31.  10.  2005    Windows XP

Práce s disketou ve Windows 98

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Kapacita diskety pro přenášení menších dokumentů je velmi malá a navíc je práce s ní ve srovnání s cédéčkem poměrně nespolehlivá. Proto by měl každý uživatel znát způsob, jak disketu správně naformátovat a jak na ní v případě potřeby vyhledat a opravit chyby.

1Pokud budete chtít na disketu zapisovat, případně ji budete chtít naformátovat, nejprve se přesvědčte, zda je odemčená pro zápis. To poznáte podle políčka v pravé horní části diskety – pokud je disketa odemčená pro zápis, je toto políčko zakryté. Pokud je disketa uzamčená pro zápis, je políčko prázdné. To však můžete změnit jednoduchým posunutím krytky požadovaným směrem. 2Chcete-li disketu naformátovat, tedy odstranit z ní všechna data, odemkněte ji pro zápis a vložte ji do mechaniky. Otevřete složku Tento počítač, na ikonu disketové mechaniky klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolte možnost Naformátovat. 3U položky Typ formátování vyberte možnost Rychlé (vymazání) a předvolby v sekci Další možnosti ponechte jako na obrázku. Formátování zahájíte klepnutím na tlačítko Spustit. 4Po dokončení formátování se otevře okno Výsledky formátování, ve kterém naleznete podrobné informace o stavu diskety. Pokud se na disketě nacházejí chybné sektory, můžete se je pokusit opravit. 5Oprava chybných sektorů se provádí pomocí nástroje ScanDisk. Na ikonu disketové mechaniky klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte položku Vlastnosti. Přejděte na kartu Nástroje a stiskněte tlačítko Zkontrolovat. 6Ve zobrazeném okně zkontrolujte, zda je označena disketová jednotka, a níže vyberte požadovaný typ testu. Aktivujte možnost Automaticky opravovat chyby a stiskněte tlačítko Spustit. Spustí se kontrola diskety, která podle nastaveného typu testu může trvat až několik desítek sekund. 7Po dokončení testu se zobrazí nové dialogové okno, ve kterém naleznete výsledky prověření disku. Pokud se pomocí programu ScanDisk nepodařilo chybné sektory opravit, pak tuto disketu raději vyhoďte.
TIP: Pro každý případ je dobré mít po ruce speciální spouštěcí disketu, kterou oceníte zejména v případě, kdy nebude možné spustit operační systém. Do disketové mechaniky vložte (nejlépe novou) naformátovanou disketu a do mechaniky CD-ROM instalační cédéčko Windows 98. Klepněte na tlačítko Start, Nastavení, Ovládací panely a poklepejte na ikonu Přidat nebo odebrat programy. Otevře se nové okno, kde přejděte na kartu Spouštěcí disketa, a stiskněte tlačítko Vytvořit disketu. Po zkopírování důležitých systémových souborů, spouštěcí disketu vyjměte z mechaniky, uzamkněte ji pro zápis a uložte ji na bezpečném místě.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře