5.  5.  2009    Windows XP  |  Windows Vista

Pod kůží Windows: Efektivní hrátky s registrem

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Systémový registr je často označován za srdce celých Windows, z velké části ovlivňuje jejich výkon a (ne)stabilitu. Co obsahuje a jak jej správně upravovat i spravovat?

Mezi nedílné součásti systému Windows Vista patří registr, jedná se o databázi sloužící k ukládání informací a nastavení jak celého systému, tak jednotlivých uživatelů, jejich aplikací atd. Vždy, když provedete nějakou změnu v systému (například nainstalujete novou aplikaci, přidáte nebo naopak odeberete nějaký hardware), odpovídajícím způsobem se upraví také registr.

Ať už se v registru systému pustíte do jakýchkoliv úprav, vždy byste měli přesně vědět, co děláte, a i přesto být maximálně opatrní. Nesprávnou editací se systém Windows napříště nemusí vůbec spustit, nemusejí fungovat některé aplikace.

Hlavní klíče registru

Prvky registru mají stromovou strukturu (například jako adresáře či složky), obsahuje tak klíče, podklíče a jednotlivé hodnoty. Základní klíče mají následující názvy a význam:

  • HKEY_CLASSES_ROOT – jedná se o podklíč klíče HKEY_LOCAL_MACHINE\Software a obsahuje především informace o tom, s jakou aplikací jsou které soubory asociovány.
  • HKEY_CURRENT_USER – obsahuje informace o nastavení pro právě přihlášeného uživatele, například konfiguraci jednotlivých aplikací, seznam některých programů, které se spouštějí ihned po přihlášení, nastavení Ovládacích panelů apod.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE – sdružuje informace o konfiguraci počítače, a to pro všechny uživatele. Jedná se například o nastavení hardwaru, jednotlivých diskových jednotek apod.
  • HKEY_USERS – obsahuje nastavení jednotlivých uživatelů, včetně takzvané Default varianty, která se použije při prvním přihlášení nového uživatele.
  • HKEY_CURRENT_CONFIG – obsahuje konfigurační informace o právě používaném hardwarovém profilu.

Základy rychlé editace

U řady hodnot v registru systému, především textových, jež mají intuitivní pojmenování, můžete vsadit na základní pravidlo, které říká, že je-li údaj dané hodnoty nastaven na 1, bude související vlastnosti zapnuta. Analogicky zase nastavení údaje na 0 danou vlastnost v řadě případů vypíná. Pokud budete chtít některou z takovýchto funkcí vypnout, můžete namísto změny údaje přidružené hodnoty na 0 celou hodnotu v nadřazeném klíči úplně vymazat. Každá hodnota má ale samozřejmě jiný význam a závisí jen na tvůrci daného programu, jak se registr a jeho možnosti rozhodne využívat.

Přímo Windows přinášejí jednoduchý nástroj, s jehož pomocí máte možnost editovat registr systému – jeho název je přímočarý, jmenuje se totiž Editor registru. Spustit jej můžete zadáním příkazu regedit do nabídky Start, do pole pro spuštění programu. Pro rychlé úpravy vyhlédnutých hodnot plně postačí, nečekejte ale žádné pokročilé možnosti.

sit.PNG
Základní rozhraní a zobrazení obsahu registru ve výchozím systémovém editoru

Pokud byste kromě výchozího editoru registru chtěli využít i některé jiné programy, najdete mimo alternativních editorů také specializované aplikace, které hodnoty registru mění na pozadí, prostřednictvím svého okna přitom nabízejí pouze jednoduchá zaškrtávací pole. Velkou výhodou takovýchto programů je o něco bezpečnější použití, nemůžete si však vše nastavit ručně a procházet registr samotný. Z těchto tweakovacích nástrojů patří mezi nejoblíbenější a zároveň zdarma dostupné například Regino, RegToy a další.

Údržba a správa registru

Řada uživatelů registr Windows považuje jen za jeden velký propletenec plný balastu a výraznou brzdu Windows. Zčásti mají pravdu, jelikož postupným přidáváním programů, jejich (často nekorektní) odinstalací, změnou nastavení apod. dochází ke změnám v registru, který tak časem obsahuje již zbytečné položky, chybné odkazy a nejrůznější nekorektně nastavené hodnoty. Vzhledem k povaze registru samozřejmě není možné jen procházet hodnoty a náhodně je promazávat jako při odebírání přebytečných souborů, a tak je zapotřebí sáhnout po specializovaných programech.

