5.  7.  2006    Ostatní

Prohlížení a úprava obrázků v programu Picasa2

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Program Picasa2 je zajímavý nástroj pro snadnou správu multimediálních souborů a úpravu fotografií. Zejména začínající uživatele si tento nástroj získá svým jednoduchým ovládáním, ti pokročilejší určitě ocení možnost úpravy obrázků.

1Otevřete nabídku Start, Všechny programy, Picasa2 a spusťte program Picasa2. Po spuštění programu klepněte v levém podokně na vybranou složku – v pravé části okna se zobrazí náhledy na obrázky, které jsou v dané složce uloženy. 2Chcete-li zvětšit velikost náhledů obrázků, můžete tak učinit posunutím táhla v pravé dolní části okna. Pokud si přejete některý obrázek otevřít, poklepejte na něj levým tlačítkem myši. 3Po otevření vybraného obrázku se v horní části okna objeví malý panel, pomocí něhož je možné velice jednoduše procházet i ostatní obrázky uložené v dané složce. Chcete-li navolit vlastní velikost zobrazeného obrázku, požadované nastavení proveďte tažením tohoto posuvného jezdce. 4Pro snadné prohlížení obrázků můžete vyzkoušet jednoduchou prezentaci, kterou spustíte stisknutím tlačítka Slideshow. Dobu pro automatický přechod mezi obrázky nastavíte v pravé části panelu, prezentaci spustíte klepnutím na tlačítko Play. V případě potřeby je možné mezi obrázky procházet pomocí tlačítek Předchozí obrázek a Následující obrázek. 5Pro úpravu obrázku můžete použít dostupné nástroje, které naleznete v levé části okna Picasa2. Mezi nejpotřebnější na záložce Basic Fixes patří nástroj pro ořez obrázku na požadovanou velikost, korekci červených očí a nástroje pro úpravu barev. 6Přejděte na kartu Effects, kde naleznete seznam dvanácti zajímavých efektů. Na vybraný efekt stačí klepnout levým tlačítkem myši a daný efekt automaticky aplikuje na otevřený obrázek. 7U některých efektů se po jejich vybrání v levé části okna zobrazí několik položek, kde pomocí táhla můžete nastavení vybraného efektu doladit k vaší úplné spokojenosti. Až budete s úpravou obrázku spokojeni, stiskněte pro uložení provedeného nastavení tlačítko Apply. Jestliže se vám daný efekt nelíbí, stiskněte pro jeho odstranění tlačítko Cancel. 8Pro uložení provedeného nastavení přejděte do nabídky Soubor a klepněte na příkaz Uložit kopii. Tím se daný soubor uloží do stejné složky jako původní obrázek pod názvem, který se objeví v plovoucím okénku.
TIP: Podrobný postup jak si nainstalovat program Picasa2 naleznete v časopisu JNP 6/05.
TIP: Bližší úpravy obrázku je také možné provést na záložce Tuning.
TIP: Chtěli byste si z otevřeného obrázku vytvořit plakát? Přejděte do nabídky Vytvořit a klepněte na příkaz Vytvořit plakát. V otevřeném okně vyberte požadovanou velikost plakátu, rozměry papíru a stiskněte tlačítko OK. Jednotlivé části plakátu následně naleznete ve složce, ve které je uložený použitý obrázek.
TIP: Příkazy pro dávkovou úpravu vybraných obrázků naleznete v nabídce Obrázek, Dávková úprava.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře