16.  3.  2012    Windows 7

Neodbytné procesy, které ale nevypínejte

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Ve Windows takřka neviditelně běží procesy, které uživatelům často nahánějí strach, protože nemají přidruženou aplikaci. Jak vypadají ty, kterých se nemusíte bát?

Pro sledování a správu běžících procesů a aplikací nemusíte využívat pouze výchozího Správce úloh ve Windows (nejrychleji stisknutím klávesové zkratky Ctrl + Shift + Escape), ale také některou z doplňujících aplikací. Ty pokročilejší zvládnou například i vyhledání názvu procesu či aplikace online, přesto se hodí znát na první pohled neviditelné procesy takříkajíc z hlavy a vědět, co dělají a proč nejsou nebezpečné. Zde je přehled nejdůležitějších z nich:

csrss.exe

Původní anglický nezkrácený název tohoto procesu je Client Server Runtime Subsystem a má na starosti základní běh součástí Windows. Zároveň se ale jedná o častý terč virů a červů, proto byste měli zbystřit, pokud dlouhodobě vyžaduje vyšší procento procesorového času. Jestliže je procesorová zátěž (zjistíte například přímo ve Správci procesů) vysoká, aktualizujte antivir a spusťte kontrolu systému.

ntm.png
V novém Správci úloh Windows 8 se v základním rozhraní procesy nezobrazí, musíte přejít do pokročilého režimu

explorer.exe

Řada uživatelů si vinou podobného pojmenování tento proces plete s procesem pro Internet Explorer. Jedná se přitom o proces, který má na starosti zobrazení a práci s plochou, hlavním panelem nebo například nabídkou Start. Pokud byste zjistili, že proces explorer.exe běží vícekrát, nemusí se jednat o škodlivý kód: nejdříve zkontrolujte, jestli nemáte aktivovanou možnost spouštění každého okna Průzkumník Windows jako samostatný proces.

lsass.exe

Proces, který má na starosti podstatnou část bezpečnosti, a sice autentizaci uživatelů.

services.exe

Proces sloužící pro spuštění služeb, které jsou ve skutečnosti samostatnými procesy. Spouštění a správa služeb však z větší části spadá pod proces svchost.exe, který také najdete mezi běžícími.

podr.png
Správa procesů ve Windows 7 se zobrazením důležitých podrobností

smss.exe

Tento proces se zaměřuje na aktuální běh Windows v uživatelově profilu, kromě jiného má na starosti například spuštění některých programů definovaných v registru.

spoolsv.exe

Proces, který si bere na starosti tiskárny a jednotlivé tiskové úlohy.

winlogon.exe

Hlavním posláním tohoto procesu je zprostředkování funkcí pro přihlášení jednotlivých uživatelů, zamykání počítače, změnu přihlašovacích údajů a dalších bezpečnostních možností.

Uvedené procesy patří mezi nejdiskutovanější, u vyznačených může jít například o virovou nákazu, většinou ale jejich ukončení nemá žádný význam, naopak může zapříčinit problémy s během Windows. Pokud vám nestačí základní Správce úloh, nabízí se několik povedených alternativ. Jak se s procesy „perete“ vy a které programy pro jejich sledování nebo ochranu používáte? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

Další základní procesy Luboš 30.  4.  2012 10:34
Informace o procesu Luboš 30.  4.  2012 10:24
Přidat příspěvek Zobrazit vše