17.  10.  2010    Windows 7  |  Windows Vista

Odhalte problematický proces přes knihovny

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud program zbytečně ukusuje paměť nebo výkon procesoru, poznáte to pomocí Správce úloh. Když jsou ale na vině chybné knihovny, může být zjištění na první pohled nelehké.

Ne každá chyba Windows bude mít detailní popisek, v čem je problém, typickým příkladem mohou být špatně použité knihovny DLL. Pokud se objeví hláška, že knihovna X.dll způsobila problém, ale nevíte, k jakému procesu je vázaná, můžete se stopováním pokročit díky příkazovému řádku. Samozřejmě můžete využít také specializované nástroje pro správu procesů, ty však nemusíte mít vždy po ruce, zato příkazový řádek a Správce úloh poslouží v drtivé většině případů.

Pro zjištění vazeb knihovny na konkrétní procesy spusťte příkazový řádek a příkazem tasklist /M se seznam aktuálně běžících procesů rozšíří i názvy použitých knihoven DLL. Pokud za parametr napíšete i název knihovny, ve výpisu budou pouze procesy, které ji využívají, a tak například tasklist /M netapi32.dll vypíše ty procesy, které využívají knihovnu netapi32.dll.

proc.png
Zobrazení procesů podle hledané knihovny v příkazovém řádku

Nyní můžete problematický proces vypnout přímo z příkazové řádky prostřednictvím příkazu taskkill, případně snadněji už přímo pomocí Správce úloh. Spusťte jej proto klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + Esc, v nabídce aktuálních záložek vyberte tu s názvem Procesy. Stiskněte tlačítko Zobrazit procesy všech uživatelů, potvrďte výzvu UAC, pokud žádá zvýšená práva. Nyní ji můžete ve sloupci Uživatelské jméno vidět také názvy těch uživatelů, kteří mají právě spuštěn některý proces, včetně systémem vytvořených. Pro ukončení libovolného z nich použijte tlačítko Ukončit proces.

proc2.png
Vypnutí vybraného procesu pomocí výchozího Správce úloh WindowsX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 11

Poslední komentáře Komentáře

PowerShell David 18.  10.  2010 19:07
Re: článek pro BFU ? Jarin 18.  10.  2010 16:40
Re: WXP rys 18.  10.  2010 15:19
Re: WXP bluenite 18.  10.  2010 14:31
Re: WXP Uran 18.  10.  2010 12:54
Přidat příspěvek Zobrazit vše