30.  9.  2012    Windows 7

Pětka na neděli: Zrychlení běžné práce ve Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Některé možnosti Windows 7 jsou na první pohled skryty, přitom dokážou výrazně usnadnit práci. Pojďme se podívat na pětici rychlých a praktických z nich.

1. Zkratky programů z panelu snadného spuštění

Již přímo ve výchozím nastavení je v panelu snadného spuštění vedle nabídky Start umístěno několik zkratek pro spuštění programů nebo přepnutí pohledů jedním klepnutím. Pokud ale na tyto ikony nechcete vůbec používat myš, můžete se stejným výsledkem sáhnout po klávesové zkratce s klávesou Windows: Win + 1 odpovídá klepnutí na první ikonu, Win + 2 na druhou atd. Jak jsme zmínili minulou neděli, fungují tyto zkratky také v nadcházejících Windows 8 při zobrazení běžné pracovní plochy.

2. Rychlé zkopírování celé cesty k vybranému souboru

Pokud plochu Windows využíváte aktivně, určitě na ní máte zástupce různých souborů, ke kterým se pak o něco hůř zjišťuje kompletní cesta. Abyste nemuseli otevírat vlastnosti a kopírovat cestu ručně, využijte následující zlepšovák: na soubor nebo složku klepněte pravým tlačítkem myši současně s klávesou Shift, čímž odkryjete možnost Kopírovat jako cestu. Po jejím zvolení bude kompletní cesta uložena do schránky, odkud ji pak můžete kdykoliv a kdekoliv využít.

kopi.png
Možnost zkopírování cesty k souboru v místní nabídce

3. Přesunutí souborů do Koše bez dotazů

Abyste nemuseli pro smazání (přesunutí do Koše) stále dokola potvrzovat tuto akci, nabízí vám Windows 7 možnost automatického vyhození do Koše bez tohoto mezikroku. Pravým tlačítkem myši klepněte na ikonu Koše zvolte příkaz Vlastnosti, pak již stačí deaktivovat možnost Při odstraňování zobrazit žádost o potvrzení. Příště se už položka přesune do Koše bez jakéhokoliv dotazu. Samozřejmě také můžete využít původní zkratku Shift + Delete pro úplné vymazání bez přesunutí do Koše.

cesta.png
V drtivé většině případů zbytečná možnost je
ve výchozím nastavení aktivována. Jejím
vypnutím si ušetříte potvrzování přebytečných dialogů

4. Rychlé zobrazení a přepínání miniaplikací

Pokud využíváte miniaplikace, můžete je všechny najednou přenést do popředí klávesovou zkratkou Win + Mezerník. Navíc máte k dispozici také rychlé přepínání, které provedete zkratkou Win + G. Dodejme, že v nadcházejících Windows 8 již miniaplikace nenajdete, tvůrci od nich zcela upustili.

5. Pokročilé ukládání obrazovky libovolnou klávesovou zkratkou

Patříte mezi uživatele, kteří často využívají klávesové zkratky Print Screen nebo Alt + Print Screen pro následné ukládání obrazovky pomocí Malování? Pokud k tomu navíc nechcete instalovat specializovaný program, ale přesto rádi využijete pokročilé funkce, zkuste zabudovanou aplikaci Výstřižky. Zrychlení a nahrazení zmíněných klávesových zkratek proveďte oklikou přiřazením zkratky jejímu zástupci: nalistujte program výstřižky v nabídce Start, klepněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte příkaz Vlastnosti. Nyní již vložte vlastní klávesovou zkratku do stejnojmenného pole a kdykoliv máte pokročilé ukládání výřezů obrazovky a jejich úpravy po ruce.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

Skratky milan 30.  9.  2012 14:14
Přidat příspěvek Zobrazit vše