19.  1.  2012    Ostatní

QR kódy: Jak fungují a co s nimi?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Magické slovní spojení QR kódy se dnes objevuje stále častěji, ne každý však přesně ví, o co se ve skutečnosti jedná. Provedeme vás jejich taji a principem.

Možná jste si již všimli zvláštních geometrických útvarů v podobě černobílých čtverečků, ať už na internetu, či na bilboardech a obalech různého zboží. Možná vás napadlo, že se jedná o nějakou obdobu čárového kódu – a měli jste svým způsobem pravdu. Tento obrazec však v sobě může ukrývat nejrůznější informace – telefonní čísla, webové adresy, nebo jakýkoliv jiný text. Setkat jste se s ním mohli již i v našem článku Google URL Shortener: Čím kratší, tím lepší.

Patent ke QR kódu vlastní společnost Denso Wave Inc., dceřiná společnost automobilky Toyota, která kód navrhla v roce 1994 pro sledování vozidel v průběhu výrobního procesu. Patentová práva však nejsou nijak vykonávána a standard byl uvolněn pod licencí public domain.

Kód má podobu čtverce (pozor na záměnu s Data Matrix kódem), který jednoznačně poznáte dle stejných soustředných čtyřúhelníků v jeho třech vrcholech, což jsou poziční značky. QR kód může být v různých velikostech od 21 až po 177 bodů (celkem tedy 40 různých velikostních verzí). Do největšího QR kódu tak můžete zapsat až 7000 číslic nebo text o délce 4300 znaků.

QR-reklama.jpg
QR kódy hrají svou roli v reklamě – zde je skvěle užit tak, že čtenář nemusí opisovat adresu webových stránek, ale po sejmutí kódu se vám otevře prohlížeč (zdroj: foto autora)

Asi nyní přemýšlíte, k čemu je to dobré. K přečtení kódu vám stačí běžný mobilní telefon, který je vybavený fotoaparátem a do kterého zároveň můžete doinstalovat aplikace. Tím pádem se z vašeho mobilního telefonu stane levná čtečka kódů s prakticky nulovými pořizovacími náklady.

QR-triko.jpg
Trička s QR kódem jsou oblíbená hlavně u ajtíků (zdroj: Flickr - uživatel WikiThreads)

Data v QR kódu mohou být různého typu – může se jednat o telefonní číslo (čtečka vám v takovém případě nabídne volání na toto číslo či jeho uložení), odkaz (tento odkaz se vám otevře), SMS zprávu (čtečka vám otevře editor SMS zpráv s přednastaveným příjemcem a textem) a, pokud vám nestačí ani jeden z předchozích typů, volný text.

QR kód prostě najde své místo tam, kde je výhodné propojit reálný svět s tím virtuálním. QR tedy můžete mít na svých vizitkách, reklamách nebo například tričkách – lidem poté stačí odečíst informace přes čtečku a ihned je mají dostupné v digitální podobě. S QR kódy si pohrával i český e-shop Mall.cz.

Generátor kódu přitom není nijak složitý program a většinu z nich lze najít volně k užití na internetu. Například webové stránky qrcode.kaywa.com vám QR kód vytvoří online. A i samotný Google poskytuje možnost tvorby QR kódů.

Existují desítky a stovky čteček pro každou mobilní platformu – od Java aplikací přes čtečku od Seznamu nebo výše zmíněné firmy Kaywa. Čtečku naleznete i ve vašem Android Marketu nebo App Store.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

keci tom 18.  10.  2019 17:51
Přidat příspěvek Zobrazit vše