11.  2.  2010    Internet

Olympiáda živě na internetu. Lepší než TV

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Co když nemáte k dispozici televizi, nebo chcete sledovat sportovní přenosy na jiných zařízeních? Máme pro vás řešení – sledujte olympijské hry přes internet.

Pokud budete sledovat přímé přenosy i záznamy v běžné televizi, budete omezeni tím, co zrovna ČT zařadí do běžného vysílání. Nicméně možná nevíte, že ČT bude v jednu chvíli z Vancouveru přijímat vysílání na šesti přenosových kanálech. Do pozemního vysílání přitom může zařadit v jednu chvíli maximálně dva (ČT 4 a ČT2), nebo technicky maximálně čtyři tyto přenosy (připočtěte ČT1 a ČT24, nicméně tyto kanály ČT ke sportovním přenosům používat nebude).

V té chvíli nastupuje internet. Pravděpodobně znáte živé vysílání programů České televize, kde i v průběhu olympijských her poběží vše při starém, takže sledovat ČT2 a ČT4 budete moci zde. ČT ale nabídne mnohem více.

obr1.jpg
Sledování klasického živého vysílání ČT

V rámci živého vysílání z olympijských her ve Vancouveru budete mít k dispozici mimo živých přenosů na ČT2 a ČT4 také šest přímých přenosů na samostatných kanálech z různých sportovišť. Ukážeme vám, jak se k těmto kanálům dostat. A to legálně a zcela zdarma.

Poznámka: Z licenčních důvodů bude vysílání na internetu omezeno pouze na Českou republiku. Smůlu tak mají lidé v zahraničí, kteří by chtěli sledovat například přenosy s českým komentářem.

Domovská stránka živého vysílání

Vysílání probíhá samozřejmě v internetovém prohlížeči a jeho domovskou stránkou je adresa www.zoh.cz. Na této stránce najdete kompletní přehled toho, co se právě vysílá a můžete si snadno vyhledat vysílání z vašeho oblíbeného sportu. O tom ale až dále.

Na stránce vyhledejte na odshora druhé navigační nabídce odkaz s názvem ZOH Živě – klepněte na něj. A na této stránce najdete zkušební video, díky němuž si můžete ověřit, zda máte dostatečně vybavený počítač schopný přijímat živé vysílání ČT z olympiády přes internet. Video přehrajete klepnutím na náhled videa. Na této stránce budete moci v přehrávači sledovat přímá vysílání ze zmíněných šesti kanálů.

obr2.jpg
Zkušební video. Zvládne vaše připojení přehrávání?

Přehled programu vysílání

Co se vysílá nyní. Na stránce živého vysílání níže najdete přehled toho, co se aktuálně vysílá na všech kanálech.

obr3.jpg
Přehled toho, co se aktuálně na všech kanálech vysílá

Co se vysílá v ten který den. Jestliže chcete vyhledat například dopředu, co se bude vysílat konkrétně jiný den, pak najděte na stránce vpravo nahoře vyhledávání podle data a klepněte na odkaz dne.

obr4.jpg
Program vysílání po dnech

Kdy se bude vysílat můj oblíbený sport. Hledat vy vysílání ale můžete také podle vašeho oblíbeného sportu. Najděte nabídku v pravém sloupci dole. Zaškrtněte sporty, které vás zajímají, a stiskněte tlačítko Zobraz přenosy vybraných sportů.

obr5.jpg
Program vysílání vybraného sportu

Co potřebuji, abych mohl vysílání sledovat

Tak v první řadě musíte mít k dispozici rychlé připojení k Internetu. Ideálně ADSL, rychlé Wi-Fi nebo kabelový internet. Zda máte dostatečné připojení k internetu, si můžete otestovat pomocí zkušebního videa.

Přehrávač na stránkách ČT využívá technologie Silverlight společnosti Microsoft, a abyste byli schopni přehrávač spustit, musíte do svého počítače nainstalovat doplněk Silverlightu. Pokud jej ještě v počítači nainstalovaný nemáte, pak si ho můžete bezplatně stáhnout z adresy www.microsoft.com/cze/silverlight. Upravého okraje stránky najdete odkaz Instalovat, pomocí něhož Silverlight do počítače stáhnete a nainstalujete.

Silverlight je multiplatformní, a tak jej můžete instalovat nejen ve Windows, ale také na Mac OS X. V Linuxu ho najdete pod názvem Moonlight (doplněk vyvinula společnost Nowell). Doplněk funguje ve všech hlavních prohlížečích (Internet Explorer, Firefox, Safari, Opera, Chrome apod.). Nutno tedy podotknout, že zatímco dříve bylo toto vysílání dostupné pouze na platformě Windows, kvůli použitému Windows Media Playeru, ČT se poučila a nyní myslí i na ostatní uživatele.

V televizi v HD kvalitě, ale jak na internetu?

Poprvé bude ČT vysílat také ve vysokém rozlišení (HD) – na kanálu ČT HD.  Na Internetu bude zmíněných 6 kanálů vysílat maximálně v kvalitě běžného televizního vysílání (SD). Zcela unikátně však ČT nabídne také vysílání ČT HD v rámci živého vysílání na internetu, a to v režimu 720p (HD = 1920 x 1080, 720p = 1280 x 720). Zdarma tak budete moci na internetu sledovat to, co mohou technicky vybavení lidé sledovat přes pozemní vysílání.

Česká televize nyní vysílá kanál ČT HD jako ČT1 v HD kvalitě. Na Olympijské hry bude však kanál plně vyhrazen vysílání ve vysokém rozlišení z olympiády.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 113

Poslední komentáře Komentáře

pomoc Tereza 14.  2.  2014 21:14
Re: zapomente, pokud jste v cizine!!! Matrix 10.  2.  2014 12:58
Re: Priserna kvalita Kio 7.  2.  2014 13:37
Re: Priserna kvalita Vlado 31.  12.  2010 1:51
Re: Priserna kvalita Vlado 31.  12.  2010 1:48
Přidat příspěvek Zobrazit vše