12.  5.  2010    Internet

Oprava Internet Exploreru na pár kliknutí

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Čím více doplňků používáte, tím spíše narazíte na problémy s nekompatibilitou. Navíc je tu i otázka malwaru a nástrojových lišt. Co si počít, když prohlížeč nenastartuje nebo padá?

Doby, kdy internetový prohlížeč sloužil pouze pro zobrazování statických webových stránek, jsou ty tam. Dnes si instalací vhodného doplňku můžete přidat další funkce nebo podporu nových technologií; mezi nejrozšířenější patří například doplněk zajištující přehrávání Flash animací. Existuje ale celá spousta dalších usnadňujících pluginů, například pro živé sledování obrazu z webové kamery nebo instalaci aktualizací pro systém Windows. Některé z posledně jmenovaných využívají technologii ActiveX používanou v Internet Exploreru. Zkrátka, možností je celá řada.

Jistě máte zkušenost s některou z nástrojových lišt, které se takřka nevědomky a s oblibou zabydlují do vašeho prohlížeče spolu s aplikací, kterou právě instalujete. Množství doplňků v prohlížeči pak nekontrolovaně narůstá a tyto ukrajují stále větší a větší část okna prohlížeče. Komplikace ovšem mohou přijít i odjinud. Jakmile si nainstalujete doplněk, který není řádně odladěn pro provoz ve vašem prohlížeči nebo není kompatibilní s některým již používaným, můžete se dostat do problémů. V praxi se podobné chování mnohdy projevuje padáním prohlížeče, nebo dokonce nemožností jeho spuštění.

_listicky.png
Část okna prohlížeče Internet Explorer s lištami různých doplňků

Neplechu uvnitř vašeho nástroje pro navštěvování webového světa může zcela úmyslně způsobit malware (z anglického malicious software). Pod tímto pojmem si představte veškerý software napsaný k tomu, aby napadl, zneužil či poškodil váš systém. Z toho důvodu je dobré aktivně myslet na svou bezpečnost a chovat se na webu v rámci možností obezřetně. Mnoho starostí vám ušetří kvalitní antivirový a antimalware produkt.

Obnovení nastavení prohlížeče

Ať už je ale důvod nefungování vašeho prohlížeče jakýkoliv, je důležité si umět poradit. Ne vždy je nutné panikařit a okamžitě vozit počítač do servisu. V první řadě je dobré provést kompletní test počítače pomocí antivirového produktu. Rovněž doporučuji nahlédnout do ovládacího panelu Programy a funkce (Přidat nebo odebrat programy) a pokusit se o odinstalování všech nepotřebných a nežádoucích doplňků prohlížeče. Pokud ani jeden z kroků nevedl ke zdárnému konci, nedejte se, ještě stále máte šanci bojovat vlastními silami.

Internet Explorer totiž umožňuje obnovení svého nastavení do výchozího stavu. Co si pod tím máte představit? Nic víc, než že všechny doplňky budou zakázány a proběhne obnovení nastavení prohlížeče do podoby, v jaké byl před svým prvním spuštěním. Zároveň ale nepřijdete o své uložené Oblíbené stránky. Na výběr máte ze dvou režimů obnovy odvíjejících se od rozsahu nastavení, která jsou resetována.

_spustit-moznosti-internetu.png
Rychlé otevření dialogu Možnosti Internetu pomocí nabídky Start

Stiskněte tlačítko Start a do vyhledávacího pole zadejte „možnosti internetu“ a stiskněte Enter, čímž spustíte dialog Možnosti Internetu. Ve Windows XP jej najdete delší cestou v Ovládacích panelech. Poté postupujte následovně:

  1. Přejděte na záložku Upřesnit.
  2. Ve spodní části okna si všimněte části Obnovení nastavení aplikace Internet Explorer. Klepněte na tlačítko Obnovit.
  3. Uvědomte si, že některá nastavení  budou vrácena do původního stavu. Jejich stručné shrnutí  zachycuje daný dialog.Nápovědu s detailním popisem vyvoláte klepnutím na odkaz Jaký vliv bude mít obnovení nastavení na počítač?ve spodní části okna. Zaškrtnutím volby Odstranit osobní nastavení můžete provést důkladnější vyčištění prohlížeče.
    _obnoveni-nastaveni.png
    Dialog s informacemi o možnostech obnovení nastavení
  4. Tlačítkem Obnovit zahájíte operaci vrácení Internet Exploreru k jeho původnímu nastavení.
  5. Restartujte prohlížeč. Pokud byly problémy odstraněny, povolte vybrané doplňky, které používáte. Učiňte tak v dialogu Nastavení | Spravovat doplňkyprostřednictvím tlačítka Povolit.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

A hned po opravě doporučuji Marek 12.  5.  2010 15:31
Přidat příspěvek Zobrazit vše