5.  2.  2009    Windows Vista

Odhalení: 10 utajených zkratek Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Základní klávesové zkratky Windows Vista zná skoro každý uživatel, existují ale další, o kterých se tolik nemluví a nepíše. A přitom jsou často velmi praktické.

Ctrl + kurzorová klávesa se šipkou + Mezerník

Díky této zkratce můžete vybrat více objektů najednou, které však přímo po sobě nenásledují. Typický příklad představují soubory a složky v Průzkumníkovi Windows, celý postup je alternativou k označování objektů levým tlačítkem myši za stisknuté klávesy Ctrl.

Alt + Mezerník

Slouží pro otevření hlavní nabídky aktivního okna. Zkratka je praktická hlavně v kombinaci s následnou rychlou volbou některého z příkazů, kdy například po stisknutí Alt + Mezerník můžete klávesou X okno maximalizovat apod.

Ctrl + Alt +Tab

Jako by „statická“ verze přepínání programů oproti prostému Alt + Tab. Zobrazení oken zůstane aktivní, pohybovat se v něm pak lze kurzorovými klávesami a výběr provést klávesou Enter.

Ctrl + Win + Tab

Obdoba předchozí zkratky, pouze zobrazuje a ponechává okna ve Flip 3D.

Ctrl + kolečko myši

Podobně jako si touto kombinovanou zkratkou měníte velikost stránky v prohlížeči, funguje také obecně pro zvětšení/zmenšení různých objektů napříč Windows. Typické použití je například v Průzkumníkovi Windows, kdy díky ní upravíte velikosti náhledů souborů a složek.

Alt + Esc

Slouží pro rychlé listování oken v pořadí, v jakém byla otevřena.

Shift + Tab

Stisknutím klávesy Tab se rychle přesunete na další položku aktuálního dialogu nebo okna, méně známá je však zkratka Shift + Tab, s jejíž pomocí se naopak vrátíte na tu v pořadí předchozí.

Win + T

Opakovaným stisknutím této zkratky můžete procházet tlačítka otevřených oken na hlavním panelu a zobrazovat jejich miniatury.

Win + X

Tuto zkratku ocení především majitelé notebooků, kteří využívají systémového centra mobilních zařízení, jelikož slouží právě k jeho otevření.

Win + číslo

Rychlé otevření odkazu panelu snadného spuštění, a to toho, který pořadím odpovídá dané klávese s číslem. Zkratkou Win + 1 tak otevřete první odkaz, Win + 2 poslouží otevření druhého apod.

Jaké máte vlastní oblíbené zkratky, které nejsou tolik známé? Prozraďte je ostatním v diskuzi pod článkem.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 40

Poslední komentáře Komentáře

Re: moje oblíbené: rybník 30.  9.  2009 14:18
Re: Win7... Win-E lze nastavit na Computer (Tento pocitac)? babca 10.  7.  2009 20:11
Re: moje oblíbené: pitris 10.  7.  2009 16:24
Re: málo známé pitris 10.  7.  2009 16:19
Klávesové zkratky systému Windows Vladik 28.  6.  2009 12:52
Přidat příspěvek Zobrazit vše