26.  2.  2012    Windows 7

Pětka na neděli: Lepší hledání ve Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Vyhledávání přímo ve Windows nabízí několik zajímavých postupů, kterými si je můžete upravit. Začátečníkům prozradíme, jak si vše důležité přizpůsobit snadno a rychle.

Hledání prostřednictvím nabídky Start nebo pomocí specializovaných dialogových oken napříč celým systémem Windows nabízí nalezení nejen souborů a složek, ale také e-mailů, programů či jednotivých komponent systému. Následujících pět nedělních tipů začínajícím uživatelům poradí se základním nastavením.

1. Jak změnit umístění indexu

Systém Windows 7 ve výchozí konfiguraci ihned po instalaci volí umístění indexu ve složce C:\ProgramData\Microsoft. Pokud tuto výchozí složku chcete z jakéhokoliv důvodu změnit, můžete tak učinit prostřednictvím Ovládacích panelů. V nabídce Start do pole pro hledání vložte text Možnosti indexování a stiskněte klávesu Enter. Stiskněte tlačítko Upřesnit, na záložce Nastavení indexu nyní v textovém poli Aktuální umístění můžete vidět právě nastavenou cestu k indexu. Jedná se však o pole, které nemáte možnost přímo upravit, proto nové umístění nalistujte po stisknutí tlačítka Vybrat nové.

_02.png
Nastavení možností indexování v Ovládacích panelech

2. Vyberte si, které složky indexovat

Tak jako každý uživatel, také vy si s největší pravděpodobností svá data organizujete podle vlastního gusta do rozličné adresářové struktury. Problém však přichází s tím, že systém Windows 7 má ve výchozí konfiguraci nastavenou indexaci pouze některých vybraných složek, takže ta by se dat, která jsou uložená jinde, vůbec nedotkla. Pro určení vlastních složek k indexaci Otevřete odpovídající část Ovládacích panelů, nejrychleji opět vložením a potvrzením textu Možnosti indexování v poli pro hledání v nabídce Start. V aktuálně zobrazeném seznamu Indexovat tato umístění vidíte ty složky, jejichž obsah se indexuje. Pro přidání nového stiskněte tlačítko Změnit. Nyní pro kompletní výpis stiskněte tlačítko Zobrazit všechna umístění a v horním seznamu složek zaškrtněte ty, které chcete do budoucna nově indexovat.

3. Jak do indexu přidám určitý typ souborů

Ve výchozí konfiguraci systému Windows 7 jsou indexovány pouze určité typy souborů, jedná se především o ty nejčastěji používané – textové dokumenty, dokumenty aplikací Word a Excel apod. Pokud si přejete přidat nový typ souboru, otevřete nastavení indexace, jak bylo popsáno v předchozích tipech. V novém dialogu stiskněte tlačítko Upřesnit a poté klepnutím levým tlačítkem myši zvolte záložku Typy souborů. V zobrazeném seznamu všech typů souborů nyní můžete zaškrtnutím přilehlých políček zvolit ty, které si přejete nově zahrnout do indexování. Pomocí jediného přepínače pak ještě zvolte, zda si přejete indexovat kompletní obsah vybraného typu souborů, nebo pouze jeho vlastnosti.

_04.png
Správa typů indexovaných souborů

4. Jak na operátor NOT

Při vyhledávání můžete pro lepší určení výsledků použít také některé základní i pokročilé operátory. Jedním z velice užitečných je například operátor NOT, kterým omezíte výsledky tak, že určíte soubory, jež mají obsahovat určitá slova, ale naopak některá přímo definovaná nikoli. Pokud tak do pole hledání zadáte například levná NOT nabídka, vyhledají se všechny soubory, které obsahují slovo levná, avšak nikoli již slovo nabídka.

5. Přizpůsobte si náhled souboru při hledání

Již během vyhledávání v rozšířeném dialogu můžete zobrazit obsah vybraných souborů, a tak zjistit, kde se v nich hledaný text nachází i bez otevírání v externím programu. Pro zobrazení nebo naopak skrytí náhledu stiskněte tlačítko Zobrazit podokno náhledu, v pravé části se pak zobrazí přesný obsah daného souboru, který v seznamu nalezených výsledků označíte klepnutím levým tlačítkem myši.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

jak na Windows bozec 26.  2.  2012 18:40
Přidat příspěvek Zobrazit vše