20.  4.  2012    Windows 7

Písma ve Windows: Naučte se s nimi pracovat

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Možná i vám v některém programu nešel správně zobrazit text, který jste vytvořili na jiném počítači. Základem potíží může být chybějící písmo – jak na jeho přidání a správu?

Jednou z možností, jak do systému přidat nové písmo, je využití přímo výchozího systémového dialogu. Následujte proto příkaz Start | Ovládací panely | Vzhled a přizpůsobení a poté levým tlačítkem myši klepněte na ikonu Písma. Zobrazí se výchozí dialog, který obsahuje seznam všech dostupných písem. Pokud si chcete některé z nich prohlédnout, poklepejte na jeho název levým tlačítkem myši a budete mít k dispozici speciální náhledové okno s ukázkou.

okno.png
Správa písem ve specializovaném dialogu Windows 7

Pro přidání písma do systému stačí, abyste na soubor s jeho obsahem (nejčastěji má příponu TTF nebo FON) poklepali v kterémkoliv souborovém správci, tedy například Průzkumníku Windows nebo Total Commanderu, poklepali levým tlačítkem myši. Otevře se okno s náhledem vzhledu písma, a navíc si díky použití klasické věty „Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy“ můžete ověřit správnost zobrazení českých znaků. Pro přidání písma do systému v tomto dialogu stiskněte tlačítko Instalovat.

nahled.png
Náhled vybraného písma s možností jeho instalace do systému
Tip navíc: Písma nejsou ničím jiným než speciálními typy souborů. Pokud byste je tedy potřebovali rychle kopírovat, přesouvat nebo mazat, můžete to provést ve složce C:\Windows\Fonts. Ale dejte si pozor, jedná se o speciální systémovou složku, takže si vždy dvakrát rozmyslete, co děláte.

Systémové okno se zobrazením dostupných písem nabízí také některé doplňující funkce. Pokud chcete vidět, jaké znaky písmo obsahuje a jak vypadá jeho použití v různých velikostech, stačí na jeho název poklepat levým tlačítkem myši. Přejete-li si toto zobrazení rovnou vytisknout, stiskněte v nově otevřeném okně tlačítko Tisk. Podobně také pokud v kontextové nabídce původního okna následujete příkaz Vlastnosti, zobrazí vám Windows detailní přehled parametrů vybraného písma. Pro rychlé odstranění písma stačí, abyste odpovídající soubor smazali jako v případě kteréhokoliv jiného.

Rychlé zálohování systémových písem

Pro zálohování písem použijte velice praktický prográmek Font Install and Backup, který slouží pro rychlé zálohování a obnovu písem. Jeho výhodou je snadné použití, můžete jej rychle spustit, nevyžaduje žádnou instalaci. V hlavním okně pak najdete čtveřici základních tlačítek, která postupně slouží pro zkopírování všech písem ze složky C:\Windows\Fonts, přidání nových písem do této složky, zobrazení domovské stránky tvůrců a zavření programu.

Pro rychlé zálohování všech písem, které využijete například před plánovanou reinstalací Windows, stiskněte tlačítko Backup Fonts. V nově otevřeném dialogu pak po stisknutí tlačítka Select Folder nalistujte cílovou složku, do níž budou soubory s písmy zkopírovány, a stiskněte tlačítko Backup. Podobně pro zkopírování písem ze záložního umístění do původního stiskněte tlačítko Install Fonts a následujte možnost Select Folder With Fonts – nyní již zbývá pouze nalistovat složku s písmy a stisknout tlačítko Install.

inst.png
Rychlé zálohování písem

Jak na zobrazení a přehled všech písem

Možná jste už narazili na klasický problém: chcete použít některé písmo, ale ne a ne si vzpomenout na jeho název. Pomocnou ruku vám v takovém případě podá jednoduchá aplikace FontViewOK, za cíl si bere totiž přesně uvedené, tedy zobrazení náhledů dostupných písem. Program není zapotřebí instalovat, jedná se o samostatný spustitelný soubor. Po jeho prvním spuštění budete vyzvání, abyste potvrdili podmínky použití, učiňte tak umístěním přepínače do pozice I accept the agreement a stisknutím tlačítka OK.

pisma.png
Náhled vložené věty v podání jednotivých písem, která jsou v systému dostupná

Do předpřipraveného pole Your text ABC abc vepište text, který se má pro náhled v různých písmech použít, automaticky dojde k jeho zobrazení v jednotlivých variantách ve spodní části okna.Kromě jednoduchého zobrazení zapsaného textu můžete vyzkoušet také doplňující volby písma, odpovídající ikony najdete vedle pole, do nějž jste zapisovali testovací text. Jedná se o obdobné ikony, jaké znáte z Wordu, a postupně tedy slouží pro zapnutí kurzívy, tučného písma, podtrženého nebo přeškrtnutého písma. Konečně po klepnutí levým tlačítkem myši na poslední ikonu můžete vybrat barvu testovacího textu v různých náhledech.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 5

Poslední komentáře Komentáře

zjištění fontu medved.007 21.  4.  2012 18:45
Re: NexusFont gyoja 21.  4.  2012 17:22
Re: NexusFont dolph1888 21.  4.  2012 14:18
NexusFont gyoja 21.  4.  2012 8:32
FontViewOK... subs 21.  4.  2012 0:42
Přidat příspěvek Zobrazit vše