27.  5.  2012    Windows 7

Pětka na neděli: Efektivní zkratky pro každý den

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Základní klávesové zkratky patří mezi součástí nezbytného arzenálu každého uživatele, řada z nich je však méně známých. Jak si ulehčit a urychlit běžnou práci?

Díky klávesovým zkratkám si můžete práci nejen zrychlit, ale také usnadnit. V rámci našeho pravidelného nedělního seriálu jsme pro vás vybrali pět z nich, které patří mezi často opomíjené, avšak velice praktické při každodenním použití. Nechte se inspirovat a svezte se na vlně větší efektivity!

1. Hledání na webu v Internet Exploreru

Díky klávesovým zkratkám aplikace Internet Explorer 9 můžete vyhledávat fráze na internetu také bez použití myši. Pokud stisknete klávesovou zkratku Ctrl+E, přepnete se automaticky do pole pro okamžité hledání. Do něj můžete vložit vyhledávaný text a potvrdit klávesou Enter (nebo kombinací Alt + Enter pro zobrazení výsledků v nové záložce).

hledani.png
Hledání v Internet Exploreru

2. Nastavení klasického trojhmatu

Standardní přihlašovací dialog Windows 7 po uživateli občas během přihlašování vyžaduje stisknutí klávesové zkratky Ctrl + Alt + Del. Pokud si tuto možnost přejete vypnout, otevřete Místní zásady zabezpečení v Ovládacích panelech a v sekci Možnosti zabezpečení | Interaktivní přihlašování: Nevyžadovat stisknutí kláves Ctrl + Alt + Del nastavte přepínač do polohy Povolit.

3. Zapomenutý Caps Lock

Pokud se vám při tvorbě dokumentů ve Wordu občas stává, že část textu napíšete se zapnutou klávesou Caps Lock, a poté jej tedy mažete a píšete znovu, můžete si práci ušetřit klávesovou zkratkou Shift + F3. Díky ní je označený text převeden na malá písmena, při opakovaném stisknutí se ještě nastaví velká písmena pro první znaky slov, což však v praxi až na opravdu výjimečné případy tak často nevyužijete.

4. Spuštění programu vlastní zkratkou

Jestliže často spouštíte vybrané programy, můžete jim přiřadit vlastní klávesovou zkratku přímo v nastavení Windows, tedy bez instalace specializovaných aplikací. Na vybraného zástupce klepněte pravým tlačítkem myši, čímž se zobrazí odpovídající místní nabídka, a zvolte příkaz Vlastnosti. Klepnutím levým tlačítkem myši umístěte kurzor do textového pole Klávesová zkratka a stiskněte požadovanou klávesu, automaticky bude přiřazena klávesová zkratka v kombinaci s Ctrl + Alt. S vybranou klávesou můžete společně zároveň stisknout některou ze zkratek Ctrl + Shift a Ctrl + Alt + Shift. Není ale dobré různé zkratky příliš míchat, nejsnáze se vždy zapamatuje jediná varianta.

zkratka.png
Nastavení klávesové zkratky u zástupce

5. Bleskové otevření příkazového řádku

Abyste mohli příkazový řádek k různým účelům využívat, musíte jej samozřejmě nejprve spustit. K tomu ve Windows můžete využít různé způsoby. Jednou z nejvíce intuitivních cest je použití nabídky Start, díky které přímo zjistíte, kde je v ní odkaz obsažen. Další rychlou možností spuštění příkazového řádku je stisknutí klávesové zkratky Win + R (případně prosté stisknutí klávesy Start) a poté vepsání cmd.

Pokud si přejete spouštět příkazový řádek klávesovou zkratkou, vytvořte si zástupce k uvedenému spustitelnému souboru a přiřaďte mu požadovanou zkratku. Tuto zkratku pak využijete odkudkoliv k rychlému spuštění, přesný postup je následující:

  1. Klepněte na plochu pravým tlačítkem myši a z místní nabídky zvolte příkaz Nový | Zástupce.
  2. V nově otevřeném dialogu do textového pole Zadejte umístění položky vložte příkaz cmd a stiskněte tlačítko Další. Stejně stiskněte také Dokončit po následném vložení názvu zástupce.
  3. Na nově vytvořeného zástupce klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte příkaz Vlastnosti.
  4. Na záložce Zástupce klepněte levým tlačítkem myši do pole Klávesová zkratka a stiskněte požadovanou klávesovou zkratku.
  5. Změny uložte stisknutím tlačítka OK, nyní již můžete příkazový řádek spouštět přiřazenou zkratkou.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře