30.  8.  2011    Windows 7

Nezatracujte správce úloh, použijte jej jako profíci

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Stává se vám, že Windows najednou zpomalí, vše se trhá? Na vině může být chybný proces, který vytíží většinu procesoru. Správce úloh dokáže být užitečnější, než si myslíte.

Některé programy mají v rámci svého procesu vysoké požadavky na procesorový čas, a tak značně ukusují výkon celého systému. Pokud je běh zpomalený při spuštění konkrétní aplikace, měli byste spustit správce úloh stisknutím klávesové zkratky Ctrl + Shift +Esc a zjistit, jaký proces jí odpovídá. Ve sloupci Procesor nyní vidíte přesné procento, které si na úkor ostatních usurpuje. Pokud se program takříkajíc sekne, vytíží procesor na 100 %, u vícejádrových procesorů a jednovláknovém procesu odpovídající podíl. Vypnutí takovéhoto nežádoucího procesu proveďte klepnutím pravým tlačítkem myši na řádek, jenž mu odpovídá, a volbou příkazu Ukončit proces.

konec.png
Možnost vypnutí procesu ve Správci úloh

Pokud to není zrovna vámi spuštěný proces, který zpomaluje aktuální běh systému, můžete se s administrátorskými právy vydat také na hon procesů ostatních uživatelů. Stačí, abyste stiskli tlačítko Zobrazit procesy všech uživatelů. Ve Windows Vista a 7 potvrďte výzvu UAC, která žádá zvýšená práva. Nyní ji můžete ve sloupci Uživatelské jméno vidět také názvy těch uživatelů, kteří mají právě spuštěn některý proces. Typicky může jít například o proces označený jako systémový, který však odpovídá nenasytnému antiviru.

Pro pokročilé: Ne každá chyba Windows bude mít detailní popisek, v čem je problém, typickým příkladem mohou být špatně použité knihovny DLL. Pokud se objeví hláška, že knihovna X.dll způsobila problém, ale nevíte, k jakému procesu je vázaná, můžete se stopováním pokročit díky příkazovému řádku. Příkazem tasklist /M se seznam aktuálně běžících procesů rozšíří i názvy použitých knihoven DLL. Pokud za parametr napíšete i název knihovny, ve výpisu budou pouze procesy, které ji využívají, a tak například tasklist /M netapi32.dll vypíše ty procesy, které využívají knihovnu netapi32.dll.

Zobrazení příkazového řádku ve Správci úloh

Přímo na záložce Procesy je možné zobrazit další sloupce, které nabídnou podrobné informace o jednotlivých z nich. V hlavní nabídce následujte možnost Zobrazit | Vybrat sloupce a poté aktivujte položku Příkazový řádek. Z detailů tohoto sloupce pak můžete vyčíst například následující informace:

  • Kompletní cestu ke spustitelnému souboru (ve výpisu níže zvýrazněno červeně)
  • Cestu k automaticky otevřeným staženým souborům, které jsou v dočasné složce (zvýrazněno modře)
  • Parametry příkazového řádku, se kterými byla aplikace spuštěna (zvýrazněno žlutě)
zvyrazneno.png
Ukázka výpisu kompletních příkazů, které vedly k vytvoření procesů

Bez instalace specializovaných programů tak o procesech získáte některé další a v praxi často důležité informace. Například zmíněná cesta k dočasně uloženým souborům z internetu může posloužit pro jejich zkopírování z původní hodně vnořené a těžko odhadnutelné složky. Podobně také cesta ke spustitelnému souboru poslouží pro zjištění cesty ke složce s nainstalovanou aplikací a parametry příkazového řádku se hodí třeba pro vytváření zástupců se stejnými vlastnostmi, s jakými byl program spuštěn.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 5

Poslední komentáře Komentáře

Re: a co když nereaguje ani na ctrlaltdel? Tomáš 27.  10.  2012 12:11
a co když nereaguje ani na ctrlaltdel? em 13.  9.  2011 21:26
Re: A když nejde proces ukončit, tak co? Detailista 6.  9.  2011 23:30
Re: A když nejde proces ukončit, tak co? Aldenson 2.  9.  2011 13:41
A když nejde proces ukončit, tak co? Detailista 2.  9.  2011 1:54
Přidat příspěvek Zobrazit vše