Pokud nemáte úplně nejlevnější mobilní telefon nebo přístroj několik let starý, pravděpodobně bude zvládat i přehrávání videí. Jakkoli si moderní a výkonné mobily poradí s prakticky každým videem i tím ve vysokém rozlišení, slabší telefony mohou podporovat jen některé formáty. Limitujícím faktorem může být i nedostatek místa v paměti mobilu či na příslušné paměťové kartě, takže uživatel zatouží po snížení kvality a tedy i objemu videí.
K tomu všemu lze využít nenáročný, lehce ovladatelný, graficky příjemný a především bezplatný program Format Factory. Bonusem je i kompletní a kvalitní lokalizace do naší mateřštiny. Kam v jeho prostředí jít, co nastavit a jaké možnosti uživateli nabízí?
Video, audio či obrázek?
Hlavní okno aplikace se skládá ze seznamu funkcí (možností převodu), několika ovládacích tlačítek a seznamu probíhajících procesů. Čeština se zapne automaticky, takže vám zbývá pouze výběr vhodného formátu pro konverzi. Můžete zvolit mezi videem, audiem, obrázky a médii. Pracovní postup je u všeho téměř totožný, takže se rovnou zaměříme na převádění videa.
Nejčastější formáty, které bývají mobilními telefony využívány, jsou MP4 a 3GP. Nic vám ale nebrání v úpravě AVI souboru a celé řady dalších podporovaných formátů. Zvolíte-li např. 3GP, dojde k otevření dalšího okna, v němž je nejdříve nutné zvolit zdrojovou složku obsahující videosoubory a cílovou složku, kam se výsledek nahraje. Vybíráte-li více souborů naráz, je možné určit výstupní parametry pro všechny naráz.
Hlavní okno programu Format Factory
Rychlá volba kvality
Při volbě podoby výstupu lze využít několika přednastavených profilů, které se dají vybrat z lišty na horním okraji nově otevřeného okna. Zde se výběr týká především rozlišení a kódování. Pokud chcete jít více do hloubky, můžete volit či přímo zadávat parametry typu datového toku, frekvence snímků za sekundu i poměru stran u videa, dále kvality u zvuku, zobrazování titulků, vkládání vodoznaku či otáčení a přetáčení obrazu.
Jste-li spokojeni, můžete si ještě pohrát v další nabídce, kterou otevřete po stisku tlačítka Volby. Zde se dá určit čas začátku i konce, takže je možné video osekat o úvodní či závěrečné titulky. Zapnutím funkce Oříznout pak dojde k zobrazení nastavitelného obdélníku, kterým určíte hranice uvnitř obrazu, mimo něž ve výsledku nebude nic vidět. Můžete se tak zaměřit pouze na určitý segment videa.
Výběr detailů konverze videa
Výsledek během pár okamžiků
Nastavit se ještě dá zvukový kanál v případě, že v duálním záznamu preferujete jednu řeč. Pak stačí vše potvrdit a dostanete se zpátky do hlavního okna. Zde se vám začne hromadit seznam takto nastavených operací, které lze uvést v činnost kliknutím na tlačítko Spustit v horní liště s ovládacími prvky. Proces je poměrně svižný, i když je ovlivněn mnoha proměnnými včetně velikosti souboru, volbou nastavení i výstupního formátu atd.
Jakmile je po všem, naleznete výsledek v nastavené složce. Pro převod videa se hodí ještě jedna dovednost Format Factory. Tou je slučování videí. V seznamu funkcí je třeba rozkliknout možnost pro pokročilé, kde naleznete ikonku Video sloučení. V nově otevřeném okně nejdříve vyberete několik souborů, které chcete pospojovat, a poté zvolíte výstupní formát a v nastavení si lze opět pohrát s nastavením kvality, velikosti i způsobu kódování obrazu i zvuku. Potvrzením se rozjede proces stmelování, jehož výsledkem je jediný a dlouhý soubor.
Format Factory je jedním z nástrojů pro převod videí do formátů vhodných pro mobilní zařízení. Který zdarma dostupný program používáte vy a proč? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.