1.  9.  2009    Windows XP  |  Windows 7  |  Windows Vista

Průvodce: Živé televizní vysílání ve Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Aplikace Windows Media Center podporuje sledování televizního vysílání a práci s ním. Jedná se dokonce o jednu z nejhlavnějších možností, které zde můžete využít.

Všechny volby a nastavení živého televizního vysílání jsou poměrně jednoduché, první krok samozřejmě spočívá v instalaci ovladačů vašeho televizního tuneru (USB modul, rozšiřující karta apod.). Pokud Windows po připojení nedokážou přidat odpovídající soubory automaticky, nainstalujte jej pomocí CD, které jste společně s tunerem dostali přímo od výrobce. Následující postupy průvodce byly testovány ve Windows Media Center nadcházejících Windows 7, nicméně v ostatních verzích je použití obdobné.

Nastavení televizního vysílání

Jakmile máte televizní tuner správně připojen a nainstalované jeho ovladače, můžete s ním ve Windows Media Center začít pracovat. V hlavní nabídce nejprve zvolte možnost Nastavit živé televizní vysílání, kterou najdete ve skupině Televize. Spustí se tím jednoduchý průvodce, který vám se všemi kroky rychle pomůže. Pro sledování televizního vysílání je zapotřebí, abyste měli připojen také anténní vstup, ať už z dodávané pokojové anténky přímo k tuneru, nebo například prostřednictvím rozvodu přes koaxiální kabel. Jen tak může dojít ke správnému naladění všech stanic a získání dalších důležitých informací.

008.png
Potvrzení oblasti pro rozpoznání televizních stanic

V úvodním dialogu průvodce, který je zachycen na obrázku, potvrďte vybranou oblast, tedy Českou republiku. Zvolte tak možnost Ano, tato oblast má být použita pro televizní stanice a pokračujte stisknutím tlačítka Další. Poté zadejte poštovní směrovací číslo, na jehož základě Windows Media Center získají přehled dostupného vysílání a pokračujte stisknutím tlačítka Další. Potvrďte licenční ujednání zaškrtnutím možnosti Souhlasím, Windows pak prostřednictvím Windows Media Center automaticky provedou základní nastavení. Jednou ze součástí nastavení je i stažení aktuálního televizního programu, okamžitě po skončení této úvodní konfigurace tak máte kompletní přehled o nadcházejícím televizním vysílání na delší dobu dopředu.

Sledování vybraného kanálu a jeho ovládání

Po nalezení dostupných kanálů prostřednictvím automatického průvodce vám je Windows Media Center zpřístupní prostřednictvím sekce Televize v hlavní nabídce. Následujte zde možnost Živé vysílání, automaticky se tak spustí vysílání první stanice v seznamu nalezených.

Součástí obrazu je také časová osa, která slouží nejen k zobrazení aktuální pozice právě přehrávaného vysílání, tedy daného programu, ale také pro posun zpět. Obraz se totiž ukládá do dočasné paměti, klepnutím na časovou osu můžete přejít na dřívější část vysílání od doby, kdy jste je spustili. Samozřejmě nechybí ani zobrazení ovládání hlasitosti.

V rámci digitálního vysílání můžete využít i zobrazení rozšířených informací o pořadu, a to po klepnutí pravým tlačítkem myši do oblasti obrazu. Otevře se jednoduchá nabídka s několika záložkami, jejichž význam je následující:

  • Informace o programu – základní údaje o právě běžícím vysílání, tedy například název pořadu, jeho délka apod.
  • Podrobnosti – další detailní údaje vysílání.
  • Lupa – mění pohled na aktuální vysílání, dovoluje například roztáhnout obraz do formátu 16:9, a tedy odebrat případné tmavé pruhy po stranách Windows Media Center.
  • Titulky – umožňuje zobrazit titulky k vysílání, jsou-li k dispozici.
  • Interaktivní televize – slouží především pro zobrazení nebo skrytí teletextu.
010.png
Zobrazení nabídky aktuálního vysílání

Interaktivní televizní program

Pokud během přehrávání klepnete levým tlačítkem myši na tlačítko pro zastavení, dojde k ukončení vysílání a zobrazení přehledu aktuálního programu. Z této nabídky získáte nejen přehled o plánovaných programech, ale také můžete spustit přehrávání jiné stanice klepnutím na název pořadu, který na ní aktuálně běží.

011.png
Aktuální program a možnosti přepnutí stanice vysílání

V programu se můžete snadno pohybovat pomocí horní nabídky, která obsahuje časy vysílání jednotlivých pořadů, navíc je možné zobrazit i filtr pořadů podle jejich typu. Pro tuto možnosti následujte odkaz Zobrazit kategorie, v nabídnutém seznamu poté nastavte filtr klepnutím na některou z nich (Vše, Filmy, Sport apod.). Televizní program se automaticky upraví a zobrazí pouze vybrané typy pořadů. Klepnutím na pole Vyhledat navíc můžete také najít program podle jeho názvu, herce a dalších parametrů.

Nahrání pořadu a jeho přehrání

Pořady můžete díky právě popsanému interaktivnímu televiznímu programu také nahrávat, poslouží vám k tomu speciální zabudovaná funkce Windows Media Center. Na nalezený pořad (který můžete najít buď listováním, nebo pomocí popsaného vyhledávání) klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolte možnost Nahrát. Pro pozdější přehrání automaticky nahraného pořadu v hlavní nabídce Windows Media Center opět otevřete nabídku Televize a následujte možnost Nahrané televizní pořady. Zde pak již ze seznamu zvolte odpovídající záznam a klepnutím levým tlačítkem myši jej spusťte.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 25

Poslední komentáře Komentáře

signál Martin 27.  4.  2011 21:18
Ve Windows Media Center Ken 2.  1.  2011 9:11
Re: satelit Václav 4.  12.  2009 12:30
Re: Spokojenost Václav 3.  12.  2009 22:30
Re: Program přestal pracovat Dennistch 4.  9.  2009 16:37
Přidat příspěvek Zobrazit vše