15.  11.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

Problémy se správou obrázků? Vyzkoušejte FastStone Image Viewer

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Někdy se hodí mít k dispozici rychlý prohlížeč obrázků, který by nabídl i jejich editaci či základní správu. Nemusíte se učit složité programy, poslouží FastStone Image Viewer.

Obrovskou výhodou programu FastStone Image Viewer je kromě rychlého zobrazení podporovaných grafických souborů také kompletní česká lokalizace, která usnadní obsluhu především začínajícím uživatelům. Z výše odkazovaných stránek si můžete stáhnout i portable vydání, a tedy mít tohoto pomocníka kdykoliv po ruce i na cestách – vzhledem ke kompaktnímu provedení FastStone Image Viewer na flash disku přijdete pouze o pár megabajtů.

Hlavní okno programu zpřehledňuje práci rozdělením do tří logických oblastí, a tak získáte kdykoliv přehled nejen o souborech, ale také jejich obsahu. V levé horní části okna se nachází stromová struktura pro listování složkami, vpravo pak náhledy jednotlivých souborů v nich. Toto zobrazení uvítají především fandové výchozího Průzkumníku Windows, nicméně rychle si na něj zvyknou i ostatní. Konečně v levém dolním rohu si kromě náhledu grafického souboru můžete zkontrolovat také základní údaje o obrázku, kam patří například rozlišení, velikost nebo hloubka barev.

hlavni.png
Hlavní okno programu s přehledem všech možností

Kouzlo programu FastStone Image Viewer kromě jiného spočítá v rychlé práci s obrázky při celoobrazovkovém režimu, který aktivujte poklepáním levým tlačítkem myši na vybraný grafický soubor. Nepřekáží žádné nástrojové lišty, nicméně všechny funkce jsou stále dostupné. Příkazy a pokročilé zpracování aktivujete podle toho, do které části obrazovky umístíte ukazatel myši:

  • Horní okraj – zobrazí pás miniatur a dovoluje listovat ostatními soubory.
  • Pravý okraj – otevře okno Soubor a atributy, který kromě základních parametrů poskytuje také histogram.
  • Dolní okraj – pokročilé úpravy a možnosti publikace.
  • Levý okraj – nástroje určené především k ladění fotografií.

Přímo v hlavním okně programu FastStone Image Viewer lze aktivovat funkci pro ukládání obsahu obrazovky, a to příkazem Soubor | Zachytit obrazovku. Vybrat si můžete z několika připravených režimů. Doporučujeme prozkoumat i sekci Nástroje, v níž máte možnost použít například funkci pro porovnání obrázků nebo jejich dávkové zpracování.

kub.png
Celoobrazovkový režim s otevřením panelu nástrojů - zde při přesunu ukazatele myši k levému okrajiDalší bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře