12.  5.  2011    Vyzkoušejte

Převod videa do mobilu: Rychlý recept pro každého

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Výkonné mobilní telefony jsou plně multimediálním zařízením schopným přehrávat krátké seriály i dlouhé filmy. Jak na převod videa do formátu vhodného pro mobily?

Pokud nemáte úplně nejlevnější mobilní telefon nebo přístroj několik let starý, pravděpodobně bude zvládat i přehrávání videí. Jakkoli si moderní a výkonné mobily poradí s prakticky každým videem i tím ve vysokém rozlišení, slabší telefony mohou podporovat jen některé formáty. Limitujícím faktorem může být i nedostatek místa v paměti mobilu či na příslušné paměťové kartě, takže uživatel zatouží po snížení kvality a tedy i objemu videí.

K tomu všemu lze využít nenáročný, lehce ovladatelný, graficky příjemný a především bezplatný program Format Factory. Bonusem je i kompletní a kvalitní lokalizace do naší mateřštiny. Kam v jeho prostředí jít, co nastavit a jaké možnosti uživateli nabízí?

Video, audio či obrázek?

Hlavní okno aplikace se skládá ze seznamu funkcí (možností převodu), několika ovládacích tlačítek a seznamu probíhajících procesů. Čeština se zapne automaticky, takže vám zbývá pouze výběr vhodného formátu pro konverzi. Můžete zvolit mezi videem, audiem, obrázky a médii. Pracovní postup je u všeho téměř totožný, takže se rovnou zaměříme na převádění videa.

Nejčastější formáty, které bývají mobilními telefony využívány, jsou MP4 a 3GP. Nic vám ale nebrání v úpravě AVI souboru a celé řady dalších podporovaných formátů. Zvolíte-li např. 3GP, dojde k otevření dalšího okna, v němž je nejdříve nutné zvolit zdrojovou složku obsahující videosoubory a cílovou složku, kam se výsledek nahraje. Vybíráte-li více souborů naráz, je možné určit výstupní parametry pro všechny naráz.

_01main.png
Hlavní okno programu Format Factory

Rychlá volba kvality

Při volbě podoby výstupu lze využít několika přednastavených profilů, které se dají vybrat z lišty na horním okraji nově otevřeného okna. Zde se výběr týká především rozlišení a kódování. Pokud chcete jít více do hloubky, můžete volit či přímo zadávat parametry typu datového toku, frekvence snímků za sekundu i poměru stran u videa, dále kvality u zvuku, zobrazování titulků, vkládání vodoznaku či otáčení a přetáčení obrazu.

Jste-li spokojeni, můžete si ještě pohrát v další nabídce, kterou otevřete po stisku tlačítka Volby. Zde se dá určit čas začátku i konce, takže je možné video osekat o úvodní či závěrečné titulky. Zapnutím funkce Oříznout pak dojde k zobrazení nastavitelného obdélníku, kterým určíte hranice uvnitř obrazu, mimo něž ve výsledku nebude nic vidět. Můžete se tak zaměřit pouze na určitý segment videa.

_02detaily.png
Výběr detailů konverze videa

Výsledek během pár okamžiků

Nastavit se ještě dá zvukový kanál v případě, že v duálním záznamu preferujete jednu řeč. Pak stačí vše potvrdit a dostanete se zpátky do hlavního okna. Zde se vám začne hromadit seznam takto nastavených operací, které lze uvést v činnost kliknutím na tlačítko Spustit v horní liště s ovládacími prvky. Proces je poměrně svižný, i když je ovlivněn mnoha proměnnými včetně velikosti souboru, volbou nastavení i výstupního formátu atd.

Jakmile je po všem, naleznete výsledek v nastavené složce. Pro převod videa se hodí ještě jedna dovednost Format Factory. Tou je slučování videí. V seznamu funkcí je třeba rozkliknout možnost pro pokročilé, kde naleznete ikonku Video sloučení. V nově otevřeném okně nejdříve vyberete několik souborů, které chcete pospojovat, a poté zvolíte výstupní formát a v nastavení si lze opět pohrát s nastavením kvality, velikosti i způsobu kódování obrazu i zvuku. Potvrzením se rozjede proces stmelování, jehož výsledkem je jediný a dlouhý soubor.

Format Factory je jedním z nástrojů pro převod videí do formátů vhodných pro mobilní zařízení. Který zdarma dostupný program používáte vy a proč? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 18

Poslední komentáře Komentáře

Re: Používal jsem goob 16.  5.  2011 14:41
Pre Android nie je treba nič prevádzať. janko 16.  5.  2011 8:15
Re: Windows 98/ME/NT/2000/XP/Vista/7 Eda01 15.  5.  2011 22:45
Re: Windows 98/ME/NT/2000/XP/Vista/7 David Koňařík 15.  5.  2011 17:11
Re: Windows 98/ME/NT/2000/XP/Vista/7 David Koňařík 15.  5.  2011 17:09
Přidat příspěvek Zobrazit vše