24.  8.  2011    Vyzkoušejte  |  Ostatní

Programy zdarma: Nenechte se nachytat!

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Už dávno neplatí, že na poli zdarma dostupných programů není z čeho vybírat. Pro domácí použití najdete perfektní alternativy, nicméně je potřeba vyznat se v jednotlivých licencích.

Výběr správných programů uživatele provází prakticky na každém kroku, tato nekonečná cesta začíná hned s koupí nového počítače. Windows jsou dnes již za rozumný příplatek ve standardní výbavě, nicméně Office, bezpečnostní balík nebo různé specializované nástroje nikoliv. Možná tak maximální získáte zkušební verze, které vám vydrží pomíjivých pár týdnů. Naštěstí si pro všechny běžné situace můžete stáhnout a nainstalovat perfektně fungující alternativy.

Výsadní postavení mezi zdarma dostupnými programy mají freewarové aplikace, staly se totiž prakticky jejich synonymem. Důležité však je uvědomit si, že freeware se od jiných aplikací zdarma odlišuje. Jeho hlavním rysem je, že jej sice můžete šířit zcela zdarma, avšak nesmíte jej jakkoliv upravovat, stejně tak si tvůrce střeží zdrojové kódy celé aplikace.

Freeware zpravidla nepodléhá omezením ve způsobech šíření, a proto jsou jimi naplněné různé servery pro stahování programů zdarma, CD a DVD přiložená k časopisům nebo speciální sbírky. K základním pravidlům v podobě možností použití a šíření zdarma si autoři freewarových programů mohou definovat další podmínky: speciální vyžádání povolení pro umístění na jiný zdroj, než jsou domovské stránky programu, šíření jedině v originálním archivu ZIP apod. Z pohledu koncového uživatele nejde o nijak tragické restrikce, nicméně očima zprostředkovatele, který program nabízí dále, je zapotřebí detailního zkoumání detailních podmínek.

_cc.png
Mezi zdarma dostupnými programy dlouhodobě dominují aplikace nabízející čištění a zrychlení Windows

Speciální variantou je freeware pro nekomerční použití, kam často spadají například zdarma dostupné antiviry. Nainstalujete-li si takovýto program doma a používáte jej bez jakéhokoliv výdělku, dodržíte licenci. V žádném případě ale freeware pro nekomerční použití nesmíte instalovat na firemní počítače, ani stroje, které doma používáte například jako živnostník a s jejichž pomocí generujete zisk. V tomto případě se uživatelé často dopouští chyb, mylně berou freeware jako freeware, bez rozlišení detailů.

Další varianty

Freewarové programy mají „nevýhodu“ v tom, že je můžete používat zdarma, ale nemáte k dispozici zdrojový kód pro další úpravy nebo přizpůsobení si detailních funkcí. Právě tento drobný nedostatek řeší licence opensource, jež vám mimo spustitelného programu dovoluje stáhnout i původní zdrojové kódy. Můžete se tak sami nadále podílet na vývoji takovéhoto programu a libovolně jej upravovat, vylepšovat. V různých variantách se licence typu opensource mohou lišit, a tak si i zde vždy detailně přečtěte podmínky užívání/dalšího rozšiřování.

_format.png
Programy za cenu nulové investice potěší také fanoušky multimédií

Velice oblíbenou variantou zdarma dostupných programů jsou licence public domain, které autor nechává uživatelům napospas – můžete si s nimi nadále dělat cokoliv, libovolně je šířit, upravovat apod. Takovýchto programů není velké množství, v celkovém objemu jde o exotičtější verzi šíření programů zdarma. Zajímavé jsou i další exotické licence programů zdarma:

  • Abandonware – program, u nějž již autor pozastavil další vývoj a nechal ho k volnému použití.
  • Beerware – pokud chcete program používat, musíte tvůrce pozvat na pivo, případně si připít na jeho zdraví.
  • Cardware – autorovi musíte poslat pohlednici, jestliže jeho program hodláte používat.
  • Donationware – program můžete používat zcela zdarma, a pokud vám přijde opravdu vhod, máte možnost na předem definovaný účet poslat částku libovolné výše pro jeho další rozvoj.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

opensource není licence, nezaměňovat se svobodným software.. volani.webnode.cz 4.  12.  2011 21:52
Berrware Dago 21.  11.  2011 13:08
Přidat příspěvek Zobrazit vše