16.  6.  2010    Internet

Prohlížeč plný novinek (video)

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

V dalším pokračování našich videonávodů vám poradíme, jak na RSS a výstřižky přímo v Internet Exploreru. Budete tak mít všechny důležité novinky stále k dispozici.

Připravili jsme pro vás další pokračování pořadu, který pro vás připravují web Jak na počítač a společnost UPC. Dnes se naučíte využívat informační zdroje na webu, zvládnete totiž čtení novinek pomocí RSS a také výstřižky v Internet Exploreru. Těšit se však můžete i na pravidelné představení hardwaru.


(video je vysíláno s posunem oproti klasickému televiznímu vydání, a tak zprávy v daném bloku nemusí být aktuální)

Základy RSS

Kromě přehršle jiných funkcí máte možnost přímo z prohlížeče Internet Explorer nebo jiných číst a spravovat kanály RSS, tedy automaticky doručované novinky z různých webových stránek. Jakmile dojde k otevření stránky, která nabízí podporu RSS, zvýrazní se vám barevně odpovídající ikona v panelu nástrojů Internet Exploreru. Pokud na ni klepnete levým tlačítkem myši, přepne se zobrazení aktuální stránky do režimu čtení RSS.

RSS je nadstandard, nepočítejte s ním vždy

Informace šířené prostřednictvím RSS samozřejmě nejsou podporovány všemi servery, takže nepočítejte s tím, že se po zobrazení každé stránky na vás usměje nový RSS zdroj. Jedná se o technologii jako každou jinou, nikdo vývojáře stránek nenutí k jejímu používání – velice časté uplatnění však nachází na stránkách s hodně se měnícím obsahem, tedy například zpravodajských serverech. Právě v těchto případech si trojkombinací Windows – webový prohlížeč – RSS zajistíte pravidelný přehled všech důležitých novinek a budete pohodlně v obraze přímo z okna prohlížeče.

Jak na přidání RSS v IE

Jestliže hodláte automaticky odebírat aktuální zprávy RSS z právě navštíveného serveru také v budoucnu, můžete klepnout levým tlačítkem myši na možnost Přihlásit k odběru tohoto kanálu. V dialogu pro přidání právě zobrazeného zdroje RSS vložte popisek, který má být k danému zdroji přidružen. Prostřednictvím roletové nabídky Cíl můžete nastavit, do jaké skupiny mají být zprávy RSS z tohoto zdroje ukládány. Poslední krok k úspěšnému nastavení přijímání zpráv RSS provedete stisknutím tlačítka Přihlásit se k odběru, čímž zahájíte pravidelné stahování novinek z právě navštíveného serveru.

Jak si přečtu aktuální RSS novinky

Pro čtení nejnovějších zpráv ze dříve přidaných zdrojů RSS nejprve musíte aktivovat odpovídající panel nástrojů, a to buď prostřednictvím příkazu Zobrazit | Panel aplikace Explorer | Informační kanály, nebo ekvivalentně stisknutím klávesové zkratky Ctrl + J. Odpovídající panel zobrazuje všechny přidané kanály, jejichž obsah můžete snadno číst pouhým klepnutím levým tlačítkem myši na požadovaný název.

Nechte se na RSS novinky upozornit zvukem

Jakmile při výchozím nastavení Internet Exploreru navštívíte webovou stránku, na níž jsou dostupné některé RSS zdroje, upozorní vás prohlížeč grafickým znázorněním. Někdy ale může být lepší, aby vám dal novinky najevo přehráním zvuku: nalistujte proto vlastnosti kanálů, kde pak po stisknutí tlačítka Nastavení aktivujte výmluvně pojmenovanou možnost Přehrát zvuk při nalezení informačního kanálu pro webovou stránku.

Jak na výstřižky

Praktickou novinkou Internet Exploreru 8 jsou takzvané webové výstřižky, které vám dovolí zobrazit část obsahu vybrané stránky i bez toho, abyste ji načítali celou. Oblast s pravidelně aktualizovanými daty zobrazíte kdykoliv jen v drobném náhledu, současné informace tak máte okamžitě po ruce. Webové výstřižky na vybrané webové stránce poznáte poměrně snadno, po přejetí ukazatelem myši přes takto aktualizovanou oblast se objeví zelený rámeček se stejně zbarvenou ikonou. Po klepnutí na zelenou ikonu se zobrazí dialog s výzvou pro přidání výstřižků na panel Oblíbených položek, který potvrďte stisknutím tlačítka Přidat na panel Oblíbené položky.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře