Na webu najdete velké množství služeb, které se specializují na uchování vašich dat, ale primárním posláním přitom není zálohování v populárním cloudu. Online úschovny vám poslouží při nutnosti sdílet konkrétní soubor s dalšími uživateli, hlavním cílem je co možná nejjednodušší použití – nahrajete soubor a získáte odpovídající unikátní URL. To pak můžete umístit na web, poslat e-mailem nebo sdílet jakýmkoliv způsobem a příjemce si původní soubor rychle stáhne.
Tento článek je ukázkou z kompletního přehledu v aktuálním vydání
časopisu Computer. Zakoupit si jej můžete ještě do konce příštího týdne, u každé úschovny v něm najdete velice podrobný přehled, srovnání parametrů a výhody i nevýhody.
Vše je zpravidla o penězích, a tak se pro vás hlavním rozhodovacím kritériem stane nákladnost a model vybrané služby sloužící pro uschování a sdílení dat. I v rámci jedné služby máte většinou k dispozici jak zdarma dostupnou, tak placenou variantu. Prvně zmíněná může klást omezení na rychlost stahování, případně podmínit možnost stahování čekací lhůtou, která se odvíjí od počtu uživatelů před vámi, nebo dokonce počtu stahování z konkrétní IP adresy. Prvně zmíněná restrikce nemusí tolik trápit uživatele s pomalejším připojením nebo trpělivce, kteří si při rychlosti 100 až 300 kB/s holt o něco déle počkají.

Některá online úložiště mají také samostatného desktopového klienta, typicky například Dropbox
Vše podle regulí
Hodláte-li uschovat soubor, který má být k dispozici delší dobu, dejte si v případě neregistrovaného uploadu pozor na podmínky použití takovéto služby. Doba setrvání na serveru může být omezena, například pouze na dva týdny. Pro delší životnost vašich dat v online světě je tedy tento parametr důležitý. Ostatně podmínky použití se vyplatí pořádně pročíst – i když u jiných služeb automaticky klepnete na odsouhlasení bez jakéhokoliv rozmýšlení, u úložišť a úschoven byste tak činit neměli.
Provozovatelé webových úschoven a úložišť dokola bojují se sdíleným obsahem, který porušuje autorská práva. Narůstající kapacity (například až 2 GB na jeden sdílený soubor) totiž řadu uživatelů přímo svádějí k nahrání filmu nebo větší aplikace a pak poskytnutí odkazu na některém z warezových fór. Pamatujte na to, že tvůrci online služeb mohou tato data po stížnostech odstranit, v tom lepším případě, nebo je dokonce předat k dalšímu trestněprávnímu šetření.
Jestliže chcete online úschovny využít hlavně pro stahování již sdílených dat, budete potřebovat vhodné možnosti hledání nahraného obsahu. Ideální jsou v tomto například česká úložiště Ulož.to a eDisk, která mají přímo tuto funkci zabudovanou. U jiných, například Rapidsharu, je zapotřebí použít jednoduchou okliku – zadejte hledaný řetězec do libovolného vyhledávače a rozšiřte jej o přesný název domény, tedy například nirvana unplugged rapidshare.com. Získáte tak velké množství odkazů na diskusní fóra, v nichž sami uživatelé odkazují na uploadované soubory.
Vyzkoušejte, která úschovna vám bude nejlépe vyhovovat:
www.uschovna.cz
www.capsa.cz
www.edisk.cz
www.badongo.com
www.uloz.to
www.leteckaposta.cz
www.dropbox.com
www.rapidshare.com