4.  3.  2012    Windows 8

Pětka na neděli: 5 tipů pro Správce úloh ve Windows 8

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Jednou z novinek v aktuálních Windows 8 Consumer Preview je vylepšený Správce úloh, který nabízí kosmetické i funkční změny. Vybíráme pět, které v praxi použijete.

Následujících pět tipů je určeno především pro začínající uživatele, nicméně hodit se může všem. Správce úloh má samozřejmě v současné testovací verzi Windows 8 původní pojmenování Task Manager, nicméně i dále v textu budeme používat již ustálené a zažité české označení. Kterých pět novinek se tedy bude hodit?

1. Taskmgr vs. tm.

Nového hlavního Správce úloh nemůžete ve Windows 8 spustit příkazem taskmgr , tedy typicky po vložení do dialogu vyvolaného klávesovou zkratkou Win + R. Uvedeným postupem se totiž otevře pouze původní Správce úloh, kterého nyní můžete znát z Windows 7. Příkaz odpovídající novému Správci úloh je tm. K dispozici jsou tedy obě varianty, pokud by někomu nové rozhraní nevyhovovalo, může sáhnout po původním. Spuštění nového Správce úloh lze také provést klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + Escape.

2. Rychlá správa v základním rozhraní

Úvodní rozhraní Správce úloh slouží k rychlé správě aplikací, a tak nenabízí pokročilé funkce. Přesto zde ale několik akcí „skrytých“ je. Pokud by některá aplikace neodpovídala, zobrazí se její netypický stav právě v tomto výpisu – po klepnutí pravým tlačítkem myši na název aplikace je možné ji ukončit (End Task), otevřít umístění odpovídajícího spustitelného souboru (Open File Location), vyhledat informace na internetu (Search online), resp. otevřít standardní dialog s údaji o vlastnostech daného spustitelného souboru (Properties).

ntm.png
Nová podoba základního rozhraní Správce úloh ve Windows 8

3. Vylepšený pokročilý režim

Základní rozhraní Správce úloh tedy nabízí jednoduché zobrazení a rychlé úlohy, klepnutím na tlačítko More Details je pak můžete přepnout do pokročilého režimu. Windows 8 zde již kategorizují jednotlivé položky do základních skupin, k dispozici jsou tedy uceleného přehledy Apps (aplikace), Background processes (procesy běžící na pozadí) a Windows processes (procesy Windows). Díky tomuto rozdělení rychleji najdete ten proces, který právě potřebujete, ve stávajícím Správci úloh Windows 7 jsou procesy vypsány pouze v základním seznamu, tedy bez podobného třídění.

4. Odhalení problémů

U každého z procesů v pokročilém zobrazení nechybí přehled o vytížení procesoru, paměti, disku nebo sítě, praktickou novinkou je také grafické podbarvení podle toho, jakou část z daného zdroje proces vytěžuje – hned tak najdete typické „žrouty“, kteří vyžadují zvýšenou pozornost. Nejvíce kritické položky mají nepřehlédnutelné červené podbarvení.

03detaily.png
Zobrazení výkonu podle vytížení jednotlivými procesy

5. Výkon a automaticky spouštěné položky

Záložka Performance v novém Správci úloh shrnuje výkon systému nejen v aktuálním okamžiku, ale také zpětně, z průběžně vykreslovaného grafu tedy můžete proti proudu času v délce 60 s sledovat vytížení procesoru, paměti, disku nebo síťových přenosů. Historii vytížení jednotlivými aplikacemi si můžete proklepnout také na záložce App History, v přehledu jednotlivých programů je k dispozici celkový procesorový čas, síťová data a objem zapsaných dat. Novinkou je přímé zahrnutí záložky Startup, jež poskytuje přehled a správu automaticky spouštěných programů.

Tip navíc: Správce úloh ve Windows 8 stále neuspokojí pokročilejší uživatele, a tak i zde doporučujeme sáhnout po zdarma dostupných alternativách - které ve Windows 7 nyní používáte vy a proč? Podělte se o svůj názor v diskuzi pod článkem!X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 4

Poslední komentáře Komentáře

Nebaví vás 8 ka bez touchscreenu ? Tomáš Smutný 26.  10.  2012 16:11
Awesome James Michaels 5.  3.  2012 2:18
Re: - martinlm 4.  3.  2012 18:10
- Pavel 4.  3.  2012 17:49
Přidat příspěvek Zobrazit vše