13.  9.  2010    Windows 7  |  Windows Vista

Naporcujte si disk nástrojem Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Diskové oddíly jsou praktickou pomůckou pro oddělení různých dat, můžete si jimi pomoct i při plánované reinstalaci Windows. Jak na jejich úpravu přímo ve Windows, bez dalších programů?

V řadě dialogů systému Windows 7 se můžete setkat s pojmem diskový oddíl, který označuje část pevného disku. Fyzická podoba pevného disku jako takového totiž nemusí odpovídat následnému použití pouze jednoho ložiště: můžete si disk rozdělit na více oddílů, kterým systém Windows 7 přidělí písmenná označení, stejně jako by se jednalo o jednotlivé pevné disky.

Například rozdělením disku C: na tři oddíly můžete získat disky C:, D: a E:, s nimi pak pracujete běžným způsobem. Rozdělení disku je praktické z toho důvodu, že například v C: pak můžete mít čistě systém, dokumenty a další data, na D: zase všechny programy a E: věnovat hudbě, filmům, hrám apod. Při nutnosti odstranit data z jednoho z nich nebo reinstalaci systému zůstanou zbývající oddíly nedotčené.

Pro rozdělení disku na jednotlivé oddíly je sice k dispozici hned několik aplikací od různých výrobců, ne všechny jsou ale zdarma. Proto můžete nejprve vyzkoušet intuitivní nástroj pro rozdělení, který je přímo součástí Windows 7. Postupujte následovně:

  1. Příkazem Start | Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Vytvořit a formátovat oddíly na pevném disku otevřete odpovídající součást Panelů nástrojů.
  2. V přehledné tabulce a grafickém znázornění rozdělení disku můžete vidět aktuální oddíly, jejich souborové systémy a místo. Rozhodněte se, který budete dělit.
  3. Klepnutím pravým tlačítkem na vybraný oddíl vyvolejte kontextovou nabídku a zvolte v ní příkaz Zmenšit svazek/Rozšířit svazek.
  4. V nově otevřeném dialogu nastavte požadovanou velikost a potvrďte změny. Zmenšením velikosti jednoho oddílu si zpřístupníte místo pro vytvoření nového nebo zvětšení některého ze stávajících.
diskWin_male.png
Nástroj pro správu diskových oddílů přímo ve WindowsX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

Dobrý den jakubstary95 24.  4.  2011 19:06
Přidat příspěvek Zobrazit vše