5.  5.  2011    Windows XP  |  Windows 7  |  Příkazový řádek  |  Windows Vista

Pathping: Rychlá kontrola cesty připojení

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Snad každý zná klasický příkaz ping pro otestování dostupnosti vzdáleného počítače, méně často je ale už v praxi známá rozšířenější varianta pathping.

Ta kromě prostých statistik zobrazuje také podrobné informace o všech prvcích, jimiž testovací paket prošel. Získáte tak přehled o struktuře cesty a dozvíte se, případné zdroje problému přesně podle topologického uspořádání jednotlivých bodů.

Příkaz pathping tedy využijete v případě, kdy výchozí varianta ping nepostačuje. Například pokud dochází k vysoké prodlevě, jejímu kolísání nebo dalším problémům, avšak nejste schopni vytušit, kde se na trase potíže objevují. Příkaz pathping dovoluje odhalit problém v jednotlivých částech směrování, právě prodleva mezi jednotlivými takzvanými „hopy“ může prozradit nefunkčnost konkrétního bodu síťové cesty. Stejně tak významným parametrem je míra případně ztracených parametrů na této trase.

Nejjednodušší použití příkazu pathping je pouze s jediným parametrem, který specifikuje testovaný počítač. Na prvním místě trasy je vždy váš počítač, ze kterého je paket vyslán, jedná se o první bod plánované trasy. Poté jsou postupně vypsány jednotlivé stroje na cestě k cíli, a to jak pomocí jejich názvů, tak prostřednictvím přidružených IP adres. Všimněte si, že je přesně vidět, které adresy odpovídají místním podsítím a jaké již mají na pozdějších krocích trasy veřejné IP adresy:

_hopy.png
Použití příkazu pathping s jedním parametrem v podobě cílového serveru

Na závěr se při základním použití příkazu pathping automaticky vypočítají odezvy mezi jednotlivými body na zmíněné trasy a zobrazí se v souhrnné tabulce. Celou situaci si lze představit jako posloupnost po sobě jdoucích příkazů ping, samozřejmě velmi zjednodušeně řečeno.

Jestliže se setkáte s problémem při převádění jednotlivých IP adres směrovačů na trase, která následuje po spuštění příkazu pathping, použijte parametr -n. Nejenže můžete získat přesnější přehled o struktuře sítě s vypuštěním daného sloupce, zároveň i urychlíte kompletní výpis.

Další odstranění problémů často poskytne parametr -w, pokud na trase nedojde k odpovědi do 3 s, je automaticky detekována chyba – díky tomuto parametru však můžete prodlevu navýšit a nechat danému směrovači delší dobu na zpracování požadavku. Přehled dalších možností získáte vložením příkazu pathping /?.

_help.png
Přehled použitelných parametrů příkazu pathping



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 9

Poslední komentáře Komentáře

Re: Tracert Koumes 6.  5.  2011 23:22
mtr Driici 6.  5.  2011 13:27
Re: Tracert Mojaaa 6.  5.  2011 12:17
Re: libi se mi to Míla 6.  5.  2011 9:33
Re: Tracert Bedas 6.  5.  2011 9:25
Přidat příspěvek Zobrazit vše