Některé programy mají v rámci svého procesu vysoké požadavky na procesorový čas, a tak značně ukusují výkon celého systému. Pokud je běh zpomalený při spuštění konkrétní aplikace, měli byste spustit správce úloh stisknutím klávesové zkratky Ctrl + Shift +Esc a zjistit, jaký proces jí odpovídá. Ve sloupci Procesor nyní vidíte přesné procento, které si na úkor ostatních usurpuje. Pokud se program takříkajíc sekne, vytíží procesor na 100 %, u vícejádrových procesorů a jednovláknovém procesu odpovídající podíl. Vypnutí takovéhoto nežádoucího procesu proveďte klepnutím pravým tlačítkem myši na řádek, jenž mu odpovídá, a volbou příkazu Ukončit proces.

Možnost vypnutí procesu ve Správci úloh
Pokud to není zrovna vámi spuštěný proces, který zpomaluje aktuální běh systému, můžete se s administrátorskými právy vydat také na hon procesů ostatních uživatelů. Stačí, abyste stiskli tlačítko Zobrazit procesy všech uživatelů. Ve Windows Vista a 7 potvrďte výzvu UAC, která žádá zvýšená práva. Nyní ji můžete ve sloupci Uživatelské jméno vidět také názvy těch uživatelů, kteří mají právě spuštěn některý proces. Typicky může jít například o proces označený jako systémový, který však odpovídá nenasytnému antiviru.
Pro pokročilé: Ne každá chyba Windows bude mít detailní popisek, v čem je problém, typickým příkladem mohou být špatně použité knihovny DLL. Pokud se objeví hláška, že knihovna X.dll způsobila problém, ale nevíte, k jakému procesu je vázaná, můžete se stopováním pokročit díky příkazovému řádku. Příkazem tasklist /M se seznam aktuálně běžících procesů rozšíří i názvy použitých knihoven DLL. Pokud za parametr napíšete i název knihovny, ve výpisu budou pouze procesy, které ji využívají, a tak například tasklist /M netapi32.dll vypíše ty procesy, které využívají knihovnu netapi32.dll.
Zobrazení příkazového řádku ve Správci úloh
Přímo na záložce Procesy je možné zobrazit další sloupce, které nabídnou podrobné informace o jednotlivých z nich. V hlavní nabídce následujte možnost Zobrazit | Vybrat sloupce a poté aktivujte položku Příkazový řádek. Z detailů tohoto sloupce pak můžete vyčíst například následující informace:
- Kompletní cestu ke spustitelnému souboru (ve výpisu níže zvýrazněno červeně)
- Cestu k automaticky otevřeným staženým souborům, které jsou v dočasné složce (zvýrazněno modře)
- Parametry příkazového řádku, se kterými byla aplikace spuštěna (zvýrazněno žlutě)

Ukázka výpisu kompletních příkazů, které vedly k vytvoření procesů
Bez instalace specializovaných programů tak o procesech získáte některé další a v praxi často důležité informace. Například zmíněná cesta k dočasně uloženým souborům z internetu může posloužit pro jejich zkopírování z původní hodně vnořené a těžko odhadnutelné složky. Podobně také cesta ke spustitelnému souboru poslouží pro zjištění cesty ke složce s nainstalovanou aplikací a parametry příkazového řádku se hodí třeba pro vytváření zástupců se stejnými vlastnostmi, s jakými byl program spuštěn.