15.  1.  2012    Windows 7

Pětka na neděli: Hlavní panel pro začátečníky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Začínající uživatelé často přehlížejí základní možnosti, které jim Windows nabízejí, přitom si díky nim mohou ušetřit práci. Právě jim přinášíme pět rychlých rad pro hlavní panel.

Hlavní panel se stal nedílnou součástí Windows, nabízí všechny důležité možnosti pro práci s okny a programy. Ve Windows 7 navíc začátečníci i pokročilejší uživatelé mají k dispozici několik zajímavých funkcí. Začátečníkům přijde vhod zopakovat si, nebo dokonce nově objevit následující možnosti.

1. Rychle na nedávné dokumenty

Speciální pozornost v případě rychlých odkazů programů na hlavním panelu zasluhují naposledy otevřené soubory. Typicky tak například u aplikace Microsoft Word po klepnutí pravým tlačítkem myši získáte seznam názvů souborů, které byly naposledy otevřeny. Podobně také u webového prohlížeče máte k dispozici historii otevřených stránek, z nichž libovolnou z nich klepnutím levým tlačítkem myši rychle otevřete.

mistni.png
Místní nabídka programu umístěného na hlavním panelu

2. Opravdu živý náhled okna

Pokud na tlačítko hlavního panelu přesunete grafický ukazatel myši, získáte miniaturní náhled oknd. V drtivé většině případů jde o opravdu živý pohled – drobné náhledy oken v pásu přesně odpovídají aktuální grafické podobě daného okna, rychle tak například můžete získat přehled o průběhu instalace některého programu. S výhodou toho využijte, nemusíte se do okna aktivně přepínat.

3. Zavření více oken

Díky seskupování jednotlivých oken stejné aplikace pod jedno tlačítko hlavního panelu je možné všechna tato otevřená okna naráz zavřít. Postačí k tomu klepnout pravým tlačítkem myši na odpovídající ikonu a z nabídky zvolit příkaz Zavřít všechna okna. Využijte toho výhodně například u webového prohlížeče, pokud jej chcete naráz ukončit a stránky máto otevřené ve více oknech.

4. Jak na rychlé spuštění nové instance programu

Kromě rychlého zavření oken programu máte možnost spustit již otevřený program znovu (samozřejmě pokud sám dvojí běh podporuje) klepnutím levým tlačítkem myši na jeho ikonu v hlavním panelu při současném přidržení klávesy Shift. Výhodné je to opět například u webového prohlížeče.

5. Vypnutí uzamčení hlavního panelu

Kontextová nabídka hlavního panelu, kterou vyvoláte klepnutím pravým tlačítkem myši do jeho volné oblasti, nabízí velice užitečnou možnost, a to pod názvem Uzamknout Hlavní panel. Pokud ji aktivujete, s hlavním panelem nebude možné nijak pohybovat. Jedná se o výchozí nastavení, pro možnost flexibilnější práce s Hlavním panelem byste ji však měli vypnout (zrušením zaškrtnutí v dané kontextové nabídce).

hlavni.png
Volba pro uzamčení, resp. uvolnění hlavního panelu

Jakmile vypnete pevné uchycení hlavního panelu, máte možnost jej technikou drag & drop chycením za horní lištu libovolně roztahovat, případně podobně také přemístit na jinou stranu obrazovky. Právě přemístění ke kraji obrazovky může být výhodné v případě širokoúhlých displejů, kdy je šířky až moc a spíš potřebujete více prostoru na výšku.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře