11.  11.  2012    Windows 8

Pětka na neděli: Nové hledání ve Windows 8

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Podobně jako různé další součásti, dočkalo se také vyhledávání v nových Windows 8 několika změn, které se vyplatí zvládnout. Vybíráme pětici z nich, jež se budou hodit hlavně začátečníkům.

1. Nabídka Start v novém, s novým hledáním

Původní nabídka Start, kterou můžete znát z dřívějších Windows Vista či 7, nabízela možnost přímého vyhledávání v souborech (samozřejmě včetně fulltextu), e-mailech a dalších dokumentech. Ve Windows 8 tuto nabídku Start již v klasickém zobrazení nenajdete, nicméně její funkce i v oblasti vyhledávání přejala inovovaná úvodní obrazovka Start – jakmile ji máte zobrazenou, stačí začít psát text a ihned se začnou vyhledávat odpovídající záznamy.

2. Kterou oblast chcete prohledat?

Při zadávání textu pro hledání se výsledky ve Windows 8 sdružují do několika kategorií, které najdete v pravé horní části úvodní obrazovky Start. Jmenovitě tak můžete následovat odkazy v sekci Aplikace, Nastavení a Soubory. Klepnutím na některou z těchto sekcí pak omezíte výběr výsledků v levé části, kde jsou jednotlivé položky zobrazené.

hled.png
Výběr oblasti hledání

3. Úprava indexace jako v dřívějších Windows

Jestliže si chcete upravit typ indexovaných položek, umístění indexu na pevném nebo vybrat typy souborů, u nichž se má dodatečně indexovat také obsah, najdete odpovídající nastavení jako v dřívějších verzích Windows v Ovládacích panelech. V klasickém desktopovém zobrazení v nich pak následujte odkaz Možnosti indexování a všechny potřebné parametry dle aktuálních potřeb upravte.

index.png
Nastavení indexu probíhá jako v dřívějších Windows

4. Rychlé zobrazení obsahu souboru

Při hledání v nové úvodní obrazovce Start ve Windows 8 již nemáte k dispozici takzvané podokno náhledu, které bylo dříve dostupné uvnitř standardního vyhledávacího dialogu. Není však zapotřebí zoufat, jelikož si můžete pomoci náhledem i ve zmíněné nové obrazovce Start – na vyhledanou položku umístěte ukazatel myši (neklepejte na ni) a během okamžiku se zobrazí podrobnosti.

5. Rychle klávesovými zkratkami

Hledání v rámci nové obrazovky Start mlže zdržovat kvůli nutné volbě kategorií, tedy klepnutím na zobrazení položek z oblasti souborů, nastavení nebo aplikací. Proto doporučujeme osvojit si základní zkratky, které tyto kategorie automaticky vyberou: Win + F zajistí hledání pouze mezi soubory, Win + Q mezi aplikacemi a konečně Win + W v rámci konfiguračních možností.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře