19.  12.  2005    Word

Poraďte si bez Wordu

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

I v základní instalaci operačního systému Windows XP můžete snadno vytvářet jednoduché texty. Pokud tedy nemáte program Word, zkuste použít jeho méně dokonalou náhradu WordPad . Ten najdete na každém počítači s Windows.

1Klepněte na tlačítko Start, z nabídky zvolte Všechny programy, přejděte na Příslušenství a klepněte na WordPad. Jak vidíte, WordPad je na první pohled jednoduchou kopií Wordu, bez některých funkcí v nabídce a nástrojové liště. 2Klepněte do bílé plochy a začněte psát text. Označte jeho část myší a pomocí trojice tlačítek můžete změnit písmo na tučné, kurzivu nebo vybraný text podtrhnout. 3WordPad dovede vytvořit i text s odrážkami. Klepněte na tlačítko Odrážky (první ikona zprava na nástrojové liště) a začněte psát řádek. Po stisknutí klávesy Enter bude další řádek automaticky opatřen odrážkou. Opětovným klepnutím na tlačítko odrážku na vybraném řádku zrušte. 4Tlačítko Barva (pátá ikona zprava) slouží pro výběr barvy písma. Klepněte na něj, z nabídky zvolte barvu a tím ji použijete na označený text. Pokud zvolíte barvu bez označeného textu, bude takto obarven nově zadaný text. 5Zarovnání vybraných řádků, případně aktuálního řádku provedete klepnutím na jedno z tlačítek vyobrazených níže. Slouží pro zarovnání nalevo, na střed nebo napravo. 6Aktuální datum a čas vložíte po klepnutí na níže vyobrazené tlačítko. Z dialogu zvolte formát a potvrďte tlačítkem OK. 7Obrázek do dokumentu vložíte pomocí nabídky Vložit, Objekt. V dialogu zvolte Rastrový obrázek. Po klepnutí na tlačítko OK se zobrazí rám s plátnem a nástroji známého programu Malování. Vytvořte obrázek a klepněte kamkoli do textu, čímž bude obrázek vložen do dokumentu. 8Vytvořený dokument můžete uložit po klepnutí na tlačítko s disketou. Zadejte jeho název a vyberte typ, v jakém bude uložen. Nejčastěji se používá Formát RTF, který umožňuje uložit text včetně formátování. Takový dokument můžete později otevřít i v programu Word. 9Obdobně dokument otevřete po klepnutí na tlačítko se žlutou složkou. V dialogu vyberte soubor a klepněte na tlačítko Otevřít, čímž jej zobrazíte v programu. Nový dokument vytvoříte po klepnutí na tlačítko s listem papíru (ikona první zleva).
TIP: Program WordPad nedovede vytvářet v dokumentu tabulky. Také není možné mít v jednom spuštěném programu otevřeno více dokumentů. Pro rychlé použití a vytvoření textu však program postačí.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře