12.  1.  2007    Ostatní

Pohled do nitra počítače

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Nejeden uživatel se občas rozhodne prozkoumat počítačovou skříň zevnitř. Buď chce vyměnit komponentu za novější a výkonnější, nebo se jen zajímá, jak počítač funguje. Jak se v počítači správně zorientovat?

1Před demontáží ochranného krytu skříně je nutné počítač odpojit od napájení a ode všech periferií. Kryt lze snadno uvolnit odstraněním šroubků na zadní stěně. Zpravidla se vysunuje směrem dozadu, zřídka lze odklopit směrem nahoru. 2Při bočním pohledu do skříně lze na první pohled spatřit změť barevných přívodních napájecích kabelů. Mezi nimi se rýsuje největší část počítače, kterou je, v našem případě zelená, základní deska. 3O napájení počítače se stará zdroj umístěný v rohu skříně tak, aby mohl vestavěným ventilátorem vyhánět teplý vzduch ven ze skříně. Proto je nutné udržet za skříní prostor alespoň 20 cm, aby se zabránilo přehřátí zdroje a možnému kolapsu počítače. 4Od zdroje vedou napájecí kabely k základní desce a ostatním částem počítače, jakými jsou pevný disk, optická a disketová mechanika. Připojovací konektory k těmto součástem jsou opatřeny speciálním konektorem, který umožňuje pouze jeden způsob zapojení. Výjimkou je například chladič procesoru, výkonných grafických karet nebo zmíněné disketové mechaniky, které lze připojit za použití užších konektorů. 5V základní desce jsou ve speciálních slotech zasunuty přídavné karty. Běžně jde o grafickou kartu, faxmodem, síťové, televizní karty a další. Tyto karty jsou připevněny ke konstrukci skříně tak, aby nedošlo při manipulaci s počítačem k jejich vysunutí. 6Většina novějších počítačů zpravidla bývá vybavena zvukovou i grafickou kartou, které jsou integrovány do základní desky. Totéž se týká síťové karty a faxmodemu. Zvuková karta a zásuvky pro síť a telefonní linku jsou vyvedeny přímo ze základní desky tak, aby byly přístupné na zadní stěně skříně. 7V příslušných menších slotech najdete moduly operační paměti. Tyto jsou uchyceny ve slotech háčky, které při zasunutí modulu slyšitelně cvaknou pro potvrzení uchycení. Taktéž paměťové moduly jsou na každé straně vybaveny výřezy, které zabraňují jejich zasunutí v opačné orientaci. 8Srdcem každého počítače je procesor, který je ukryt pod chladičem. Ten jej stále ochlazuje, aby nedošlo k jeho přehřátí a zničení. Pro cirkulaci ohřátého vzduchu směrem ven ze skříně je nutné udržovat ve skříni pořádek. Toto se týká kabelů upevněných do svazků, také je dobré čas od času opatrně vysát usazený prach a nečistoty například vysavačem.
TIP: Některé skříně jsou místo klasických šroubků vybaveny speciálními plastovými držáky, které není nutné šroubovat, stačí je pouze vyklopit do správné polohy.
TIP: Nevyužité otvory na zadní stěně skříně jsou zpravidla uzavřeny záslepkami, které jsou také uchyceny, podobně jako přídavné karty, ke skříni.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře