29.  4.  2012    Windows 7

Pětka na neděli: Poznámkový blok efektivně

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Nedílnou součástí Windows se stal Poznámkový blok, který bývá řadou uživatelů podceňován. Pro občasné úpravy se hodí zvládnout jeho méně známé možnosti.

Poznámkový blok je velmi prostý textový editor. Umožňuje psát i upravovat text a ukládat vytvořené texty v základním (plaintext) formátu, který je čitelný jakoukoli jinou aplikací pro práci s texty. Neumí texty formátovat (kromě zalamování v konci okna, popř. podle velikosti stránky), nedokáže pracovat s vloženými objekty apod.

Poznámkový blok však díky tomu můžete s výhodou využít pro přípravu surových textů, které budou dále zpracovány, editaci konfiguračních souborů s cílenou eliminací formátování, případně rychlé uložení dočasného textu, který zrovna nechcete zapomenout či ztratit. Následujících pět tipů vám odhalí méně využívané, přesto ale maximálně praktické funkce, které z Poznámkového bloku dělají užitečného pomocníka, jenž je kdykoliv po ruce.

1. Zbavte se „nekonečných“ řádků

Ve výchozím nastavení Poznámkového bloku nemusí být řádky textu automaticky ukončovány podle velikosti okna, tuto možnost však můžete aktivovat pomocí příkazu Formát | Zalamování řádků. Díky automatickému zalamování řádků si zajistíte bezproblémové zobrazení, jelikož se text vyplní přesně podle ohraničení aktuálního okna. Jedná se přitom pouze o vizuální reprezentaci, v uloženém textovém souboru se nic nemění, a tak se nemusíte bát nechtěného uložení řídicích znaků například v případě striktně textových konfiguračních souborů.

2. Jak na správné zobrazení českých znaků?

Po otevřeních některých čistě textových dokumentů v aplikaci Poznámkový blok se mohou české znaky zobrazovat nesprávně. Na vině je chybně nastavené kódování, v rámci nabídek nazývaného jako Skript. Pro aktivaci správného zobrazení českých znaků proto následujte příkaz Formát | Písmo a v nově otevřeném dialogu pak pomocí roletové nabídky Skript zvolte variantu Středoevropský.

pismo.png
Dialog s možnostmi nastavení zobrazení písma

3. Nelíbí se vám písmo v Poznámkovém bloku?

Pak je můžete změnit prostřednictvím příkazu Formát | Písmo. Výhodou je, že se změny opět promítnou skutečně pouze do aktuálního zobrazení, nikoli v rámci později uloženého textu. To je plus oproti nabobtnalým textovým procesorům, které se změnou vizuálního vzhledu zároveň přidávají i formátovací poznámky přímo do textu.

4. Speciální parametry při tisku

Na tisku textových souborů přímo z aplikace Poznámkový blok na první pohled není nic tajemného ani extra užitečného, tento prvotní dojem však často zakryje možnosti vytvoření vlastních záhlaví nebo zápatí na každé z tištěných stránek. V dialogu pro nastavení vzhledu stránky (Soubor | Vzhled stránky) tak můžete v textových polích Záhlaví a Zápatí použít proměnnou &d (vloží aktuální datum), &t (vloží aktuální čas), &p (vloží číslo stránky), &f (přidá název právě tisknutého textového souboru), && (vloží symbol ampersand) a &l, &c, &r, které zarovnají záhlaví či zápatí vlevo (&l), na střed (&c), nebo vpravo (&r).

vzhl.png
Nastavení vzhledu stránky s možností úprav záhlaví a zápatí

5. Jak na snadné vložení data a času

Přesně v hlavním mottu Poznámkového bloku, které by se dalo vystihnout jako „základní funkce snadno a rychle“, funguje také možnost pro vložení aktuálního data a času přímo na aktuální pozici v právě upravovaném dokumentu. Využít k tomu můžete buď příkaz hlavní nabídky Úpravy | Čas a datum, případně ještě rychleji stisknutím klávesy F5. Jedná se přitom o statický text, takže se neaktualizuje při dalším otevření a zpracování souboru.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 4

Poslední komentáře Komentáře

Jak nastavit standardní velikost ? JARDA 26.  4.  2017 20:15
Re: Poznámkový blok! Bax 4.  5.  2012 21:14
Re: Poznámkový blok! €ĐO 29.  4.  2012 12:47
Poznámkový blok! Ladik 7 29.  4.  2012 5:35
Přidat příspěvek Zobrazit vše