamu na stránce nevíte, lze jej zjistit třebas po zobrazení zdrojového kódu. Samozřejmě ale nečekejte přehršel doplňujících nastavení.

Nevýhody: prakticky nulové možnosti úpravy obrazu (doostření, úprava barev apod.)

3. Ripování CD

Jestliže potřebujete uložit hudební CD, není zapotřebí instalovat žádné doplňující programy, postačí výchozí Windows Media Player. Vybrat si můžete jak požadované stopy, tak datový tok nebo výsledný formát.

4. Změna velikosti obrázku

Podceňovat nelze ani Malování, které jako bitmapový editor často zůstává úplně zapomenuto. Pokud potřebujete změnit velikost obrázku (jeho rozměry), můžete tak učinit prostřednictvím nabídky Obrázek | Změnit velikost či zkosit. Samozřejmě zde není tolik možností, jaké nabízejí jiné prohlížeče nebo editory, pro občasnou úpravu však postačí.

Nevýhody: pouze relativní změna v procentech (horizontálně a vertikálně)

5. Konverze filmu

Na první pohled trochu méně viditelnou funkcí Windows Movie Makeru je možnost převádět filmy mezi různými formáty. Jednoduše v něm pro střih otevřete jediné vstupní video a poté hned zvolte publikování do počítače. V průvodci si můžete vybrat datový tok, případně nechat parametry zvolit podle požadované výsledné velikosti videa. Výhodou je široká podpora vstupů, nevýhodou omezené výstupní formáty.

video.png
Export videa v programu Windows Movie Maker

6. Správa fotek ve Windows Fotogalerii

Windows Fotogalerie vám dokáže nabídnout základní funkce potřebné pro správu vašich fotek, jedná se jak o přiřazení do kategorií, tak výběr kategorií. Navíc je zde i propojení s přímým vypálením (datový disk, DVD video) či načtení snímků do Windows Movie Makeru pro vytvoření filmu. Ve verzi Live lze i vystavit fotky v online fotogalerii.

Nevýhody: omezený editor pro úpravy fotek, online galerie spojena jen se službou Live

7. Redukce červených očí

Řada uživatelů stahuje pro redukci červených očí IrfanView nebo jiné programy zdarma, tuto funkci přitom zvládne opět přímo Windows Fotogalerie. Stačí vybrat fotografii, stisknout tlačítko Opravit a poté následovat možnost Opravit červené oči.

Nevýhody: Fotogalerie má vytříbený vkus na formáty, například PNG v ní editovat vůbec nemůžete

8. Jednoduchý střih filmu

Pro jednoduché úpravy filmu a vložení titulků nebo přechodů můžete využít Windows Movie Maker. Samozřejmě se jedná o program, který je zaměřen čistě na začínající uživatele, a tak nesmíte očekávat speciální efekty, svou funkci si však splní. Ideální pro sestříhání záběrů z dovolené a jejich proložení fotkami či podkreslení hudbou.

9. Vlastní DVD (Windows DVD Maker)

Chcete-li vytvářet prezentace na DVD a přidávat k vlastním digitálním fotkám vlastní úvodní nabídku, nabízí se vám Windows DVD Maker. Výhodou je tvorba pomocí jednoduchého průvodce, kdy všechny efekty a parametry zvolíte během pár okamžiků.

10. Konverze formátu obrázku

Malování nebo program Windows Fotogalerie můžete využít také pro rychlou změnu formátu vyhlédnutého grafického souboru. Na výběr máte všechny základní formáty, se kterými se běžně pracuje, klasicky se tedy hodí pro převod nenasytného BMP do některého úspornějšího.

Nevýhody: nemožnost výběru dalších parametrů (například úroveň komprese)
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 26

Poslední komentáře Komentáře

Prosím poradit Lada 2.  4.  2009 16:10
Re: Vista tc 29.  3.  2009 22:58
Re: Win n3X 29.  3.  2009 14:47
Re: Vista n3X 29.  3.  2009 14:44
Re: Vista wizaard 29.  3.  2009 13:31
Přidat příspěvek Zobrazit vše