Mezi nejoblíbenější zdarma dostupné programy pro vyčištění registru od přebytečných a neplatných položek patří například Eusing Free Registry Cleaner, Wise Registry Cleaner Free a TweakNow RegCleaner. Kromě klasických čističů ale můžete využít i některých dalších nástrojů, pro defragmentaci registru například Free Registry Defrag. Pokročilejší uživatelé zase mají možnost vyzkoušet jednoduchý Regjump, který zobrazuje obsah registru po zadání požadované klíče do příkazového řádku. Konečně pro sledování toho, jaký proces kterou hodnotu v registru upravuje, se nabízí třebas Process Monitor.

Praktické tipy pro ruční úpravy Windows pomocí registru

Na stránkách JNP.cz vám pravidelně přinášíme rady a návody pro pokročilou úpravu Windows pomocí jednoduchých zásahů do registru. Vybíráme desítku populárních, se kterými během několika okamžiků provedete požadované nastavení.

1. Internet Explorer a omezení procházení místních disků

Přímo v prohlížeči Internet Explorer můžete listovat jednotlivými složkami, zobrazovat soubory a případně také spouštět aplikace. Pokud tomu chcete jednoduše zabránit, máte možnost tak učinit jednoduchou úpravou registru.

2. Internet Explorer a odstranění hesla

Webový prohlížeč Internet Explorer nabízí možnost omezení přístupu k webových stránkám pomocí takzvaného poradce pro hodnocení obsahu. Pokud jste zapomněli přístupové heslo správce, můžete je úplně zrušit pomocí registru.

3. Konec dat ukradených přes USB

Rozličná USB zařízení se stala noční můrou ve firmách kdokoli si totiž díky nim může odnést citlivá data. Pokud se nebojíte registru Windows, poradíme vám, jak v XP i Vista bez doplňujících programů vmžiku zakázat zápis všem uživatelům.

4. Windows a úprava Ovládacích panelů

Také se těžko orientujete v množství apletů v Ovládacích panelech Windows? Často používáme pouze několik apletů a některé vůbec. Prozradíme vám trik, díky němuž zásahem do registru zrušíte zobrazení vybraných z nich.

5. Jak na skryté uživatelské účty Windows

Uživatelský účet v úvodní obrazovce Visty je možno skrýt, takže nikdo nebude vědět, že zde tento lokální účet je vytvořen. Pro rychlé utajení vybraného uživatelského účtu stačí jednoduchá úprava systémového registru.

6. Jak na změnu výchozích složek Windows

Každý uživatel má v profilu vytvořenou strukturu složek. Pokud vám však názvy a cesty z jakéhokoliv důvodu nevyhovují, můžete je změnit v registru.

7. Upravte si místní nabídku Windows podle svého

Pokud na soubor nebo jiný objekt klepnete pravým tlačítkem myši, objeví se místní nabídka. Čas od času si do ní položky přidají i jednotlivé programy. Jak na jejich odebrání?

8. Nečekejte: Jak na rychlé vypnutí Windows bez prodlev

Vadí vám čekání na ukončení programů při vypínání Windows? Jednoduchými úpravami výchozích hodnot zkrátíte otravné pauzy.

9. Opravte diskové ikony Windows

Čisticí nebo jiné programy dokážou změnit ikony pevných disků a dalších jednotek tak, že se v Průzkumníku vůbec nezobrazí. Nejen v tomto případě pomůže úprava registru.

10. Internet Explorer a zvuk následování odkazu

Pokud ve webovém prohlížeči Internet Explorer následujete některý z odkazů, bude při přechodu na novou stránku přehrán výchozí zvuk připomínající klepnutí. Pokud vás to obtěžuje nebo chcete přidat vlastní zvuk, můžete k tomu využít registr systému.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 7

Poslední komentáře Komentáře

Čističe registru jpop 7.  5.  2009 9:55
Re: Default user login Martin Domes 5.  5.  2009 15:25
Re: Default user login Libor Petr 5.  5.  2009 14:16
Default user login Pepa 5.  5.  2009 12:33
Re: oprava Miroslav Pragl 5.  5.  2009 11:45
Přidat příspěvek Zobrazit vše