8.  4.  2012    Ostatní

Pětka na neděli: Praktické a podceňované zkratky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Osvojením několika klávesových zkratek si můžete urychlit a usnadnit práci ve Windows. Přinášíme pětici z nich, která se bude kdykoliv hodit hlavně začátečníkům, ale nejen jim.

1. Rychlé zobrazení nabídky ve Windows 8

Pokud vám v testovací verzi Windows 8 (ať už Developer či Consumer Preview) nevyhovuje orientace pomocí jednotlivých nabídek Metro, můžete vyzkoušet speciální klávesové zkratky. Jednou z nich, prozatím málo známou a používanou, je také Win + Q – otevřete tak okno pro hledání a úpravu nastavení, do Ovládacích panelů, resp. jejich inovovaného zpracování ve Windows 8, se tak vmžiku dostanete odkudkoliv.

2. Otevření Správce úloh

Nového hlavního Správce úloh nemůžete ve Windows 8 spustit příkazem taskmgr , tedy typicky po vložení do dialogu vyvolaného klávesovou zkratkou Win + R. Uvedeným postupem se totiž otevře pouze původní Správce úloh, kterého nyní můžete znát z Windows 7. Příkaz odpovídající novému Správci úloh je tm. K dispozici jsou tedy obě varianty, pokud by někomu nové rozhraní nevyhovovalo, může sáhnout po původním. Spuštění nového Správce úloh lze také provést klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + Escape.

spr.png
Správce úloh s přehled výkonu
 

3. Rychlé zobrazení plochy nejen ve Windows 8

Úvodní nabídce Windows 8 vévodí dlaždicový styl Metro, nemusíte se však bát, že by původní plocha úplně zmizela. Můžete ji z Metra v aktuální testovací verzi Consumer Preview zobrazit buď klepnutím na odkaz Desktop, nebo rychleji klávesovou zkratkou Win + D, podobně fungují i původní klávesové zkratky pro přepínání jednotlivých aplikací, resp. místní nabídky programů v hlavním panelu, včetně jejich připínání pro budoucí rychlé spuštění.

4. Zrychlení navigace v Internet Exploreru

Díky klávesovým zkratkám aplikace Internet Explorer 9 můžete vyhledávat fráze na internetu také bez použití myši. Pokud stisknete klávesovou zkratku Ctrl+E, přepnete se automaticky do pole pro okamžité hledání. Do něj můžete vložit vyhledávaný text a potvrdit klávesou Enter (nebo kombinací Alt + Enter pro zobrazení výsledků v nové záložce).

hled.png
Rychlé vyhledávání v adresním řádku Internet Exploreru 9
 

5. Uložení obrazovky do schránky

V operačních systémech Windows se již delší dobu ustálily základní klávesové zkratky pro snímání obrazovky, které samozřejmě zůstávají ve Windows 7 i Windows 8. Pro uložení celé obrazovky do schránky tak můžete kdykoliv stisknout klávesu Print Screen, podobně pro uložení pouze aktuálně aktivního okna slouží klávesová zkratka levý Alt + Print Screen.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře