31.  5.  2009    Internet  |  Videokurzy

Průvodce domácí sítí

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

V druhém vydání videoseriálu Jak na počítač jsme se zaměřili na vytvoření domácí sítě a její nastavení. Přinášíme vám původní zvuk, obraz, a navíc i textového průvodce.

Pořízení kvalitního a dostatečně rychlého internetu je v současnosti velice snadné, nemusíte ani sahat hluboko do kapsy. Jistý problém však většinou nastává s tím, že máte jen jediný kabel a v domácnosti více počítačů, notebooků nebo dalších zařízení, která chcete připojit. Poradíme vám, jak na to snadno a rychle, kabelem i bezdrátově.

Rychlé připojení počítače jedním kabelem

Ať už máte domů zaveden klasický kabelový, tedy nikoliv bezdrátový internet jakoukoliv cestou, výsledek je vždy stejný – síťový kabel s jeho typickou koncovkou zapojíte do karty v počítači. Správnost zapojení poznáte podle cvakavého zvuku, zároveň se tak nemusíte bát, že byste naproti fyzikálním zákonům tlačili koncovku do jiného rozhraní. Pokud poskytovatel internetu nabízí automatické nastavení hned po připojení, jste takříkajíc rovnou online a můžete začít surfovat internetem. V opačném případě vám nabídne podrobné údaje, které ještě musíte nastavit.

Jak otestovat rychlost připojení

Jakmile máte internet zprovozněný, měli byste zkontrolovat jeho rychlost. Ověříte si tak, zda opravdu dostáváte to, co jste si zaplatili. Můžete využít několika způsobů, univerzální a nejschůdnější variantou je použití specializované služby, například Speedtest.cz. V libovolném prohlížeči otevřete stránku www.speedtest.cz, pokud chcete zjistit rychlost stahování, zaškrtněte políčko Testovat download, podobně jestliže si přejete změřit také rychlost nahrávání na internet, aktivujte možnost Testovat upload. Stiskněte tlačítko Změřit rychlost a v průběhu testu nepřenášejte žádná data v jiném programu. Ve spodní části stránky nakonec máte možnost nalézt naměřené rychlosti.

Jak na zapojení routeru

Připojení jednoho počítače v domácnosti je dnes již spíše výjimkou, zpravidla je zapotřebí k internetu připojit více z nich, populární notebooky nevyjímaje. Úkol je tedy jasný: jedno internetové připojení rozdělit na více, samozřejmě s tím, že i rychlost pak při vytížení bude sdílená. Přesně k tomuto účelu slouží takzvaný router, který můžete v rozličných modelech sehnat do dvou tisíc korun. Do první zdířky routeru připojíte kabel, kterým máte přiveden internet, pomocí dalších pak připojíte jednotlivé další počítače. U takovéhoto kabelového propojení zpravidla nejsou zapotřebí žádná další nastavení, internet ihned funguje na všech připojených strojích.

Nastavení bezdrátového připojení

Pokud máte v domácnosti notebook, je samozřejmě jeho neustálé připojování k internetu pomocí kabelu velice nepraktické. Okrádáte se o možnost svalit se s notebookem na gauč a mobilita dostává pořádně na frak. Většina routerů proto dnes spadá do kategorie takzvaných bezdrátových, a tedy kromě rozdělení internetu do několika kabelů mohou šířit signál i vzduchem. Pro první nastavení router propojte ještě standardně kabelem a do prohlížeče zadejte jeho adresu, kterou najdete v příručce konkrétního modelu, stejně jako výchozí přístupové údaje. Pomocí zobrazeného průvodce aktivujte bezdrátový přístup a nastavte libovolné heslo. Od tohoto okamžiku bude router bezdrátově šířit signál a dovolí každému, kdo zná heslo, rychlé bezkabelové připojení.

Bezdrátové připojení notebooku

Po nastavení routeru již váš notebook nejspíš signalizuje, že je k dispozici bezdrátová síť - poznáte to podle odpovídajícího upozornění v pravém dolním rohu. Poklepejte na ně levým tlačítkem myši a ze seznamu bezdrátových sítí vyberte tu svou. Zadejte heslo, které jste zvolili, a během několika málo okamžiků jste s notebookem bezdrátově připojeni k internetu.

Pohodlně bezdrátové připojení počítače

V případě moderních notebooků je připojení k bezdrátové síti zpravidla poměrně jednoduché, jelikož tyto jsou již většinou vybaveny odpovídajícím zabudovaným zařízením a dokáží poznat síť v dosahu. Mírně složitější může být situace u klasických stolních počítačů, které musíte vybavit dodatečným zařízením pro příjem bezdrátu. Využít sice můžete vnitřních karet, kterými obsadíte některou z volných pozic, lépe se však rozhodněte pro zařízení připojitelné prostřednictvím USB. Po připojení můžete naplno využívat bezdrátového internetu šířeného z routeru, samotný modul přitom dosahuje malé velikosti jako klasická USB klíčenka a cena je v řádu stokorun.

Slasti a strasti bezdrátu

Mezi výhody bezdrátových připojení patří takříkajíc bezbariérový přístup – pokud máte síť o několika stolních počítačích a noteboocích, není žádný problém se začleněním nově příchozího notebooku. S tím souvisí také již tradiční zabudování bezdrátových přijímačů přímo do notebooků, oproti starším modelům tak nemusíte kupovat samostatnou kartu.

S rychlostí je však spojen problém se zeslabováním signálu během vzdalování se od routeru, případně přímou viditelností. V jedné místnosti nebo v rámci malého bytu není s bezdrátovým připojením problém, například u větších domů ale můžete pocítit horší připojení napříč patry nebo při letním posezení na zahradě. Pokud nemáte notebook vybaven bezdrátovým adaptérem, musíte mezi nevýhody přidat také spojené pořizovací náklady.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 9

Poslední komentáře Komentáře

Re: Profi ... Veolw 8.  6.  2009 22:43
Re: Profi ... umiyaki.cz 8.  6.  2009 1:21
Profi ... Veolw 6.  6.  2009 22:42
Re: To není o vytvoření domácí sítě, ale o propojení více počítačů na internet Jaroslav 2.  6.  2009 18:27
Ztište hudbu na pozadí. Mirek 2.  6.  2009 9:22
Přidat příspěvek Zobrazit vše