25.  8.  2010    Windows 7

Pokročilé tipy pro vaše soubory a složky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud dokážete lépe organizovat své soubory a složky na jednotkách pevného disku, můžete dosahovat při stejné práci vyššího výkonu v přístupu k nim.

 

1. Pojmenujte správně své soubory

Pokud nemůžete deaktivovat funkci vytváření názvů souborů ve tvaru 8.3, například kvůli staršímu softwaru, který na počítači používáte, pak je zde stále možnost, jak zvýšit výkon souborového systému NTFS. První z pravidel je velmi jednoduché – názvy souborů umístěné ve stejné složce volte tak, aby se lišily hned od začátku názvu a ne až na jejich konci. Uveďme si příklad – tyto soubory:

Manuál pro moji pračku 1.doc

Manuál pro moji pračku 2.doc

Je lepší pojmenovat takto:

1 Manuál pro moji pračku.doc

2 Manuál pro moji pračku.doc

Tím zajistíte, že NTFS nebude muset generovat jedinečný název ve formátu 8.3 pro každý soubor ve složce.

2. Používejte více složek

Pokud potřebujete často otevírat, zavírat a vytvářet nebo mazat určité typy souborů, ponechte počet takových souborů v každé složce co nejmenší. Jinými slovy, pokud takových souborů budete mít hodně, vytvořte speciální složky, do nichž je rozdělíte.

3. Používejte více oddílů

Rychlost práce s pevným diskem můžete zvýšit, pokud rozdělíte velký disk na více oddílů (například před instalací systému). To platí zvláště pro starší systémy Windows, které byly přeci jen vyvinuty v době, kdy pevné disky zdaleka nedosahovaly stovek gigabajtů. U Windows XP tak můžete získat o procento či dvě vyšší výkon tím, že velký disk rozdělíte na více oddílů.

Vhodné také je, když se zaváděcí soubory systému vyskytují co nejblíže začátku disku, neboť hlava pak musí vykonat mnohem méně pohybu, což zvýší rychlost načítání systému. Tyto triky už dnes ovšem tak zcela neplatí díky novým, rychlým metodám čtení z disku. Každopádně tím ale urychlíte například dobu nutnou pro defragmentaci takového oddílu disku.

4. Plánujte velikosti clusterů

Výchozí velikost clusteru (tzv. alokační jednotky) na discích se souborovým systémem NTFS je 4 kB, což je zcela v pořádku, pokud vytváříte a používáte pouze malé soubory podobné velikosti. Ale pokud jsou vaše soubory povětšinou větší a mají tendenci růst v čase, kdy používáte určitou aplikaci, pak zkuste zvýšení velikosti clusterů vašeho disku na 16 kB, nebo dokonce 32 kB. Tím omezíte množství prostoru, který je na vašem disku nevyužit, a umožníte tak souborům rychlejší otevírání.

A jak na nastavení velikosti clusterů? Změnu provedete při formátování, k němuž se dostanete, když klepnete pravým tlačítkem na disk v Průzkumníkovi Windows a zvolíte Naformátovat. V roletce Velikost alokační jednotky lze pak nastavit velikost klasteru, který se pro daný disk použije. Případně můžete v příkazovém řádku použít příkazu format s parametrem /a:velikost, kde velikost je velikost alokační jednotky v bajtech (například 4 096, 8 192, 16 kB nebo 32 kB). POZOR: formátováním se ztratí veškerá data na dané jednotce!

form.png
Dialog formátování disku ve Windows

Ke změně clusterů je třeba doplnit dvě poznámky:

  • Pokud chcete komprimovat starší soubory, abyste ušetřili místo na disku pomocí komprese NTFS, budete muset nechat velikost clusterů na 4 kB.
  • Čím menší jsou soubory (v porovnání s velikostí clusterů), tím fragmentovanější váš disk časem bude.

5. Provádějte pravidelnou defragmentaci

Fragmentace disku vede ke zvýšení doby nutné pro otevření, vytvoření či vymazání souborů. Proto je vhodné disk pravidelně nefragmentovat například pomocí nástroje, který najdete ve svých Windows. Provádějte defragmentaci například jednou týdně, zvláště pokud vaše aplikace nebo vy sami často měníte nebo vytváříte a mažete soubory na pevném disku.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře