21.  10.  2011    Windows 7

Názorná úprava plochy pro věčné začátečníky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Možnosti nastavení plochy ve Windows 7 vycházejí z dřívějších verzí tohoto systému, mírně je však vylepšily. K dispozici tak máte nové funkce a varianty umístění. Jak na ně?

Windows 7 dovolují nastavit základní vlastnosti pozadí plochy, jedná se o použitý obrázek, jeho umístění, nově ale také střídání pozadí v nastaveném intervalu. Stejně jako Windows Vista, také Windows 7 přicházejí s různými předdefinovanými obrázky, nicméně nic vám nebrání v přidání vlastního. Při prvotním výběru obrázku si počínejte následovně:

  1. Klepněte na plochu pravým tlačítkem myši a z odpovídající místní nabídky vyberte příkaz Přizpůsobit.
  2. V novém okně se otevře odpovídající část Ovládacích panelů, kde zvolte možnost Pozadí plochy.
  3. Automaticky bude zobrazena další část, dialog Zvolte pozadí plochy.

Pomocí jediné zobrazené roletové nabídky můžete zvolit skupinu obrázků, které jsou logicky setříděny. Tyto skupiny tedy sdružují obrázky například do kategorií nazvaných Pozadí plochy systému Windows, Knihovna obrázků apod. Zvláštní skupinou jsou obrázky v prvně zmíněné kategorii Pozadí plochy systému Windows, kde najdete předpřipravené motivy Windows 7, zcela vlastní obrázek můžete nalistovat z libovolného grafického souboru po stisknutí tlačítka Procházet.

pozadi.png
Dialog s možnostmi nastavení pozadí plochy ve Windows 7

Přepínačem nazvaným Pozice obrázku máte možnost nastavit, jak se zvolený obrázek na ploše umístí. K dispozici jsou následující varianty:

  • Výplň – umístění na celou plochu podle menší ze stran obrázků, větší bude automaticky oříznuta.
  • Přizpůsobit – rozměry obrázku budou pozměněny podle aktuálních rozměrů obrazovky. Je-li obrázek větší, bude zmenšen, a naopak při menší velikosti zase roztáhnut tak, aby „sedl“ přesně do nejbližších rohů. Rozdíl oproti možnosti Výplň spočívá v tom, že se obrázek zmenší podle větší strany, a tak po bocích nebo spodní a horní straně mohou vzniknout černé pruhy.
  • Roztáhnout – obrázek se roztáhne přes celou plochu bez ořezu, může tedy dojít k deformaci v horizontální, nebo vertikální ose.
  • Vedle sebe – obrázek bude dlaždicovitě opakovaně naskládán po řádcích a sloupcích přes celou obrazovku, a to při zachování jeho původní velikosti.
  • Na střed – obrázek se v původních rozměrech umístí na střed plochy. Při aktivaci této možnosti ještě můžete doplnit, jakou barvu bude mít plocha v nepokryté části, pokud obrázek nezasáhne celou obrazovku.

Naprostou novinkou Windows 7 oproti dřívějším verzím tohoto systému je možnost výběru většího počtu pozadí pracovní plochy a jejich průběžné obměny při normální práci. Stačí, abyste jednotlivé obrázky z libovolné kategorie s pozadími Plochy označili zaškrtnutím políček v jejich levém horním rohu a poté pomocí roletové nabídky Změnit obrázek v intervalu zvolili prodlevu změny. Jestliže si navíc přejete obrázky vybírat v náhodném pořadí, aktivujte přilehlou možnosti Náhodně.

Tip navíc: Pokud chcete pro rotaci vybrat všechny obrázky v dané kategorii, nemusíte je zaškrtávat postupně, práci vám urychlí tlačítko Vybrat vše. Podobně pro odznačení všech vybraných pozadí stiskněte tlačítko Vymazat vše.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

Re: help help aw 23.  10.  2014 12:46
help help rthrthrth 11.  11.  2012 17:09
Přidat příspěvek Zobrazit vše