5.  12.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

RadioMaximus: Poslech a nahrávání webových rádií

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Jestliže patříte mezi uživatele, kteří internet využívají také k poslechu rádií, vyplatí se usnadnit si práci specializovaným programem. Jak na RadioMaximus?

Na webu existujte velké množství katalogů, které sdružují online rádia, přesto je v řadě případů vhodnější použít samostatnou aplikaci. Jednou z nich je také populární RadioMaximus, díky kterému nejste omezeni pouze na poslech, ale zvládnete také nahrávání vybraných stanic. Samozřejmostí je přehledné grafické rozhraní a nabídka rozšiřujících funkcí.

RadioMaximus můžete kromě odkazované verze Free získat také v placeném vydání Pro, který nabízí několik funkcí navíc. Jmenovitě se jedná o souběžné přehrávání většího počtu stanic, zobrazení nových stanic a podporu LastFM (pokud máte odpovídající účet). Během instalace programu máte možnost zvolit ze dvou typů. Kromě standardního přidání do systému Windows lze využít také přenosné portable vydání, které oceníte po umístění souborů na externí disk – RadioMaximus pak budete mít kdykoliv po ruce i na cestách.

Hledání stanic

Hlavní okno programu vám dovolí vybrat požadovanou stanici několika různými způsoby, intuitivní listování zahajte stisknutím tlačítka Browse. Nyní je automaticky vybrána sekce Countries, která přehledně zobrazuje seznam jednotlivých světadílů a větších regionů. Jejich prostřednictvím vyberte stát a pak již nic nebrání ve spuštění některé z nabízených stanic. Pro Českou republiku nabízí RadioMaximus aktuálně seznam 161 stanic, najdete u nich přímo v přehledu i datový tok, tedy technickou kvalitu přenosu.

hl.png
Hlavní okno programu s přehledem nalezených stanic

Vyhledání radiové stanice podle lokality představuje pouze jednu z možností, jak se požadovaného vysílání můžete dopídit. Pokud vyberete sekci Genres, můžete stanicemi listovat také podle jejich zařazení, tedy žánru, kterému se věnují. Nechybí stálice v podobě hitů padesátých až devadesátých let minulého století (po jednotlivých dekádách), rock, romantické songy, jazz a desítky dalších kategorií.

Pokud byste někdy hledali nové stanice ze seznamu programu RadioMaximus, můžete si nechat naladit náhodnou stisknutím tlačítka Random Station. Pokud při tom navíc podržíte stisknutou klávesu Ctrl, bude výběr omezen na seznam vašich oblíbených stanic.

Přidání stanice, nahrávání

V případě, že ani přes širokou nabídku nenajdete svou oblíbenou stanici, a přesto víte, že existuje, můžete ji přidat ručně. Stiskněte tlačítko New Station, čímž se otevře specializovaný dialog. Do pole Station Name zadejte libovolné pojmenování nově přidávané stanice, které vám bude sloužit k její pozdější identifikaci. Vyplňte nabízené volitelné parametry a do pole URL vložte adresu streamu, na kterém je vysílání dostupné.

Během přehrávání zvolené stanice můžete vysílání pohodlně uložit na disk, což představuje přidanou hodnotu programu RadioMaximus oproti standardnímu poslechu v okně prohlížeče. Stačí, abyste klepli na tlačítko Record, nicméně doporučujeme prozkoumat také možnosti v nabídce, kterou otevřete klepnutím na přilehlou šipku. Nahrávání probíhá v reálném čase, stavový řádek vás informuje o objemu aktuálně uložených dat i délce záznamu.

sleep.png
Nastavení automatického vypnutí

RadioMaximus zvládá pokročilé nahrávání, nemusíte se tedy bát, že by se na disku objevil jeden obří soubor, v němž bude nepřetržitý příval hudby, zpráv, rozhovorů a dalšího obsahu, který v době záznamu nabízela. Jednotlivé pasáže jsou rozděleny do samostatných MP3 souborů, ve kterých pak najdete samostatné části vysílání – pamatujte na to, že tato funkcionalita záleží také na typu vysílání ze strany serveru. Praktickou funkci představuje i Sleep timer, s jehož pomocí máte možnost nastavit automatické vypnutí přehrávání po uplynutí definované doby. Nemusí se jednat jen o ukončení v rámci programu RadioMaximus, ale také vypnutí, uspání či hibernace celého počítače.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

Screamer asfi 10.  12.  2012 10:09
Je tam toho viac Q 10.  12.  2012 6:50
Přidat příspěvek Zobrazit vše