17.  6.  2012    Windows 8

Pětka na neděli: Méně známé novinky Windows 8

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Windows 8 jsou nyní dostupná ve verzi Release Preview, stáhnout a vyzkoušet si je může zdarma kdokoliv. Přinášíme pět zajímavých tipů, které zatím řada uživatelů nezaregistrovala.

Mnoho nových funkcí a vlastností nadcházejícího systému Windows 8 již vešla v povědomí, velké množství však zůstává mimo hlavní pozornost. Prostřednictvím následujících pěti tipů si nejen začínající uživatelé mohou rozšířit své obzory a informacemi se přichystat na stále více se blížící novinku.

Které novinky z pohledu běžného uživatele ve stávajících testovacích verzích Windows 8 i plánované finální verze považujete za nejvíce praktické nebo naopak poměrně zbytečné? Podělte se o svůj názor a zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

1. Přívětivá cena

Microsoft začátkem června přišel s potěšující zprávou. V 131 zemích světa včetně České republiky nabízí novou speciální nabídku nazvanou Windows Upgrade Offer. Nabídka je určena pro zákazníky, kteří si do 31. ledna 2013 zakoupí nový počítač s OEM licencí na systém Windows 7 v edici Home Premium, Professional nebo Ultimate. Tito zákazníci získají nárok na pořízení cenově výhodného upgradu na Windows 8 Pro za 14,99 EUR, který budou moci uplatnit od uvedení finální verze nového operačního systému až do 28. února 2013. Tato nabídka se nevztahuje na počítače s edicí Windows 7 Starter, se kterou se zákazníci setkávají na netboocích.

01ms.png
Aktuální vydání Windows 8 je možné stáhnout ze stránek Microsoftu

2. Pro uživatele pouze tři edice

V kontrastu se stávajícími Windows 7 nabídne nový systém Windows 8 pouze tři edice, z nichž si uživatelé budou moci vybrat. Jejich přesná označení už dle oficiálního blogu Microsoftu zní Windows 8, Windows 8 Pro a Windows 8 RT. Základní verze Windows 8 (tedy bez dalšího označení) bude určena pro běžné uživatele, kteří tak získají například vylepšeného Průzkumníka Windows, Správce úloh nebo přepínání jazyků přímo za provozu (ve Windows 7 je tato funkcionalita dostupná pouze ve verzích Ultimate a Enterprise).

Windows 8 Pro budou zastávat funkcemi nejvíce naplněnou verzi, bude možné použít šifrování souborů, pokročilou správu, propojení domén nebo virtualizaci. Nezanedbatelným plusem je také podpora multimediálního centra Windows Media Center. Konečně Windows 8 RT bude přeinstalován na tabletech a počítačích s procesory ARM a zaměří se hlavně na korespondující výdrž a rozměry. Mimo hlavní proud budou ještě Windows 8 Enterprise, které se však zaměří vyloženě na korporátní sféru.

3. Konec podpory DVD

Windows 8 v základní verzi nenabídnou kodeky potřebné pro přehrávání filmových DVD disků, řešením se tedy stane dokoupení speciálního multimediálního balíčku nebo využít alternativní přehrávač, který podporu filmových DVD sám o sobě nabízí. Za tímto funkčním odlehčením stojí uživatelský průzkum, z nějž vyplývá, že sledování filmů na DVD ztrácí na popularitě a naopak přibývá notebooků bez optických mechanik. Windows 8 bude obsahovat dekodéry pro H.264/MP4, WMV, MP3, WMA, PCM/WAV a AAC, ostatní ale budou zpoplatněné.

01metro.png
Rozhraní Metro je přizpůsobeno především dotykovým displejům, nicméně klávesnice a myš funugjí také

4. Možnost připojení obrazu ISO v podobě virtuální jednotky

Velice praktickou novinkou Windows 8 ve srovnání s předchozími verzemi je možnost připojení ISO obrazu v podobě samostatné diskové jednotky. Není tak zapotřebí instalovat speciální software, který tuto funkcionalitu zajišťoval, postačí na daný ISO soubor v Průzkumníku Windows 8 klepnout levým tlačítkem myši a z hlavní nabídky zvolit příkaz Actions | Mount. V seznamu diskových jednotek se okamžitě objeví nová, jíž bude přiřazeno další volné písmeno z jednoznakových označení – končí-li tedy seznam fyzických jednotek písmenem D:, bude mít nová virtuální jednotka s obsahem ISO souboru označení E:. K těmto datům pak můžete přistupovat jak z Průzkumníku Windows, tak kterékoliv jiné aplikace, jako by se jednalo o běžné soubory a složky jakéhokoliv jiného disku.

5. Pozor na kompatibilitu procesoru

Novinkou stávající instalace Windows 8 Release Preview je striktní vyžadování některých parametrů procesoru, který právě používáte. Pokud jste tedy úspěšně nainstalovali Developer Preview i Consumer Preview, neznamená to, že váš počítač zvládne také Release Preview. Jmenovitě je zapotřebí mít aktivovánu podporu PAE, SSE2 a NX bit. Jestliže instalujete Windows 8 do virtuálního počítače, lze tyto možnosti zpravidla zapnout v pokročilých nastaveních, v případě „opravdového“ počítače musíte zkontrolovat nastavení v BIOSu. Jestliže byste odpovídající možnosti v BIOSu nenašli, vyzkoušejte ještě update na nejnovější firmware podle typu vaší základní desky.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 15

Poslední komentáře Komentáře

Oprava Solun 9.  7.  2012 18:14
Re: Cena Michal 25.  6.  2012 11:20
Re: Cena Ladik 7 18.  6.  2012 22:47
Re: Cena Peppa 18.  6.  2012 15:40
Re: Kdepak po přečtení tohohle článku, už Windows nikdy v životě Karel 18.  6.  2012 11:04
Přidat příspěvek Zobrazit vše