25.  2.  2006    Windows XP

Ovládání počítače pomocí klávesnice

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Ještě před několika málo lety, kdy byste myš u počítačů hledali jen stěží, se většina programů ovládala zadáváním speciálních příkazů - prostřednictvím klávesnice nebo stisknutím určitých klávesových kombinací. Většina klávesových zkratek je podporována i v nejnovějších programech, kde dokonce přibyly nové kombinace. Ovládání počítače pomocí klávesových zkratek je prostě rychlejší!

1S příchodem operačního systému Windows 95 se začaly prodávat klávesnice rozšířené o klávesu Windows, někdy též označovanou jako klávesu Win. Naleznete ji v pravém i levém dolním rohu klávesnice mezi klávesami Ctrl a Alt. Po jejím stisknutí dojde ke zobrazení nabídky Start. 2Klávesu Windows je možné kombinovat i s dalšími klávesami. Podržíte-li klávesu Windows a zároveň stisknete klávesu E, dojde ke spuštění Průzkumníka Windows, do něhož se načte složka Tento počítač. Pro zobrazení nápovědy k systému Windows vám poslouží zkratka Win + F1. 3Klávesa umožňuje i rychlou práci s okny. Stisknutím Win + M dojde k minimalizaci všech otevřených programových oken na hlavní panel, jako po stisknutí tlačítka Minimalizovat v pravé horní části okna. Na ploše však i přesto zůstanou zobrazená okna, která toto tlačítko neobsahují – jedná se například o dialogová okna Ovládacích panelů. Chcete-li z plochy skrýt všechna okna, použijte kombinaci Win + D. 4Potřebujete-li zobrazit okno Spustit, nemusíte otevírat nabídku Start, Spustit, stačí si zapamatovat zkratku Win + R. V případě, že se chystáte odejít od počítače, nezapomeňte jej uzamknout stisknutím kláves Win + L. Tím automaticky dojde k přepnutí do úvodní obrazovky nebo zobrazení okna Odemknout počítač. 5Při práci s drtivou většinou programů určitě využijete klávesovou zkratku Ctrl + A – pro označení všech položek. Pro vyjmutí označených položek do schránky použijte zkratku Ctrl + X. Chcete-li výběr do schránky pouze zkopírovat, stiskněte kombinaci kláves Ctrl + C. Pro vložení obsahu schránky do vybraného umístění použijte zkratku Ctrl + V. 6V mnohých programech můžete pro otevření dokumentu použít zkratku Ctrl + O, případně kombinaci Ctrl + S pro jeho uložení. Chcete-li daný dokument vytisknout, zkuste stisknout klávesy Ctrl + P. 7Speciální klávesové zkratky také využijete pro změnu řezu písma v označeném textu. Chcete-li text označit tučně, stiskněte zkratku Ctrl + B. Pokud chcete nastavit kurzívu, použijte kombinaci Ctrl + I. A v případě, že text požadujete podtrhnout, stiskněte klávesovou zkratku Ctrl + U.
TIP: Potřebujete zjistit obsah schránky? Použijte program Prohlížeč síťové schránky – pomocí kombinace kláves Win + R otevřete dialog Spustit, zadejte příkaz clipbrd a stiskněte Enter.
TIP: Ne v každém programu musejí mít uvedené klávesové zkratky stejný význam. Tak například ve Windows Media Playeru nedojde při stisknutí kláves Ctrl + P k tisku, ale k zahájení přehrávání.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře