Facebook | Sociální sítě

Může Facebook za to, že někdo zneužil data, která jste poskytli veřejně?

  • Věnujte pozornost tomu, jaká data s Facebookem sdílíte a co vše necháváte veřejné.
  • Hromadně lze zneužít i data, která máte veřejně na profilu.
  • Nezapomeňte si pečlivě projít nastavení soukromí.

V poslední době se hromadí skandály Facebooku týkající se údajně nedostatečné ochrany soukromí uživatelů. A i když Facebook není žádné neviňátko a práci s osobními daty často bral na lehkou váhu, současné „úniky“ dat nejsou ničím jiným, než zpracováním dat, která uživatelé předali aplikacím (či ponechali veřejně) zcela vědomě. A za to sociální síť opravdu nemůže.

Nedávno uniklá informace, že ke zneužití došlo u téměř každého uživatele, tedy skoro u dvou miliard lidí, není příliš překvapivá informace. Většina uživatelů alespoň jednou vyzkoušela některou z tisíců aplikací, které si berou data z účtu.

To, jak s nimi dále firmy a vývojáři nakládají, již ale Facebook neovlivní. A podíváme-li se konkrétně na kauzu Cambridge Analytica, tak ta porušila podmínky Facebooku. Ty totiž zakazují takto dále prodávat data.

Vše, co sdílíte veřejně, může kdokoliv vidět

V posledních dnech vyplavala na povrch i informace o hromadném sbírání dat skrze vyhledávání telefonních čísel a e-mailových adres. Když totiž do vyhledávacího pole napíšete jeden z údajů, Facebook vám ukáže profil, s nímž má daný kontaktní údaj propojen. Samozřejmě za předpokladu, že si dotyčný uživatel funkci zapnul v nastavení profilu.

Facebook zde brání limity pro dotazy z jedné IP adresy apod., sběrače dat to ale nezastavilo. Zde tedy platí, že když už tato data Facebooku poskytnete (třeba už jen kvůli dvoufázovému ověření), dbejte, aby nebyla snadno dohledatelná. Podle telefonního čísla vás pak sice může vyhledat přítel, jenže také kdokoli jiný. Třeba robot, který takto shromažďuje data.

Snímek obrazovky (263).png
Možnost dohledání podle e-mailu či telefonního čísla lze vypnout v nastavení soukromí.

S tím souvisí i veřejně dostupná data, která jsou viditelná na profilu. A nejde jen o možné informace jako bydliště, narozeniny apod., ale i konkrétní příspěvky. Všechny tyto údaje může kdokoliv strojově zpracovat nehledě na to, zda takové jednání odporuje či neodporuje podmínkám používání služby.

Snímek obrazovky (264).png
Facebook umožňuje i změnu viditelnosti u dříve publikovaných veřejných příspěvků.

Jestliže jste takto vesele publikovali všechny své statusy, můžete jim skrze Nastavení – Soukromí změnit viditelnost. Z veřejných je tak můžete snadno omezit na pouze pro přátele.

Samostatně totiž jednotlivé informace velkou hodnotu mít nemusí, ve spojení s vaším telefonním číslem, e-mailem a dalšími údaji již mohou být cennou komoditou.

Pokud chcete zobrazovat informace na profilu jen někomu, můžete využít seznamy přátel:

Hlídejte, k čemu má Facebook přístup

Facebook je známý tím, že hlavně na mobilních telefonech sbírá všechna data, ke kterým mu dáte přístup. K tomu má plné právo (jen vy sami jste mu udělili přístup k daným datům v telefonu), je dobré si ale uvědomit, kolik dat sbírá a že mohou být dále využívána.

Screenshot_20180405-174414.png
Aplikace si žádá o velké množství oprávnění, všechny ji ale rozhodně dávat nemusíte.

V případě, že mu povolíte přístup k telefonu, umožníte mu zaznamenávat veškeré příchozí a odchozí hovory včetně telefonních čísel. Nemusíte za tím hned hledat velkého bratra, aplikace podle toho vybírá kontakty, se kterými nejčastěji komunikujete a ty pak nabídne přednostně. Ale je dobré pamatovat na to, že k těmto datům Facebooku dáváte přístup a v tu chvíli mu důvěřujete.

Facebook, to jsou data

Současné kauzy jsou zacílené na Facebook jakožto tvůrce zla, který neuhlídal data uživatelů. Jenže ono nedošlo k nějakému hacku a úniku dat, která uniknout neměla. Jen vyšlo najevo, že analytické firmy jako je Cambridge Analytica využívají každou skulinu, jak se k veřejně dostupným datům na Facebooku dostat a pak se nezdráhají takto nashromážděná data prodávat a zneužívat.

Přesto v tom Facebook není zcela nevinně. Mohl předpokládat a měl více informovat své uživatele. Ve společnosti už se celkem rozšířila základní edukace v tom smyslu, že není moudré všechny informace na zdi sdílet zcela veřejně, stále však většinu uživatelů ani nenapadne, že by mohlo být zneužitelné poskytnutí práv k přístupu nějaké aplikaci, funkce vyhledávání podle telefonního čísla apod.

To, co se aktuálně děje, můžeme přirovnat k situaci, jakoby před dvaceti lety někdo prošel Zlaté stránky, shromáždil jména, adresy a telefonní čísla do jedné databáze a pak procházel jednotlivé adresy a nakukoval do oken, nebo alespoň na rohožky. U každého jména si přitom zaznamenal, jaké má asi tak majetkové poměry a další indicie. Tyto informace by pak prodal předvolebnímu štábu a ten podle toho přesně cílil předvolební letáky – pro bohatší vrstvy by měly jiné znění než pro viditelně chudší občany. Cíl by byl ale stejný.

Tenkrát by to znamenalo spoustu práce a času, dnes je to díky internetu daleko snadnější. Netřeba obcházet všechny adresy, stačí projít profily na Facebooku...

Diskuze (27) Další článek: Pozor na grafické karty Nvida GT 1030. Do obchodů míří méně výkonné verze

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,