5.  4.  2011    Internet  |  Vyzkoušejte

Online OCR zdarma: Bleskový převod obrázků na text

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Profesionální OCR programy jsou poměrně drahé, a pokud chcete extrahovat text jen občas, nevyplatí se. Zkuste proto alternativy na webu zdarma.

Vyzkoušeli jsme tři služby pro rozpoznání textu (zdrojem byla stránka Jak na počítač v BMP), podmínkou byla přímá podpora češtiny a možnost rychlého použití bez předchozí registrace. Pokud nepotřebujete grafické soubory do jejich původní textové podoby převádět příliš často a nevyžadujete pokročilé možnosti, vyzkoušejte zdarma dostupná online konvertor na adrese OnlineOCR.net. Nahrát sem můžete až 4MB soubor ve formátu JPG, BMP, TIF nebo GIF a nechat jej převést do čistě textového formátu, tabulky Excelu, PDF či HTML. Pro občasný převod není zapotřebí registrace, v intervalu jedné hodiny jste však limitováni patnácti konvertovanými soubory. Jako výstup převáděného souboru jsme během testování zvolili dokument Wordu.

Ucelený přehled OCR programů, webových služeb a jejich technologií najdete v Computeru 8/11, který pro vás právě nyní připravujeme!

Výsledek byl na zdarma dostupnou službu velice dobrý, OnlineOCR si poradilo s diakritikou v našem dokumentu, korektně převedlo odkazy na webové stránky, a tak lze vytknout pouze občasné „překlepy“, respektive převod grafiky do černobílé podoby. Jestliže vám nevadí opravit pár chyb, které online šotek během převodu natropí, jedná se pro občasnou konverzi o zajímavou alternativu.

onlineocr02.png
Náhled výstupu v textovém boxu a výběr rozpoznávaného jazyka

Další zajímavou službou v oblasti zdarma dostupných OCR nástrojů je Free OCR, který v nabídce takřka tří desítek rozpoznatelných jazyků nabízí i češtinu. Uploadovat můžete až 2MB soubor, a to ve formátech JPG, GIF, TIF, BMP nebo PDF (v tomto případě se převede pouze první strana vícestránkového dokumentu), hodinový limit je přitom maximálně deset zpracovaných souborů za hodinu.

S naším testovacím dokumentem ve formátu BMP si Free OCR poradilo velice dobře, klasický text byl převeden bez chyb, nicméně s obsahem grafických boxů na stránce si konvertor příliš nepotykal. Také u této služby tedy platí, že se hodí pro občasný převod grafických formátů zdarma, plusem je zde podpora PDF dokumentů na vstupu a blesková konverze.

free01.png
Text v editovatelném textovém poli po převodu

Problém zdarma dostupných online OCR služeb spočívá v minimálních možnostech nastavení, a tak jde opravdu pouze o jednorázové nástroje pro občasné použití. Alespoň zčásti se to snaží vylepšit Free Online OCR, který nabízí volbu otočení dokumentu před jeho převodem, navíc kromě grafických formátů (JPGP, PNG, GIF, BMP a TIFF) poskytuje také možnost převodu vícestránkového PDF dokumentu.

U grafických formátů je limit velikosti nastaven na 5 MB, v případě souboru PDF se pak musíte vejít do 20 MB. Free Online OCR podporuje převod textu v 29 jazycích a ani zde nechybí kompletní podpora češtiny. V našem testovacím souboru BMP si Free Online OCR poradilo s diakritikou podprůměrně, některé znaky „vypadly“, byly špatně rozpoznány.

Který zdarma dostupný program nebo webovou službu z kategorie OCR nástrojů používáte vy? Podělte se o své zkušenosti a doporučte jej ostatním čtenářům v diskuzi pod článkem.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 13

Poslední komentáře Komentáře

Re: a co tak OCR od Google v Google docs luckap 21.  1.  2018 16:22
Re: free online ocr Marek Cibulka 16.  5.  2017 4:18
Re: a co tak OCR od Google v Google docs novivan 9.  4.  2011 11:41
_ Jan 6.  4.  2011 11:32
Re: a co tak OCR od Google v Google docs DuckDaffy 5.  4.  2011 23:31
Přidat příspěvek Zobrazit vše