26.  6.  2012    Internet

QR online: Vytvořte si vlastní kódy zdarma

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Zvláštní obrazec, který slouží k načtení informací do smartphonu, lze nyní spatřit prakticky všude. Takovouto moderní vymoženost si můžete udělat lehce sami a zdarma.

QR kód je stále častěji viditelný obrazec ve tvaru čtverce tvořený z bílých a černých částí, které v sobě obsahují nejrůznější informace typu textu, kontaktu, odkazu na web apod. Se správnou aplikací pro čtení těchto kódů ve smartphonu stačí přiložit QR kód k objektivu integrovaného fotoaparátu a během vteřiny získáte obsažená data.

Na tvorbu kódu existuje řada různých softwarových nástrojů, ovšem velice jednoduchou možností pro nenáročného uživatele je bezplatná webová služba QR Code Generator.

Text a odkaz

Webová stránka projektu je velice strohá a prostá. Základní rozdělení představují záložky, jejichž názvy by se daly přeložit jako text, URL, volání, SMS a vizitka. V záložce určené pro text vyplníte libovolný obsah o délce ideálně do 300 znaků. Souběžně s tím dochází ke zpracovávání a přetransformování do podoby QR kódu, který se nachází hned vedle.

sshot-1.png
Tvorba nového QR kódu online

Jakákoli drobná úprava obsahu způsobuje další úpravy podoby kódu. Vše se odehrává s minimálním zpožděním. Pod kódem naleznete tlačítko pro stažení obrázku (kódu) do počítače a také jezdce pro určení jeho velikosti v pixelech. Např. na webové stránky umístíte kód větší, do podpisu v e-mailu zase menší.

sshot-2.png
Úprava URL, na který má kód odkazovat

Záložka URL funguje tím způsobem, že do ní vepíšete libovolný odkaz. Při načtení kódu telefonem dojde k otevření této webové stránky. V případě vyplnění čísla v záložce pro volání dojde k jeho vytočení, u SMS zase k odeslání textové zprávy v nastavitelné podobě a nastavitelnému příjemci.

Tvorba vizitek

QR kódy se stále častěji využívají coby jednoduchého způsobu načtení a následného uložení kontaktních údajů přímo do adresáře telefonu. Není třeba tedy složitě opisovat údaje z vizitky, jen si kód vyfotíte a vše se pohodlně uloží samo. Přesně takovou vizitku si na QR Code Generatoru můžete udělat.

sshot-3.png
Osobní vizitka na pár kliknutí

Opět velice jednoduše vyplníte jméno a příjmení, své telefonní číslo, e-mailovou i fyzickou adresu, web, název zaměstnavatele a pracovní pozici. Pak už jen stačí nastavit správnou velikost (popř. více různých velikostí pro různé příležitosti) a výsledný obrázek stáhnout, vytisknout nebo umístit někam online.
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

Seznamka a QR kódy mrgoro 7.  4.  2013 0:01
Přidat příspěvek Zobrazit vše