17.  7.  2010    Windows XP  |  Windows 7  |  Windows Vista

Ochrana souborů heslem prakticky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Máte v počítači data, která nejsou určena cizím očím? Přenášíte na USB disku důležité soubory? Chraňte se pomocí jednoduchého programu FlashCrypt s velice silnou šifrou.

Program FlashCrypt si můžete zcela zdarma stáhnout z našeho webu GigaMania.cz. Instalační soubor má jen 1 MB, jeho stažení proto bude velmi rychlé i v případě, že máte pomalejší připojení k internetu.

Podobně rychlá je i instalace programu a nebude vyžadovat žádná speciální nastavení. Program se po odsouhlasení licenční smlouvy nainstaluje do obvyklé složky programů – Program Files. Vzhledem k tomu, že program je vlastně pouhým rozšířením průzkumníka Windows, nenajdete po instalaci na Ploše zástupce pro jeho spuštění ani prostředí pro další úpravy. Pokud se chcete podívat na praktickou ukázku práce s programem, nechejte během instalace aktivní volbu Launch FlashCrypt tutorial. Po dokončení instalace se vám automaticky zobrazí krátká, internetová prezentace jeho možností.

Uzamčení složky

Práce s programem FlashCrypt je mimořádně jednoduchá. Vyberte složku, jejíž obsah chcete chránit před nežádoucím přístupem a klepněte na ni pravým tlačítkem myši. Z místní nabídky vyberte volbu Protect with FlashCrypt (Chránit pomocí FlashCryptu).

mistni.png
Ochrana vybrané složky pomocí místní nabídky

V otevřeném okně zadejte do pole Enter Password bezpečné heslo a zopakujte jej v poli Confirm password. Volbu potvrďte klepnutím na tlačítko Protect. Ochrana heslem se uloží a okno pro zadání hesla se automaticky zavře. Ikonu složky doplní piktogram CF, podle kterého poznáte, že je ochrana aktivní.

Otevření složky je nyní podmíněno zadáním správného hesla. Poklepáním na zamčenou složku se vám zobrazí okno pro jeho zadání. V případě, že zadáte správné heslo, obsah složky vám bude přístupný. V opačném případě vám bude přístup odmítnut.

FlashCrypt používá šifrování pomocí 256bitového symetrického klíče AES (Advanced Encryption Standard), jehož úspěšné prolomení dosud nebylo provedeno. Zabezpečení lze proto považovat za bezpečné.

Na rozdíl od jiných, podobných programů jde u FlashCryptu pouze o jednorázovou ochranu. To znamená, že jakmile složku odemknete, není chráněna proti kopírování ani prohlížení. FlashCrypt nemá funkci automatického zámku, takže pokud složku zapomenete před vypnutím počítače zabezpečit heslem, bude při novém spuštění počítače přístupná komukoli.

02heslo.png
Nastavení hesla pro zabezpečený přístup k datům

Pokud budete chtít zabezpečit například přenosný disk, pamatujte, že disk otevřete pouze na počítači, na kterém je FlashCrypt nainstalovaný. Totéž platí, pokud by si někdo vaši chráněnou složku tajně zkopíroval. Bez nainstalovaného FlashCryptu se nejen nezobrazí pole pro zadání hesla, ale složka nebude přístupná ani jiným způsobem.

FlashCrypt není jediný program pro rychlé zabezpečení dat v počítači. Podobné možnosti nabízí například program TrueCrypt. Poněkud sofistikovanější řešení pak poskytuje český program Safetica.

Safetica umí víc

Program Safetica si kromě zabezpečení konkrétní složky poradí i se šifrováním přenosných USB disků, dokáže vytvářet a chránit celé diskové oddíly a nabízí i kompletní správu hesel. Instalace programu, stejně jako jeho prostředí je kompletně v češtině, ale pokud jej chcete vyzkoušet, postupujte opatrně. Dokonalá spolehlivost šifry se může rychle obrátit proti vám, pokud si nezapamatujete správné heslo.

V průvodci nastavením věnujte pozornost především kroku 3 a vygenerujte si bezpečnostní dešifrovací klíč. S jeho pomocí se ke svým datům dostanete i v případě, že heslo zapomenete. Klíč si nezapomeňte uložit na zvlášť bezpečné místo. Předposlední krok průvodce vám poté nabídne vytvoření zabezpečeného disku. K dispozici je virtuální pevný disk v počítači, ale můžete si zvolit i variantu pro přenosné disky.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 13

Poslední komentáře Komentáře

Re: sifrovanie dat na USB disku? TK 23.  7.  2010 22:41
Re: sifrovanie dat na USB disku? TK 23.  7.  2010 22:35
Re: využití TPM a FRP při šifrování dat na disku - jaký program? randomofamber 19.  7.  2010 17:25
Re: sifrovanie dat na USB disku? randomofamber 19.  7.  2010 17:23
Re: sifrovanie dat na USB disku? JohnDoe 19.  7.  2010 11:33
Přidat příspěvek Zobrazit vše