21.  11.  2008    Ostatní

Návod dne: Jak kompletně vyčistit počítač

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Jako každá věc, kterou dennodenně používáte, tak se i počítač časem zašpiní. Hlavně na klávesnici se i přes největší opatrnost časem udělají různé šmouhy, na monitor a LCD displej se zase práší. Jak svůj počítač dobře vyčistíte?

Počítače patří mezi citlivá elektronická zařízení, a jejich čistění je proto nutné věnovat větší pozornost. Vždy je dobré použít některý ze speciálních čisticích přípravků – pokud nechcete profesionální roztoky, které se používají hlavně v servisních střediscích, nakoupíte účinné čističe v cenách okolo 150 Kč. Ukážeme vám, jak postupně vyčistit celý počítač – každá jeho část totiž vyžaduje speciální postup „restaurování“.

Čistění klávesnice

Nejdříve se vrhneme na klávesnici, která je i v té nejčistší domácnosti vystavena potu z našich prstů a prachu. Nejdříve ji od počítače odpojte, obraťte vzhůru nohama a na nějakém vhodném místě dobře vyklepejte. Budete překvapeni, kolik do prostoru mezi klávesami napadá různého smetí. Úderů se nebojte, klávesnice musí něco vydržet.

Jakmile máte klávesnici vyklepánu, přistoupíme k samotnému čistění kláves. Na to se hodí lihové čistící ubrousky, které koupíte v obchodě s počítači nebo supermarketu s elektronikou. Líh totiž dobře rozpustí mastnou špínu na klávesách. Připravte se na to, že čistění klávesnice je docela zdlouhavá a mravenčí práce. Výsledek však stojí za to. Patříte-li mezi puntičkáře a s čištěním klávesnice si chcete opravdu vyhrát, máme pro vás jeden tip. Drobné skuliny mezi klávesami a boční stěny kláves se dobře čistí kosmetickými vatovými tyčinkami namočenými do čistého lihu.

Čistění monitoru

Klávesnici bychom měli a je čas vrhnout se na monitor. Vnější kryt monitoru můžete zkusit opatrně otřít hadříkem velmi lehce namočeným v teplé vodě. Tím zbavíte povrch monitoru největšího prachu. Vlhký hadřík však nepoužívejte na čištění obrazovky! Pro tento účel bohatě postačí speciální suchá čisticí utěrka, kterou z displeje setřete prach.

Chcete-li však obrazovku monitoru vyčistit důkladněji, použijte speciální roztok pro čistění monitorů – například čistič D-Clean. Tento roztok bývá většinou v lahvičce s rozprašovačem, s jehož pomocí jej na plochu monitoru dobře nanesete. Šmouhami, které po „mokrém“ čistění na displeji zůstanou, se neznepokojujte. Odstraníte je suchým vyčištěním utěrkou. Na monitory nepoužívejte čisticí prostředky, které jsou určeny na klávesnice! Jsou totiž příliš agresivní a plochu displeje by mohly poškodit.

Jak na vnitřek počítače a myš

Trochu jinak budeme postupovat při čistění počítačové skříně. Na vnější plasty opět použijte navlhčený hadřík (pozor na mechaniky a různé konektory), nebo některý z čisticích prostředků na plasty. Jednou za čas je ale dobré „uklidit“ i vnitřek počítače, zde však musíte postupovat dvojnásob opatrně. Pokud si na otevření počítače netroufáte, odneste jej radši do specializovaného servisu, kde vám jen za poplatek zbaví prachu.

Počítač odpojte od elektrické sítě, vypojte klávesnici, monitor, myš a reproduktory a odšroubováním šroubků na zadní straně odstraňte boční kryt. Asi budete nemile překvapeni, kolik je uvnitř prachu. Mohou za to větráky, které nasávají okolní vzduch i s prachem a ten se poté ve skříni usazuje.

K odstranění prachu nejlépe poslouží vysavač. Nastavte jej na malý výkon, abyste omylem nenasáli například nějaký zapomenutý šroubek, a hadicí bez nástavce vnitřek počítače vysajte. Záležet si dejte hlavně na povrchu větráků – tady se prach usazuje nejvíc.

Nezapomeňte také na větrák u zdroje. Nakonec ještě vyčistíme myš. Na tu použijte čisticí roztok na plasty, případně pevné nečistoty odstraňte mechanicky. Při čištění se vyhněte senzoru na spodní straně, většinou se stejně moc nešpiní a necitlivým zásahem byste jej mohli poškodit.

Čištění počítače je kombinací chemie, zručnosti a odhadnutí palčivých míst. Máte vlastní tipy a postupy pro vyčištění jednotlivých součástí? Poraďte ostatním v diskuzi pod článkem.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 4

Poslední komentáře Komentáře

Čistění klávesnice gordon 5.  1.  2009 14:20
Re: Airduster Age 2.  1.  2009 0:21
Airduster Scumo Axel 31.  12.  2008 11:35
Vyčištění PC bob 18.  12.  2008 0:23
Přidat příspěvek Zobrazit vše