13.  5.  2010   

Prezentiáda naučila středoškoláky prezentovat

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Zbavili se trémy, naučili se vystupovat před publikem, zdvihli si sebevědomí a ještě si osvojili práci s moderními výukovými prostředky. To všechno si odnesli účastníci soutěže Prezentiáda, do které přihlásila svůj tým téměř každá desátá střední škola v České republice.

"Účast v soutěži byla obrovská zkušenost a znamenalo to pro nás velký nárůst sebevědomí," řekla Adéla Šrutová z vítězného týmu Tři sestry z pardubikcého Gymnázia Dašická. Adéla a její dvě kamarádky uspěly na finále v tvrdé konkurenci čtrnácti týmů, vítězů krajských kol. Celkem se soutěže zúčastnilo 110 tříčlenných týmů z celé republiky. Do soutěže se byl možno hlásit od března, krajská kola se uskutečnila na konci dubna a velké finále se konalo 7. května v sídle společnosti Microsoft v Praze.

Že soutěž splnila svůj účel a naučila studenty prezentovat, potvrzují slova odborných porotců. "Jsem přesvědčen o tom, že bychom dnešní prezentace mohli ukázat vysokoškolákům, aby viděli, jak to má vypadat,“ myslí si vysokoškolský učitel Pavel Král z Vysoké školy ekonomické. Chválou nešetřil ani porotce z Microsoftu Jan Martínek. "Bylo to vzrušující, zábavné a fantastické. Pro mě to byl naprosto skvělý zážitek," řekl po skončení finále.

obr1.png 

Porota hodnotila soutěžící ve čtyřech oblastech: vizuální kvalita powerpointové prezentace, slovní přednes a nonverbální komunikace, zpracování tématu a týmová spolupráce. Nejlepší prezentiádníci obstáli na výbornou ve všech kategoriích.

Ve finálovém kole soutěže se navíc soutěžící prokázali nejen jako skvělí prezentátoři, ale také jako individua s kritickým myšlením a vlastními názory, které se nebojí prosadit. Vyprovokovalo je k tomu zadané téma finálových prezentací "Hra školou. Škola hrou." Většina týmů ve svých prezentacích projevila přání, aby dnešní výuka byla více hrou. Tým z Česko-anglického gymnázia z Hradce Králové dokonce provedl na své škole průzkum, ve kterém zjišťoval názory ostatních studentů a také učitelů. „Zaskočilo nás, že učitelé si myslí, že by to ani nešlo zrealizovat,“ řekla kapitánka týmu Šárka Němcová. Žáci by přitom o takovou výuku zájem měli. „Mohli bychom si udělat nějaký kvíz, u kterého bychom se zároveň zasmáli a zároveň se i něco naučili,“ uvedla studentka příklad, jak by si představovala školu hrou.

Vítězové si rozebrali ceny v celkové hodnotě sto tisíc korun. Nejlepší tým získal kromě tří Xboxů 360 také projektor a LED panel BenQ pro svou školu. Další medailové týmy získaly repro soupravy od Logitechu a LED monitory od BenQ. Všichni účastníci finálového kola obdrželi univerzální nabíječky od společnosti Boxed.

Protože soutěž měla velmi dobrou odezvu u studentů i učitelů, rozhodli se organizátoři, že letošní pilotní ročník nezůstane posledním. "První ročník Prezentiády předčil všechna naše očekávání, ať už se jedná o počet přihlášených týmů, či o samotné výkony soutěžících. Jednoznačně se ukázalo, že takováto soutěž středních škol v České republice chyběla a má zde prostor. I z toho důvodu určitě uspořádáme další ročník, který bude ještě atraktivnější a zajímavější,“ řekl vedoucí soutěže Marek Palička z občanského sdružení Student Cyber Games.

Více informací na www.prezentiada.cz
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat